‌کم کاری تیروئید در کودکان را جدی بگیرید

۱۳۹۲/۱۲/۱۳ - ۱۴:۲۹ - کد خبر: 107016

سلامت نیوز : یک متخصص غدد اطفال، بر ضرورت توجه خانواده‌ها بر عملکرد هورمون تیروئید در کودکان تاکید کرد.

دکتر زهرا رضوی در گفت وگو با (ایسنا) ، اظهار کرد: کودکان در صورتی که به کم کاری تیروئید دچار شوند، با تاخیر رشد مواجه می‌شوند که باید نسبت به عملکرد صحیح هورمون تیروئید در کودکان به طوری جدی توجه کنند.

وی افزود: کم کاری تیروئید در تمامی نوزادنی که متولد می‌شوند در بیمارستان‌ها بررسی و مورد آزمایش قرار می‌گیرد.

دکتر رضوی تصریح کرد: کم کاری تیروئید در کودکان بعد از سه ماهگی بروز می‌کند که در ابتدا هیچ علامتی نداشته اما نوزاد باید قرص‌های عصاره تیروئید را مصرف کند که باعث درمان او می‌شود اما تا پایان عمر باید داروهای مود نظر را دریافت کند.

این متخصص خاطرنشان کرد: در صورتی که کودکی کم کاری تیروئید داشته باشد در صورت عدم درمان دچار عقب ماندگی ذهنی شده و رشد فیزیکی وی با تاخیر انجام می شود.

وی تصریح کرد: در صورتی که کودکی بعد از سه سالگی دچار کم کاری تیروئید شود دچار عقب ماندگی ذهنی نمی شود اما در رشد او تاخیر ایجاد می‌شود.

دکتر رضوی گفت: بر روی این بیماری در کشور کار شده و برای پیشگیری از اختلالات رشد و عقب ماندگی ذهنی در کودکان به محض تولد نوزاد باید آزمایشات لازم انجام شود.

وی تصریح کرد: برخی بر این باورند که کم کاری تیروئید در دختران بیشتر از پسران است اما هیچ دلیل اثبات کننده‌ای برای این باور وجود ندارد.

دکتر رضوی گفت: کم کاری تیروئید در کودکان مادرزادی بوده و به این معنی نیست که از مادر به نوزاد منتقل شده است بلکه نوزاد به هنگام تولد این بیماری را با خود داشته است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.35368s, 19q