تغيير روش زندگي يكي از بهترين روش هاي معالجه آرتروز است

۱۳۸۷/۰۲/۲۴ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 10703
تغيير روش زندگي يكي از بهترين روش هاي معالجه آرتروز است

دكتر سيد پيمان ميرشاهدلو، جراح ارتوپد و متخصص بيماري هاي استخوان و مفاصل به باشگاه خبرنگاران گغت: افزايش وزن بيشتر از حد معمول مهمترين عامل خطر بيماري است كه باعث فشار روي زانوها و مفصل لگن شده و بيمار بايد به تدريج نسبت به كاهش وزن خود اقدام كند.

وي ادامه داد: افراد مسن بايد از نشستن در وضعيت هایي كه نياز به خم كردن زانو دارد، مانند چهار زانو، دو زانو نشستن خودداري و توصيه مي شود حتي الامكان روي زانو ننشينند و از سرويس هاي بهداشتي فرهنگي استفاده كنند.

وي افزود: پياده روي روزانه در مسير هموار تا حدي انجام شود كه بعد از آن دچار درد زانو نشوند كمتر از پله بالا و پائين روند و از انجام حركات شديد، ناگهاني و غيرمعمول زانو خودداري كنند.

وي تصريح كرد: در مواردي كه آرتروز پيشرفت كرده، بيماران مبتلا بايد پشت ميز نماز بخوانند. بايد از كفش هاي خوب و با اندازه مناسب استفاده كرد و از پوشيدن كفشها، صندلها كه كف لغزنده دارند، خودداري كنند.

دكتر ميرشاهدلو ادامه داد: ممكن است تغيير ناگهاني نوع فعاليت هاي روزمره به زانو آسيب برساند، به همین خاطر بهتر است اين تغييرات يك باره صورت نگيرد.

وي اظهار داشت: در آ‌رتروز مفاصل به ويژه پاها كه اندام تحمل كننده وزن هستند، اضافه وزن و چاقي يك عامل نگران كننده است كه در اين صورت استفاده از عصا با ارتفاع مناسب باعث مي شود 20 تا 30 درصد وزن بدن از زانو برداشته شود و يك كاركرد پيشگيرانه و از پيشرفت آ‌رتروز جلوگيري مي كند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.36081s, 19q