تشخيص زودهنگام بيماري كم كاري تيروييد مانع از عقب ماندگي ذهني مي‌شود

۱۳۸۷/۰۲/۲۴ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 10689
تشخيص زودهنگام بيماري كم كاري تيروييد مانع از عقب ماندگي ذهني مي‌شود
فهيمه مصطفايي  در گفت وگو با ايرنا در قزوين افزود:تاخير در شناسايي و درمان اين بيماري عوارض جبران ناپذير مغزي و به ويژه كاهش شديد ضريب هوشي در مبتلايان را به همراه خواهد داشت.
وي اظهار داشت : يكي از عوامل مهم در موفقيت برنامه غربالگري ، نمونه گيري درست و دقيق است كه در برنامه غربالگري كم كاري مادرزادي تيروييد در ايران نمونه‌گيري از پاشنه پا در سه تا پنج روز بعد از تولد انجام مي شود.
مصطفايي افزود: براساس نتايج برنامه غربالگري كم كاري مادرزادي تيروييد پس از نمونه‌گيري از  ۱۷ هزار و  ۹۸۶ نوزاد در استان قزوين ،  ۳۹ نوزاد مبتلا به اين بيماري شناسايي شدند كه تشخيص زودهنگام آن مانع از ابتلا نوزادان به عقب ماندگي ذهني شده است .
اين كارشناس ،اختلال در تكامل كامل يا نسبي تيروييد، اختلال در جايگزيني نابجاي تيروييد در دوران جنيني ، مصرف داروهاي ضد تيروييد و حاوي مقادير زياد يد و اختلالات ارثي را از شايعترين دلايل بروز بيماري كم كاري تيروييد برشمرد.
مصطفايي ميزان بروز بيماري كم كاري مادرزادي تيروييد را يك در سه هزار تا چهار هزار تولد در جهان برشمرد و گفت : اين رقم در كشور يك در هزار تولد زنده است.
اين كارشناس افزود: اين مطلب حاكي از ميزان بروز بالاي بيماري در جهان مي باشد كه به دليل كم و غيراختصاصي بودن علايم و نشانه‌هاي اين بيماري در اوايل دوران شيرخوارگي و نوزادي در اغلب موارد تشخيص بيماري باتاخير صورت مي‌گيرد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.99798s, 19q