برخورد پليس با خودروهاي فاقد معاينه فني

۱۳۹۲/۱۲/۱۳ - ۱۰:۳۱ - کد خبر: 106972

سلامت نیوز :امسال نيز همزمان با پايان سال و آغاز سفرهاي نوروزي، رئيس پليس راهور تهران بزرگ هشدارهاي خود را نسبت به انجام معاينه فني خودروها قبل سفر به پايتخت‌‌نشينان داد. اين در حالي است كه به گفته رحمت‌الله‌حافظي، رئيس كميسيون سلامت و محيط‌زيست شوراي شهر تهران متاسفانه به‌رغم وعده‌هاي نمايندگان مجلس مبني بر اصلاح قانون 5 ساله شدن سن معاينه فني خودروها در كشور؛ تاكنون هيچ اقدام موثري در اين زمينه انجام نشده است.

ارتقاي فرهنگ ترافيك حلقه مفقوده كلانشهرها

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه تهران امروز ؛ آمارهاي رئيس پليس راهور تهران بزرگ نشان مي‌دهد 30 درصد از ترافيك كل كشور در شهر تهران است اين در حالي است كه در سفرهايي كه در تعطيلات طولاني مدت مانند عيد نوروز انجام مي‌شود، نيز سهم تهراني‌ها در ترافيك محورهاي مواصلاتي كشور حدود 40 درصد است. سردار رحيمي اعتقاد دارد كه با نگاهي گذرا به همين اعداد و ارقام اهميت انجام معاينه فني براي خودروهاي پايتخت بيش از پيش مشخص است. اما متاسفانه قانون 5 ساله شدن سن معاينه فني خودروهاي شهر تهران تمامي تلاش‌هاي مديريت شهري، پليس راهور تهران بزرگ و هشدارهاي اعضاي شوراي شهر تهران را درخصوص رعايت ايمني در سفرهاي درون‌شهري و برون شهري تحت‌تاثير قرار داده است.

سردار حسين رحيمي با اشاره به آمار سهم سفرهاي نوروزي پايتخت‌نشينان از كل سفرهايي كه در كشور انجام مي‌شود، يادآور مي‌شود: «با توجه به اين آمارها طي اين سال‌ها تلاش ويژه‌اي در مورد فرهنگ‌سازي در حوزه ترافيك شامل آموزش رانندگان و عابران (از گروه‌هاي اثرگذار در ترافيك) توسط راهور انجام شده است. به عبارت ديگر جدا از اعمال قانون سعي كرديم زيرساخت‌هاي فرهنگي را نيز فراهم كنيم.» ارتقاي فرهنگ ترافيكي در كلانشهرها به‌ويژه تهران يكي از هشدارهايي است كه در سه دهه اخير كارشناسان ترافيك و نيروي انتظامي اعلام كرده‌اند.

بي‌تفاوتي مسئولان متولي فرهنگ نسبت به ارتقاي فرهنگ ترافيك در سال‌هاي اخير تا جايي پيش رفت كه حتي مقام معظم رهبري در سفر خود به خراسان شمالي اين مسئله را در قالب سوالي از مسئولان مطرح كردند. اين در حالي است كه جمع‌بندي كارشناسان دو حوزه انتظامي و شهري حكايت از آن دارد كه در كشور نه آموزش متولي دارد و نه فرهنگ. سردار حسين رحيمي با اشاره به اينكه همه ما به نوعي در امر ترافيك دخيل هستيم، تاكيد مي‌كند: «هر يك از ما چه سرنشين باشيم كه راكب موتورسيكلت چه عابر پياده و چه راننده باشيم همگي در ترافيك مقصر هم هستيم. بنابراين كار فرهنگي توام با اعمال قانون همواره در دستور كار پليس راهنمايي و رانندگي تهران بزرگ بوده است.»

تمامي مراكز معاينه فني پايتخت استاندارد است

رعايت ايمني در خودروها يكي از تاكيداتي است كه در يك دهه اخير از سوي پليس راهور تهران بزرگ و مديريت شهري عنوان شده است. توسعه مراكز معاينه فني خودروهاي شهر تهران و ارتقاي استانداردهاي لازم در تست ايمني خودروها در اين مراكز زير نظر سازمان استاندارد كشور از جمله اقداماتي است كه شهرداري تهران در سال‌هاي اخير به عنوان وظايف قانوني خود انجام داده است اين در حالي است كه از سال 90 با ابلاغ و اجراي قانون جديد اخذ جرايم رانندگي با تصويب قانون 5 ساله شدن سن معاينه فني خودروهاي شهر تهران تمامي اين اقدامات و تلاش‌ها از سوي مجلس ناديده گرفته شد و درصد مراجعات مردمي را به مراكز استاندارد معاينه فني خودرو در شهر تهران كم كرد. كارشناسان ترافيك اعتقاد دارند كه بي‌تفاوتي مجلسيان نسبت به اصلاح اين قانون به‌رغم وعده‌هايي كه در سال‌هاي اخير داده‌اند، هيچ راهي جز استفاده از روش‌هاي سلبي از سوي پليس راهور تهران بزرگ درخصوص نهادينه كردن فرهنگ معاينه فني در ميان شهروندان باقي نگذاشته است.

رئيس پليس راهور تهران بزرگ با بيان اينكه مهم‌ترين مبحث در استفاده از خودروها بحث ايمني است، مي‌گويد: «نقش پايتخت‌‌نشينان در ترافيك بسيار موثر است بنابر اين تاكيد مي‌كنم اگر شهروندان به فكر ترددي آسان در ايام نوروز هستند به سلامت خودرو خود اهميت دهند. ضمن اينكه با خودرو سالم به سفر رفتن بي‌شك آرامش و اوقات شادي را براي آنها و خانواده شان فراهم مي‌كند.» سردار حسين رحيمي با تاكيد بر اينكه 10مركز استاندارد كه نظارت تامه بر آنها مي‌شود در پايتخت فعال هستند، به شهروندان تهراني يادآور مي‌شود: «در اين مراكز معاينه فني تمام ضوابط و استاندارد‌ها رعايت مي‌شود بنابراين از شهروندان تقاضا دارم در فرصت باقي مانده به ايام نوروز درخصوص دريافت برگه معاينه فني اقدام كنند. البته شايد برخي گمان كنند مراجعه به مراكز تعمير خودرو وسرويس خودرو هم همان تاثير مراجعه به مراكز معاينه فني را دارد كه در اين باره بايد مستحضر باشند در تعميرگاه‌هاي سطح شهر عموما تخصص تعمير در بخشي از خودرو وجود دارد در حالي كه در مراكز معاينه فني به‌طور كلي خودرو مورد بازبيني قرار مي‌گيرد تا كليه نقوص آن برطرف شود.»

هزينه 8 ميليارد توماني كشوردر تصادفات رانندگي

هر چند برخي از شهروندان تاثير مراجعه به مراكز معاينه فني‌خودرو را تنها در كاهش آلودگي هوا در تهران مي‌دانند اما سردار رحيمي در اين باره اعتقاد دارد؛‌ مراجعه به مراكز معاينه فني تنها در حوزه آلودگي هوا تاثيرگذار نيست، چرا كه حدود 10درصد تصادفات در تهران مربوط به نقص فني خودروهاست آن هم در شرايطي كه اغلب رانندگان از آن نقص فني بي‌خبرند. اين آمارها نقش معاينه فني را بيشتر مشخص مي‌كند. فراموش نكنيم مراكز معاينه فني در حقيقت مانند آزمايشگاه‌هاي پزشكي مي‌مانند بنابراين مردم اگر مي‌خواهند سفر ايمن داشته باشند و در طول سفر به دليل خرابي خودرو فشار روحي به خانواده‌شان وارد نشود حتما با دريافت برگه معاينه فني از ايمني و سلامت خودروشان مطمئن شوند. بررسي‌ها نشان مي‌دهد كه هنوز بسياري از پايتخت‌نشينان نگاه اعتقادي به انجام معاينه فني خودروهاي خود ندارند اين در حالي است كه كارشناسان حوزه تصادفات درون و برون شهري بر اين باورند كه اگر بتوانيم حتي يك مصدوم از آمارها كاهش دهيم بي‌شك گام بلندي برداشته‌ايم.

چرا كه فشار مالي، معنوي و روحي كه به خانوارها به‌دنبال تصادفات وارد مي‌شود، بسيار زياد است. از اين رو از مردم مي‌خواهم سختگيري‌هاي راهور را در اين حوزه به جهت سلامت و ايمني خود و خانواده‌هايشان بدانند. آبان ماه امسال بود كه دفتر مطالعات انرژي، صنعت و معدن مركز پژوهش‌هاي مجلس مطالعاتي را در مورد بررسي دلايل و هزينه‌هاي اقتصادي و اجتماعي حوادث رانندگي در كشور انجام داد. اين مطالعات نشان مي‌داد كه تعداد تصادفات در كشور طي دو دهه گذشته رو به افزايش بوده و از 32505 فقره در سال 1373 به 117256 فقره در سال 1390 رسيده است. همچنين تعداد متوفيان و مصدومان ناشي از اين تصادفات نيز افزايش چشمگيري داشت. بر اساس آخرين اطلاعات منتشره در سال 1390، بيشترين متوفيان ناشي از حوادث رانندگي مربوط به استان‌هاي فارس (8 درصد)، تهران (8 درصد) و خراسان رضوي (8 درصد) بود و همچنين بيشترين مصدومان ناشي از حوادث رانندگي در سال 1390 مربوط به استان‌هاي تهران (11.3 درصد) و خراسان رضوي (9.6 درصد) است. طبق نتايج محاسبات و تحقيقات انجام شده، هزينه‌هاي اقتصادي و اجتماعي ناشي از تصادفات رانندگي در كشور، رقم بالايي را نشان مي‌دهند. به‌طوري كه اين رقم تقريبا حدود 8.5 درصد از توليد ناخالص داخلي كشور است و تعميم اين ميزان خسارت براي سال 1390 با فرض ثابت ماندن ضرايب برآورد شده، حدود 8.518913 ميليارد ريال خواهد بود.

كاهش آمار تصادفات در خودروهاي داراي معاينه فني

اكنون در آستانه آغاز سفرهاي نوروزي بار ديگر ستاد مركزي معاينه فني خودروهاي شهر تهران با همكاري رئيس پليس راهور تهران بزرگ، كميسيون سلامت و محيط‌زيست شوراي شهر تهران و مديرعامل شركت بازرسي كيفيت و استاندارد ايران اقدام به تشويق مردم به انجام معاينه فني خودروها كرده است تا شايد نوروز 93 شاهد كاهش تصادفات رانندگي باشيم.

رئيس پليس راهنمايي و رانندگي تهران از برنامه ارسال پيامك مهلت معاينه فني براي دارندگان خودرو خبر مي‌دهد و در اين باره توضيح مي‌دهد: «با شوراي شهر صحبت كرده‌ايم اطلاعات تمام خودروهايي كه به مراكز معاينه فني مراجعه مي‌كنند به سرور مركز اجرائيات پليس هم ارسال شود. اين دو اطلاعات با هم تطبيق داده مي‌شود و خودروهايي كه فاقد معاينه فني هستند، مشخص مي‌شود. نرم‌افزاري براي اين منظور تهيه شده تا پس از اين به مالكان خودروهايي كه بيش از پنج سال از توليدشان و موعد معاينه فني‌شان گذشته است پيامك مي‌دهيم كه براي معاينه فني مراجعه كنند. براي اين منظور مهلت هم تعيين شده است. البته به دليل اينكه خودروهايي با پلاك شهرهاي ديگر هم در تهران وجود دارد و تردد مي‌كنند در نظر داريم اين نرم‌افزار را به پليس راهنمايي و رانندگي ناجا هم بدهيم تا اين بانك اطلاعاتي سراسري و كشوري شود.»

سردار حسين‌رحيمي درباره برخورد با خودروهايي كه فاقد معاينه فني هستند نيز هشدار مي‌دهد: «براساس قانون وظيفه ما اين است كه از تردد خودروهايي كه بيش از ۵ سال عمر دارند و معاينه فني ندارند، جلوگيري كنيم و به مراكز معاينه فني ارجاع دهيم. به هر حال در سفرهاي نوروزي پليس با خودروهاي فاقد معاينه فني برخورد مي‌كند.» پليس راهور تهران بزرگ در مجموع از پايتخت‌‌نشينان مي‌خواهد حتي اگر خودرو با عمر دوسال هم دارند به معاينه فني مراجعه كنند تا با اطمينان بيشتري در نوروز ۹۳به سفر بروند چرا كه آمارها نشان مي‌دهد در نوروز ۹۲ خودروهايي كه به معاينه فني مراجعه كرده بودند، دچار هيچ حادثه‌اي نشدند.

سكوت نمايندگان مجلس براي اصلاح قانون معاينه فني خودروها

همچنان رحمت‌الله حافظي، رئيس كميسيون سلامت و محيط‌زيست شوراي شهر تهران از سكوت نمايندگان مجلس نسبت به اصلاح قانون افزايس سن معاينه فني خودروها به 5 سال گلايه‌مند است.حافظي در اين باره يادآور مي‌شود: «در كشورهاي اروپايي خودروهاي توليدي دوسال بعد بايد براي دريافت برگه معاينه فني اقدام كنند اما متاسفانه با قانوني كه در سال‌هاي اخير به تصويب رسيد اين عدد در كشور ما به 5سال افزايش يافت. البته در نشستي كه هفته قبل با كميسيون بهداشت مجلس داشتيم آنها اظهار آمادگي كردند كه درخصوص اصلاح اين قانون اقدام كنند.» رئيس كميسيون سلامت و محيط‌زيست شوراي شهر تهران يكي از متخلفان پرو‌پاقرص عدم انجام معاينه فني را دستگاه‌هاي دولتي مي‌داند و راهكارهاي افزايش تعداد مراجعان به مراكز معاينه فني را اينگونه برمي‌شمرد: «نخست آنكه دستگاه‌ها و سازمان‌هاي دولتي خودروهايشان را ملزم به دريافت برگه معاينه فني كنند. دوم ايجاد بانك اطلاعاتي مشترك بين معاونت حمل‌و‌نقل و ترافيك، مراكز معاينه فني و پليس راهبر تا اطلاعات در اختيار پليس قرار گيرد و راهبر در مرحله اول با تذكر و در مرحله بعد به اعمال قانون بپردازد. سومين راهكار اين است كه الزام بيمه شخص ثالت؛ به دين ترتيب براي صدور بيمه نامه داشتن معاينه فني الزام است در عين حال ما اين آمادگي را در شورا داريم تا با رايزني با مجلس قوانين لازم در اين خصوص تصويب شود.»

بررسي‌هاي كارشناسان كميسيون سلامت و محيط‌زيست شوراي شهر تهران نيز حكايت از آن دارد مهم‌ترين مزاياي انجام معاينه فني خودروها كاهش هزينه خانواده‌ها و حتي كمك به اقتصاد كشور، كاهش آلودگي صوتي و هوا، كاهش آسيب‌هاي اجتماعي كه به‌دنبال تصادفات منجر به جرح و فوت ايجاد مي‌شود؛ است. آنها همچنين ابراز تاسف مي‌كنند كه با اين وجود حتي تعداد روزهاي پاك شهرما به تعداد انگشتان دو دست نيز نمي‌رسد اما با اين وجود تنها يك بعد از معاينه فني منجر به كاهش آلاينده‌ها مي‌شود كه از اين منظر مي‌تواند دركاهش تلفات شهروندان موثر واقع شود، اما همانطور كه اشاره شد معاينه فني دستاوردهاي ديگر هم دارد كه لزوم توجه به اين مهم را دوچندان مي‌سازد. اين در حالي است كه آمارها نشان مي‌دهد 33 درصد خودروهاي مراجعه كننده به مراكز معاينه فني داراي نقص فني موثر هستند. از همه مهم‌تر اينكه در ايام نوروز گذشته خودروهايي كه داراي برگه معاينه فني بودند در حوادث جاده‌اي هيچ نقشي نداشتند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.16738s, 19q