آب درمانی؛ نعمتی که به فراموشی سپرده شده

۱۳۹۲/۱۲/۱۲ - ۱۳:۲۶ - کد خبر: 106931

سلامت نیوز : گردشگري سلامت، نوعي از گردشگري است كه به منظور حفظ، بهبود و حصول مجدد سلامت جسمي و ذهني انسان به مدتي بيش از24 ساعت و كمتر از يك سال صورت مي گيرد. امروزه مجموعه عواملی مثل مسن تر شدن جمعیت، افزایش سطح دانش، اقتضائات سیستم خدمات بهداشتی، دور شدن از تنش های زندگی روز مره، تجديد قوا بدون مداخله پزشکی و تغییر در باورهای مردم موجب شده است تا گردشگري سلامت در حال حاضر در زمره رو به رشدترين انواع گردشگري دنیا محسوب شود.

توانمندي هاي بالقوه و وسيع كشور ما در زمینه انواع مختلف گردشگري سلامت بخصوص حوزه آب های معدنی و آب درمانی موجب شده است تا شفقنا سراغ دکتر داریوش قهرمان پور از پزشکان به نام ایرانی و همچنین اولین پزشکی که هم در حوزه گردشگردی و هم در حوزه سلامت بصورت تخصصی آموزش دیده است برود تا ضمن کسب اطلاعات لازم در خصوص انواع آب های معدنی( طبیعی) و خواص درمانی و پزشکی آن، تواتمندی های کشور در زمینه چشمه ها و آب های معدنی جهت جذب گردشگر سلامت را جویا شود.

*آقای دکتر لطفا در ابتدا انواع آب های معدنی را ذکر و در خصوص هر کدام از این آب ها و خواص آن توضیحی ارائه دهید؟

قهرمان پور: آب های معدنی سه منشا اصلی سطحی، عمقی و مخلوط دارند که آبهای ژئوترمال (سطحی) اغلب گرم هستند و حرارتی در حدود 35 تا 40 درجه سانتيگراد دارند و خواص فيزيكی و شيميایی آنها بستگی به زمين هايی دارد كه از آن عبور كرده اند. آبهای با منشاء عمقی نیز معمولاً از اعماق زياد زمين نشات گرفته اند و حاصل بخار آخرين مرحله ی مگمای درون زمين هستند. اغلب آبهای موجود در طبيعت، منشاء خارجی دارند و فقط تعداد كمی از آنها دارای منشاء عمقی اند. باید گفت آبهای عمقی به هنگام بیرون آمدن با آبهای سطحی در آمیخته می شوند اما آبهای معدنی با منشاء مخلوط معمولاً آمیزه ای از انواع سطحی و عمقی هستند که اغلب اين آبها در هنگام خروج از خود رسوباتی به جای می گذارند يا در مورد آب های آهن دار به ايجاد رگه های فلزی منجر می شوند و گاه به رنگهای مختلف در می آيد و منظره ی بسيار زيبايی را به وجود می آورد.

وجود گل و لای نيز در اغلب چشمه های معدنی سبب كاربرد درمانی می شود آبهای راديواكتيو اغلب دارای گاز "رادون" هستند و بايد از اتلاف آن پرهیز شود زیرا هم گران قیمت و کاربرد درمانی دارند و هم برای گیاهان و دام ها خطرناک هستند، واکنش های فیزیکی وشیمیایی طعم آبهای معدنی نيز بستگی به نمک های محلول در آنها دارد. به همين جهت آبهای دارای "يون كلريد" شور و آبهای منيزيم دار، تلخ مزه هستند. به علت وجود بعضی گازها مانند گاز سولفيد ئيدروژن آبهای معدنی ممکن است بدبو باشند. اگر بخواهیم ژئوترمیک یا زمین گرمایی( ولکانیک) با توجه به فعل و انفعال های فیزیکوشیمیایی که در درون زمینی اتفاق می افتد را تقسیم بندی کنیم، باید گفت حرارت آب های گرم به 5 دسته تقسیم می شوند، آبهای خيلی گرم حرارت بالاتر از 45 درجه سانتيگراد، آبهای گرم با حرارت 35 تا 45 درجه سانتيگراد، آبهای نيم گرم با دمای 28 الی 35 درجه، آبهای معتدل با دمای 23 الی 28 درجه ی سانتيگراد و آبهای سرد كه حرارت زير 23 درجه ی سانتيگراد تقسیم می شوند.

*به جز ایران، چه کشورهای در دنیا دارای منابع آب معدنی یا چشمه های راديو اكتيو جهان هستند؟

قهرمان پور: هند، برزيل، آفريقای جنوبی، استراليا، مالزی و ايالت متحده آمريكا از جمله مهم ترین کشورهای دارای چشمه های راديو اكتيو جهان هستند در ايران نیز چشمه های معدنی رامسر يكی از چند منطقه در جهان است که راديواكتيويته بالایی دارد بطوریکه چشمه های آب گرم رامسر دارای مواد راديواكتيو و گاز رادون هستند و چنانچه مورد توجه قرار گيرند، می توانند يكی از جاذبه های مهم توريستی و درآمد ملی كشورمان باشند. اما اگر بخواهیم آب دهی برخی چشمه های آب گرم معروف دنیا رو با هم مقایسه کنیم باید گفت چشمه موتيه فرانسه 2000 ليتر در دقيقه، چشمه گاوميش گلی سرعين اردبيل 3000 ليتر در دقيقه و مجموع چشمه های معدنی فرانسه 70 هزار متر مكعب در روز(معادل يكصدم آبدهی رودخانه سن پاريس) است.

*آیا آماری از گردشگران استفاده کننده از آبهای معدنی در کشورهای دنیا وجود دارد و کدام کشور بیشترین گردشگر را در این زمینه جذب کرده است؟

قهرمان پور: روسیه با سالانه 8 میلیون نفر توریست خارجی موفق ترین کشور در زمینه جذب گردشگر است و بعد از آن کشورهای سوئیس سالانه 800 هزار نفر، اسپانیا 400 هزار نفر، ايتاليا 200 هزار نفر توریست خارجی، آلمان و مجارستان سالانه 10 میلیون نفر بیشترین گردشگر را جذب خود می کنند و اما در خصوص تعداد گردشگر برای استفاده از آبهای معدنی ژاپن (فقط شهر بپو) سالانه 13 میلیون نفر گردشگر سلامت جذب خود می کند و این کشور دارای 12000 چشمه ی معدنی است و آمارهای به دست آمده نشان داده است كه به طور متوسط هر ژاپنی يک بار در سال از آبهای معدنی استفاده می كند، در اين كشورها ، صدها پزشک متخصص و هزاران نیروی انسانی در ايستگاه آب معدنی متعدد، هتل ها و متل های مجهز ، پذيرای بيماران و گردشگران هستند و ایران با وجود اینکه در رتبه های نخست آب های معدنی و طبیعی دنیا قرار دارند هنوز موفق به توسعه و جذب گردشگر در این زمینه نشده است.

* در زمینه آب درمانی و روش های مختلف درمان با آبهای گرم توضیحی ارائه بدهید چون بسیاری از مردم که به این مناطق برای درمان مراجعه می کنند حتی ار ابتدایی ترین روش های درمان آشنایی ندارند. متاسفانه در این خصوص پزشکانی نیز در مراکز آب درمانی وجود ندارند تا راهنمایی های لازم را به مراجعین ارائه دهند.

قهرمان پور: در آب درمانی و استفاده از آب های معدنی باید علاوه بر خواص فيزيكی وشيميایی آب، به عواملی مانند آب و هوای منطقه، ارتفاع از سطح دريا، روش درمان و وضعيت سلامت افراد توجه کرد و حتی مراجعین بايد دوره، فصل استفاده و نيز منظم بودن درمان، را نیز رعايت کنند اما در مورد روش های مختلف درمان با آبهای گرم معدنی باید گفت نوشیدن، استحمام، دوش گرفتن، شست و شوی، موضعی، تزريق، بخور دادن و گل درمانی از جمله روش های صحیح و پیشنهادی درمان با آب های گرم به شمار می رود، و در زمینه موارد درمان نیز باید گفت آب درمانی معمولا در روش شست و شوی موضعی بيشتر در مورد دهان، حلق، بينی و مجرای واژينال به كار می رود.

نوع بخور بيشتر با آب گرم با حرارت 42 تا 45 درجه سانتيگراد انجام می شود و به صورت حمام بخار و در مدت زمان معين زير نظر پزشک جهت درمان بيماری های تنفسی به كار می رود. از آبهای معدنی سرد به صورت استخرهای ویژه جهت درمان بيماری های فلج و راشيتيسم و زير نظر پزشک استفاده می شود. اما نکته مهم در مورد استفاده از آب های معدنی این است که استفاده از این آب ها برای بیماران فشار خون بالا، قلبی - عروقی، سل، كليوی و سرطانی به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

* همانطور که معتقد هستید ایران در زمینه در اختیار داشتن آب های معدنی در رتبه های نخست دنیا قرار دارد و اگر بخوبی بتوان از آن در زمینه جذب گردشگر استفاده کرد می توان به مبنع بزرگ برای جذب توریست سلامت در منطقه حتی سایر کشورهای دنیا تبدیل شد. ضمن دسته بندی از آبهای طبیعی در مورد خواص درمانی هر کدام از این آب ها نیز توضیحی ارائه دهید تا عملا اهمیت این نعمت خدادادی بیشتر تبیین شود؟

قهرمان پور: آب های معدنی کشور را می توان به 6 دسته مختلف آبهای گوگردی (سولفوره)، آبهای سولفاته، آبهای بيكربناته، آبهای كلروره، آبهای آهن دار و آبهای پرتو زا تقسیم کرد که هر کدام از این آب ها در نوع خود بسیار ارزشمند هستند و خاصیت فوق العاده درمانی دارند، اما در مورد روش استفاده از این آبها باید گفت، آبهای گوگردی (سولفوره) بصورت تنفسی، بخور و نوشیدن به كار می رود و اكثرا در مورد بيماری های تنفسی، جلدی و رماتيسمی به كار می روند مثل چشمه سادات محله رامسر، آبهای سولفاته كاتيون های سديم و منيزيم دارند این آب ها ملين و صفرا آورند و برای دفع مواد زائد بدن مانند اوره کاربرد دارند اين آبها چنانچه همراه با آبهای كلريد دار باشند به آبهای كلروسولفاته موسومند كه خاصيت تسكين دهندگی، ضد خارش و ملين دارند مثل چشمه ی آب گرم سراب، آبهای بيكربناته هم به صورت نوشیدن و هم جهت تن شستن به كار می روند و به علت گازدار بودن كاربرد خارجی آنها سبب ازدياد ادراركند شدن نبض و باز شدن عروق می گردد نوشیدن آنها نيز سبب ازدياد ترشحات معدی، ازدياد صفرا، بهبود فعاليت كليه، دفع اسيداوريک و بهبود متابوليسم پروتئيدها، گلوسيدها و كلسترول می شوند مثل چشمه های خرقان قزوین (کربناته ) و سرعین اردبیل ( بیکربناته )، آبهای كلروره اين آبها نيز به صورت درون بدنی و بیرون بدنی جهت درمان بيماری های رماتيسم، راشيتيسم، و يا تورم موضعی به كار می روند استحمام با آبهای كلروره سبب باز شدن عروق محيطی می گردد و بيشتر بصورت غرغره و شست و شوی بينی جهت بيماری های دستگاه تنفسی به كار می روند

اين آبها همچنين محرک، مدر و تسكين دهنده اند و سبب تحريک دستگاه گوارش می شوند. مثل چشمه قلعه عسکر کرمان، آبهای آهن دار اين آبها حاوی تركیب های مختلف آهن هستند و سبب ازدياد گلبولهای قرمز و هموگلوبين می شوند و جهت درمان بيماريهای كم خونی و نيز بهبود گوارش و رشد بدن به كار می روند مثل چشمه های آهن آبعلی و آب گرم لاریجان دارای آب آهن دار هستند، آبهای پرتو زا اين آبها حاوی گازهای راديواكتيو به ویژه گاز رادون هستند و كاربرد آنها سبب فزونی فعاليت بافتها می شود و اكثراً برای دردهای رماتيسمی، مفصلی و عصبی به كار می رونداين آبها همچنين در مورد بيماری های جلدی مانند اگزمای پرخارش و نيز بيماری های زنانگی موثرند.نوشيدن آنها سبب دفع اسيداوريک موجود در ادرار و در نتيجه تسكين دردهای مفصلی می شود.مثل چشمه آب سیاه رامسر و نیز بیشتر آب های گرم اردبیل.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
مریم
سلام خسته نباشید میشه یه سایت معرفی کنید تا بتونم برای تحقیق درسیم ازش استفاد کنم؟ رشتم جهانگردی هستش و موضوع تحقیقم چشمه های اب معدنی و اب درمانی ایران است.
باتشکر و سپاس فراوان
1.9115s, 20q