نزاع، مسائل ناموسی و سرقت‌ سه دلیل عمده وقوع قتل

۱۳۹۲/۱۲/۱۳ - ۱۰:۴۱ - کد خبر: 106974

سلامت نیوز : رئیس‌پلیس آگاهی نیروی انتظامی اعلام کرد: میزان وقوع قتل در سال جاری، نسبت به سال‌های گذشته نیز به کمترین مقدار رسیده است. سیدحسن بتولی با بیان اینکه خوشبختانه در سال‌گذشته نیروی انتظامی و به‌صورت خاص پلیس‌آگاهی سال خوب انتظامی را پشت‌سر گذاشته است، گفت: به‌گونه‌ای که در بسیاری از جرائم و ماموریت‌هایی که در حوزه پلیس‌آگاهی بود، شاهد مهار و کنترل جرائم بودیم.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه آرمان ؛ او با بیان اینکه در جرائم جنایی پلیس توانست در سال‌ گذشته موفقیتی کسب کند، افزود: میزان قتل نسبت به سال‌های گذشته نیز به کمترین مقدار رسیده است اما در حوزه میزان کشف پرونده‌های قتل، پلیس در بالاترین حد خود بوده است. بتولی درمورد علل و انگیزه‌های قتل با بیان اینکه نزاع و اختلاف مسائل ناموسی و سرقت‌ها سه دلیل عمده وقوع قتل در ایران است، بیان کرد: اقدامات موثر پلیس و سایر ارگان‌ها و همچنین فرهنگ غنی اسلامی سبب شده که وقوع قتل کاهش یابد و در این حوزه پلیس می‌تواند به خود و سازمان‌های همکار ببالد که توانسته در حین افزایش کشف میزان وقوع قتل نیز در کشور کاهش یابد که البته این توانایی در کشف محدود به جرائم جنایی نیست بلکه در حوزه‌هایی همچون جعل و کلاهبرداری و جرائم اقتصادی نیز این موفقیت کسب شده است.

او با بیان اینکه تاکیدات فرماندهی ناجا مبنی بر کشف علمی جرم است، گفت: براساس تدابیر فرماندهی ناجا سعی شده که در طول چند سال اخیر پلیس از کشف سنتی به سمت کشف علمی مدرن و با تکیه با علوم روز پیش برود که خوشبختانه اهتمام چند ساله در این امر محقق شده و در حال شکوفایی هستیم. این مقام مسئول با اشاره به تاکیدات اسلام، قانون و مقامات کشور مبنی بر برخورد مناسب با ارباب رجوع اعم از قربانی و مجرم گفت: پلیس با بهره‌گیری از علم روز و دانش توانسته شیوه برخورد با مجرم و کشف پرونده را بهبود دهد، به‌گونه‌ای که امروز شاهد آن هستیم که از ضرب و شتم و شکنجه خبری نیست و این درحالی است که آمار کشف نیز افزایش یافته است و این مهم در حالی به دست آمد که برخی فکر می‌کردند اگر به سبک و سیاق گذشته عمل نشود، برخورد با مجرم و میزان کشف کاهش می‌یابد و با مشکلاتی مواجه می‌شویم اما بررسی‌ها نشان داد که توانستیم با کشف علمی جرائم میزان کشفیات را افزایش دهیم.

اوبا اشاره به توانمندی‌های پلیس‌آگاهی در کشف علمی جرائم گفت: علاوه بر آزمایشگاه‌های متعدد سعی شده است، نسبت به به‌کارگیری نیروی آموزش دیده افزایش کیفیت آموزش‌ها و به‌کارگیری تجهیزات و تکیه بر دانش روز در راه کشف علمی جرائم گام برداریم. به‌گونه‌ای که علم روانشناسی در کشف جرم مغفول مانده و سعی شده در راستای کشف علمی جرائم با بهره‌گیری از استادان روانشناسی، شناخت مجرم و شناخت فضای جرم گام برداریم که در راستای تقویت نگاه به کشف علمی جرم بسیار موثر بود. ایسنا نوشت؛ بتولی با بیان اینکه یکی دیگر از دستورالعمل‌های پلیس انجام اقدامات فرهنگی است، گفت: نگهداری متهم در بازداشتگاه‌ها با موانع قانونی مواجه است به‌ویژه تعدادی از بازداشتگاه‌های ناجا براساس استانداردهای سازمان زندان‌ها به تحت نظرگاه تبدیل شده که نگهداری متهمان براساس قانون در تحت نظرگاه‌ها ما را با محدودیت‌های زمانی زیادی روبه‌رو می‌کند که موجب کندی کار می‌شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.60003s, 18q