مقابله با خستگي مفرط در مبتلايان به ام اس

۱۳۹۲/۱۲/۱۲ - ۱۰:۱۷ - کد خبر: 106889
مقابله با خستگي مفرط در مبتلايان به ام اس

سلامت نیوز : تقريبا همه مبتلايان به ام اس، از خستگي مفرط رنج مي برند. در واقع ۸۰ درصد افرادي که به اين بيماري مبتلا مي شوند، در مرحله اي از زندگي خستگي مفرط را تجربه مي کنند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه خراسان ؛ محققان مي گويند علت اصلي خستگي مفرط در اين بيماران هنوز مشخص نيست اماا نواعي از اين خستگي در مبتلايان به ام اس ديده مي شود.

انواع خستگي ها:قبل از آموختن شيوه هاي مقابله با خستگي مفرط، لازم است انواع خستگي را که در اين دوران با آن روبه رو هستيد، بشناسيد.

اين خستگي ها ممکن است به طور ناگهاني ايجاد شود.

اغلب هر روز دچار خستگي مي شويد.

اگرچه شب خواب کافي داشته ايد اما باز هم در طول روز احساس خستگي مي کنيد.

اين حالت در طول روز بدتر مي شود.

حرارت و رطوبت اين ناراحتي را تشديد مي کند.

نسبت به انواع ديگر خستگي، شديدتر است.

در انجام دادن کارهاي روزمره اختلال ايجاد مي کند.

اما نکاتي که بايد رعايت شود:

ورزش منظم:با فعاليت جسمي منظم مي توان با خستگي مفرط مربوط به ام اس مقابله کرد. پايبند بودن به برنامه ورزشي منظم و کاهش وزن به حفظ سلامت کلي بدن مبتلايان به اين بيماري کمک مي کند.

اگر از ورزشي که بايد انجام دهيد مطمئن نيستيد از پزشک مشورت بگيريد. به ياد داشته باشيد هدف از ورزش کردن به دست آوردن انرژي بيشتر است نه خستگي بيشتر.

صرفه جويي در انرژي:صرفه جويي در انرژي راهکاري موثر براي مقابله با خستگي مفرط است. بهترين زمان انجام دادن کارها موقعي است که انرژي بيشتري داريد. اگر احساس خستگي کمتري مي کنيد از اين فرصت استفاده کنيد و کارهاي منزل يا خريد را انجام دهيد. مي توانيد انرژي خود را ذخيره کنيد و با خواب کوتاه مدت بين روز خستگي تان را برطرف کنيد.

مصرف داروها:اگرچه برخي داروها از جمله آسپرين در رفع خستگي مفرط موثر است اما توصيه مي شود از دارو براي رفع خستگي مفرط استفاده نشود

زيرا شما به دليل ابتلا به بيماري ام اس، داروهاي ديگري هم مصرف مي کنيد از اين رو بهتر است تعداد داروها را محدود کنيد. اگر براي علايم ديگري دارو مصرف مي کنيد، از نداشتن عوارض جانبي آن از جمله افزايش خستگي مفرط مطمئن شويد. در مورد تک تک داروهايي که مصرف مي کنيد با پزشک خود مشورت کنيد تا آن دسته از داروهايي را که خستگي مفرط ايجاد مي کند، حذف و داروهاي ديگري را جايگزين کند.

در محيط خنک قرار بگيريد:بيشتر مبتلايان به اين بيماري به گرما حساسيت دارند در نتيجه زماني که در محيط گرم قرار مي گيرند احساس خستگي بيشتري مي کنند.

ساعت خواب را منظم کنيد:يکي از علت هاي خستگي مفرط در مبتلايان مشکل خواب است.

لازم است که سرحال از خواب بيدار شويد وگرنه دچار خستگي مي شويد.براي پيشگيري از خستگي مفرط، لازم است ساعات برنامه خواب خود را تنظيم کنيد. براي اين کار لازم است علايم احتمالي ديگر ام اس مانند مشکل ادراري را درمان کرد. اگر دچار اختلال خواب هستيد با پزشک خود براي مصرف داروي خواب آور مشورت کنيد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.22172s, 19q