شيردادن به نوزاد، خطر ابتلا به آرتريت روماتوئيد را در مادران كاهش مي‌دهد

۱۳۸۷/۰۲/۲۴ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 10704
شيردادن به نوزاد، خطر ابتلا به آرتريت روماتوئيد را در مادران كاهش مي‌دهد

در اين تحقيق كه در بيمارستان دانشگاه مالمو در سوئد انجام گرفته، 136 زن مبتلا به آرتريت روماتوئيد با 544 زن سالم مقايسه شدند.

نتايج بررسي ‌ها نشان داد: زناني كه بيش از 13 ماه به نوزادان خود شيرمي‌دهند، 50 درصد كمتر از زناني كه هرگز به نوزادشان شير نداده‌اند، به اين عارضه مبتلا مي‌شوند.

همچنين در زناني كه بين يك تا 12 ماه به نوزادان خود شير مي دهند، احتمال ابتلا به اين عارضه تا 25 درصد كاهش پيدا مي‌كند.

آمارها نشان مي دهد كه در انگليس 400 هزار نفر به عارضه آرتريت روماتوئيد مبتلا هستند.

آرتريت روماتوئيد در واقع يک بيماري التهابي است که سبب درد، تورم، سفتي و محدوديت حرکت مفاصل مي شود.

البته مشخصات خاصي دارد که آنرا با ساير انواع آرتريت ها (التهاب مفاصل)‌ متمايز مي‌کند. به عنوان مثال آرتريت روماتوئيد به صورت قرينه تظاهر مي کند يعني اگر يک زانو يا دست درگيرباشد به احتمال زياد طرف مقابل نيز درگيراست.

بيماري عموماً مفاصل مچ و انگشتان دست را درگير مي کند. البته ممکن است ساير قسمتهاي بدن به جز مفاصل را نيز درگير کند. علاوه بر آن بيماران ممکن است دچار خستگي، تب و ضعف شوند. شكل بيماري معمولا از يک بيمار به بيمار ديگر متفاوت است.

در بعضي افراد تنها به مدت چند ماه يا يکي دو سال طول مي کشد و بدون آسيب و تخريب واضحي برطرف مي شود.

بعضي بيماران ديگر نوع خفيف تا متوسط بيماري را با دوره هايي از بدتر شدن علائم دارند و بعد در دوره هايي علائم برطرف مي شوند.

در گروه ديگري نيز بيماري تقريبا هميشه فعال است و ساليان زيادي طول کشيده و منجر به تغييرات و ناتوانيهاي وسيعي در مفاصل مي شود.

اگر چه آرتريت روماتوئيد تاثيرات قابل توجهي بر زندگي و سلامت شخص مي گذارد، اما درمانهاي امروزي شامل تسکين درد و ساير داروها، تناسب بين فعاليتها و استراحت و آموزش بيمار باعث مي شود تا اکثر بيماران در طول بيماري کاملاً فعال و سرزنده باشند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.89641s, 19q