جذب پرستار و پزشک سخت‌گیرانه‌تر می‌شود

۱۳۹۲/۱۲/۱۳ - ۱۲:۵۲ - کد خبر: 107004
جذب پرستار و پزشک سخت‌گیرانه‌تر می‌شود

سلامت نیوز : وزیر بهداشت با اشاره به ماهیت شغل پرستاری و پزشکی که قبل از مدرک گرایی باید اخلاق محور و مهارت محور باشد بر ضرورت گزینش سخت‌گیرانه برای جذب پرستار و پزشک تأکید کرد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از تسنیم ؛ سیدحسن قاضی‌زاده هاشمی در مراسم روز پرستار اظهار داشت: بخشی از اعتراضات پرستاران این است که چرا اسم پرستار همیشه قبل از پزشک می‌آید ولی بنده معتقدم که برای درمان بیماران به دو بازوی پزشک و پرستار نیاز است و خدمات پرستاری مناسب می‌تواند در درمان بیمار تأثیر موثری داشته باشد.

وی افزود: جامعه پرستاری مانند جامعه پزشکی که بخشی از نظام سلامت به حساب می‌آید هرگز مورد تکریم نگرفته است.

وزیر بهداشت عنوان کرد: در شغل پرستاری و پزشکی قبل از مدرک‌گرایی باید اخلاق و مهارت محوری مورد توجه قرار گیرد بنابراین باید گزینش اخلاقی پرستاران و پزشکان سختگیرانه صورت پذیرد که وضعیت کنونی این طور نیست.

وی ادامه داد: باید تعارف را کنار بگذاریم وقتی همه ما وقتی خسته می‌شویم کج خلقی نیز به سراغمان می‌آید و این درحالی است که آدم بیمار از خودش نیز خسته است و همراه کم تحمل بیمار نیز یک شکنیجه به حساب می‌آید و در این شرایط است که یک پرستار مهربان می‌تواند التیام بخش باشد بنابراین شما پرستاران تلاش کنید زبان‌زد همان روحیه فرشته‌گونه در ذهن ایرانیان باقی بمانید.

هاشمی بیان داشت: مدت‌هاست که بسیاری از شغل‌ها تخصصی شده است کار پرستارها نیز به سمت تخصصی شدن پیش رفته است البته نباید این مانند سایر صنوف به مدرک گرایی خلاصه شود ولی چون شغل درمان سخت است بنابراین باید مهارت‌ها افزایش یابد، یک شبه نیز این مهارت‌ها ارتقا نیمی یابد بلکه باید پا به پای بیمار پیش رفت.

وزیر بهداشت تصریح کرد: در جامعه ما استرس‌ها بسیار زیاد است و شاهد رفتارهای ناهنجاری هستیم که ریشه در مشکلات روانی و گرفتاری‌های مردم است که بخشی از آن مربوط به زندگی صنعتی و بخش دیگر به آلودگی هوا و صوتی است که اثرات منفی بر روی افراد از جمله مراجعه کنندگان به بیمارستان‌ها می‌گذارد.

وی ادامه داد: مصلما این افراد وقتی بیمار نیز می‌شوند کم حوصله‌تر خواهند بود و زامنی که به بیمارستان‌ها و درمان‌گاه مراجعه می‌کنند کار پرستاران سخت‌تر می‌شود ولی باید توجه داشته که در نظام سلامت حرف همیشه با ارباب رجوع است و باید پرستاران شرایط بیماران را درک کنند بنابراین اگر در مسیر راه با مشکلی یا تصادفی مواجه شدید در رختکن همه مشکلات را فراموش کنید. زیرا به همین دلیل هم شغل شما نیز زینت‌گونه است و حضرت زینب(س) نه به خاطر حجاب و عصمت معصومیتش زینب شد بلکه به خاطر صبرش این لقب را به وی عطا کردند.

وزیر بهداشت با بیان اینکه شما پرستاران تنها صنفی نیستید که مشکل دارید بلکه بسیاری از قشرها نیز دچار مشکل هستند، گفت: دولت حدود 7 ماه از فعالیتش می‌گذرد و سعی کرده است در همه زمینه‌ها آرامش را فراهم کند.

هاشمی ادامه داد: در بعد خارجی سعی بر تعامل با عزت و مهربانی با همسایگان است و در بعد داخلی نیز کشور باید از رکود درآید و شغل ایجاد شود زیرا مهمترین مصیبت کشور بیکاری است شما نیز با صبوری ما را دعا کنید تا دکتر روحانی بتواند به همه اهدافش نائل شود همانطور که تاکنون 12 درصد تورم را کاهش یافته است و هدف دولت معیشت مردم است.

وی اظهار داشت: در برخی مشاغل مانند پرستاری به دلیل ماهیتی که دارند نمی‌توان دو دوتا چهارتا کرد ماهیت شغل شما پرستاران مراقبت و بهبود بخشیدن به بیماران در یک فرآیند سخت است در بسیاری از موارد صبوری به خرج دهید و شغلتان را براساس دستمزد حساب نکنید و برای ارتقای حرفه‌ای خدماتتان تلاش کنید.

وزیر بهداشت با بیان اینکه در مدت کوتاه فعالیت مسئولان جدید معاونت وزارت بهداشت کارهای خوبی صورت پذیرفته است خاطرنشان کرد: بنده هم سعی می‌کنم نهایت تلاش خودم را برای گفتگوهای بیشتر با جامعه پرستاری داشته باشم و شما پرستاران نیز اجازه ندهید سختی کار بر تلاش شما سایه بیافکند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.18864s, 19q