هشدار برای مرگ تدریجی جنگل‌های بلوط در زاگرس/ درختان بلوط گرفتار آفت زغالی

۱۳۹۲/۱۲/۱۳ - ۱۳:۲۷ - کد خبر: 107010

سلامت نیوز : دبیر مجمع نمایندگان استان لرستان در مجلس شورای اسلامی درخصوص مشکلات به وجود آمده برای جنگل های بلوط در منطقه زاگرس گفت: درختان بلوط در این منطقه دچار مرگ تدریجی هستند.

عباس قائید رحمت در گفت و گو با پانا، اظهار داشت: جنگل های بلوط زاگرس محدوده وسیعی در چند استان غربی تا جنوب کشور را شامل می شود که به عنوان منطقه زیست محیطی به شمار می رود. در واقع استان های لرستان، ایلام، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد و خوزستان و استان های همجوار شامل منطقه زاگرس می شود.

نماینده مردم لرستان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به قدمت طولانی جنگل های بلوط در منطقه زاگرس افزود: سالیان سال است که این جنگل ها در این منطقه دارای حیات هستند اما در طول سال های اخیر، درختان بلوط این منطقه با یک بیماری مواجه شدند که بخش اعظمی از آن در حال از بین رفتن است.
وی با بیان اینکه این جنگل ‌ها در صورت ادامه روند فعلی و افزایش آفت زغالی به زودی نابود می شوند، گفت: سازمان جنگل ‌ها، مراتع و آبخیزداری متولی اصلی حفاظت از عرصه ‌های جنگلی است.
دبیر مجمع نمایندگان استان لرستان با تأکید بر اینکه درختان بلوط در منطقه زاگرس دچار آفت زغالی شدند و این موضوع در حال گسترش است، افزود: متاسفانه آفت زغالی خوره جان درختان بلوط شده و این موضوع نیاز به پیگیری جدی دارد، دولت همانطور که نسبت به دریاچه ارومیه حساسیت دارد باید نسبت به مشکل جنگل های زاگرس نیز توجه داشته و چاره اندیشی کند.
برای ترمیم جنگل‌های بلوط زاگرس فرصت زیادی نداریم
قائید رحمت در ادامه با تأکید بر اینکه برای ترمیم جنگل های بلوط زاگرس فرصت زیادی نداریم، گفت: تنها دو سال برای احیای این جنگل فرصت است چرا که جنگل در حال مرگ تدریجی است و آسیب جبران ناپذیری در این منطقه در حال رخ دادن است.
وی اضافه کرد: هم اکنون کارشناسان زیست محیطی مشغول بررسی بر روی این آفات هستند. البته مساله ناشناخته ای نیست اما به سرعت در حال پیشرفت است که این موضوع خطرناک است و باید در کمترین زمان مشکل برطرف شود.
کامران پورمقدم سرپرست دفتر امور جنگلی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور نیز از نابودی 18 میلیون اصله درخت بلوط بر اثر آفت زغالی بلوط در جنگل‌های زاگرس خبر داده و اعلام کرده است که در حال حاضر یک میلیون و 130 هزار هکتار از جنگل‌های زاگرسی کشور به آفت زغالی بلوط مبتلا شده‌اند.
همچنین تشکیل کارگروهی در شورای عالی حفاظت محیط زیست برای حفاظت و احیای جنگل‌های زاگرسی و هیرکانی کشور مصوب شده که با توجه به اینکه دکتر ابتکار در این شورا حضور دارند، تولی آن به سازمان حفاظت محیط زیست داده شده است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.0507s, 19q