مواد اوليه داروها كيفيت لازم را ندارد؟

۱۳۹۲/۱۲/۱۴ - ۰۹:۳۲ - کد خبر: 107064
مواد اوليه داروها كيفيت لازم را ندارد؟

سلامت نیوز : بعضي ازپزشكان فقط به داروهاي خارجي اعتماد و اعتقاد دارند كه بيماران فقط در صورت مصرف داروهاي خارجي به بهبودي دست پيدا مي‌كنند. اين در حالي است كه دست‌اندركاران حوزه دارو مدعي هستند داروهاي ايراني به اندازه داروهاي خارجي با كيفيت است. داروهاي ضدسرطان و بيماري‌هاي خاص در ناصرخسرو و دست قاچاقچيان يا حتي روبه‌روي داروخانه‌ها به راحتي پيدا مي‌شود ولي در داروخانه‌ها از اين داروها خبري نيست. اگر هم داروي خارجي در داروخانه‌اي پيدا شود، گراني‌اش كمرشكن است. كمبود دارو و بالا رفتن قيمت آن باعث شده بود كه بيمه‌ها در پوشش‌دهي ناتوان باشند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه تهران امروز ؛ در اين ميان اين دلالان ناصر خسرو بودند كه حرف اول و آخر اين بازار سياه را مي‌زدند و به صورت شبانه‌روزي به فروش دارو مي‌پرداختند. حتي قاچاقچيان به راحتي جلوي داروخانه‌هاي دولتي و خصوصي بساط خود را پهن كرده و به‌دنبال مشتري بودند. شرايط بازار دارو آنقدر وخيم بود كه يك بيمار سرطاني مجبور بود براي يكي از اقلام دارويي خود بيش از 5 ميليون تومان بپردازد. هرچند اين بازار آشفته و پرتب و تاب نيز مانند بازار سكه و دلار با روي كار آمدن دولت جديد به ظاهر آرام گرفت، اما همچنان كيفيت داروها جاي بحث دارند. سيدحسن قاضي‌‌زاده‌هاشمي وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي مي‌گويد: بر اساس هدف‌گذاري، طي چهار سال آينده 25 درصد وابستگي دارويي كشور كاهش مي‌يابد. بيشترين وابستگي دارويي در مواد اوليه و داروهاي گران‌قيمت است.

به‌دنبال دارو گرد جهان مي‌گردم

خانمي حدودا 50 ساله وارد داروخانه مي‌شود ولي داروي فشار خون سوئدي خود را پيدا نمي‌كند. او مي‌گويد: داروهايي ايراني نمي‌تواند فشار خونم را درست تنظيم كند. چند وقتي از داروي ايراني استفاده مي‌كردم ولي فشار خونم تنظيم نشد. خودم هم نمي‌دانستم. در همان چند وقت قلبم دچار مشكل شد. وقتي به بيمارستان رفتم متوجه شدند كه فشار خونم درست تنظيم نشده است. حالا مجبورم از داروي خارجي استفاده كنم. خيلي گران است. هر ورق اين قرص‌ها 14 عدد است و من دو بسته از اين دارو را 53 هزار تومان مي‌خرم. حالا همان دو بسته را با قيمت 196 هزار تومان هم پيدا نمي‌كنم.

مواد اوليه داروها كف استاندارد را دارد

رئيس كميسيون بهداشت و درمان مجلس در مورد كيفيت داروهاي ايراني به تهران امروز مي‌گويد: اين مسئله از قبل بوده است. صحبتي در مورد مواد اوليه وجود دارد. 60درصد مواداوليه داروهاي توليد داخلي از چين و هند وارد مي‌شود. البته كشورهاي اروپايي هم مواداوليه خود را از اين كشورها وارد مي‌كنند.

دكتر حسينعلي شهرياري با بيان اينكه اگر بخواهيم قيمت داروهاي ايراني را با داروهاي وارداتي مشابه مقايسه كنيم، مي‌افزايد:داروهاي ايراني يك‌سوم داروهاي خارجي قيمت دارد. يكي از اشكالاتي كه وجود دارد اين است كه وزارت بهداشت و درمان دست شركت‌هاي توليد داخل را در قيمت‌گذاري واقعي دارو بسته است. بنابراين اين شركت‌ها مجبورند مواداوليه با كف استانداردها را بگيرند. زيرا پولي كه اين شركت‌ها براي خريد مواد اوليه هز ينه مي‌كنند با پولي كه شركت‌هاي اروپايي هزينه مي‌كنند تفاوت زيادي دارد. قدرت رقابت ندارند و اگر بگذارند قيمت‌گذاري به معناي واقعي انجام شود قطعا اين شركت‌ها هم مواداوليه‌اي با استانداردهاي بالا وارد خواهند كرد و كيفيت داروها بالاتر خواهد رفت.

وي با اشاره به اينكه همه فكر مي‌كنند با واقعي شدن اين قيمت‌ها فشار اقتصادي بر دوش مردم خواهد بود ادامه مي‌دهد: اين فضاسازي است. بيمه‌ها بايد اين هزينه را بدهند. متاسفانه بيمه‌ها به دليل منابع مالي كم، وظايف خود را درست انجام نمي‌دهند. همان افرادي كه داروهاي خارجي را با چند برابر قيمت مي‌خرند يقينا اگر توليد داخل باشد با قيمت نصف به دستشان خواهد رسيد.

وي در مورد مواداوليه داروهاي ايراني كه از چين و هندوستان وارد مي‌شود نيز مي‌گويد: تمام كشورهاي اروپايي و آمريكايي هم مواداوليه داروهاي خود را از اين كشورها تامين مي‌كنند. ولي مواد اوليه‌اي كه شركت‌هاي ايراني مي‌گيرند با پول كمتري است، قطعا آن كشورها مواداوليه بهتري مي‌خرند. داروهاي ما قطعا استاندارد است ولي كف استاندارد را دارد. داروهاي ضروري و حياتي در كشور كيفيت بالايي دارند. آنهايي كه فكر مي‌كنيم كيفيتشان به داروهاي خارجي نمي‌رسد در كشور ارزيابي مي‌شود و موثر است.

اگر بخواهيم در توليد دارو خودكفا شده و واردات را قطع كنيم اين شركت‌ها بايد قدرت رقابت با شركت‌هاي اروپايي و آمريكايي داشته باشند و بايد وزارت بهداشت و درمان در اين زمينه در برنامه اقتصاد مقاومتي گامي اساسي بردارد. امسال نزديك 2 هزار و 200 ميلياردتومان يارانه براي دارو‌هاي ايراني با همين كيفيت پرداخت مي‌كنيم. در سال اقتصاد مقاومتي بايد برنامه‌ريزي‌هايي داشت تا مشكلات توليد داروهاي باكيفيت كاهش پيدا كند. با توجه به تهديداتي كه دشمنان مي‌كنند و مشكلاتي كه براثر تحريم‌ها داشتيم بايد به سمت توليد مواداوليه و ملزومات پزشكي در داخل كشور برويم تا در مواقع بحران دچار مشكل نشويم. تبليغات منفي هم در استفاده داروهاي خارجي وجود دارد كه برخي از پزشكان بي‌جهت و بدون اطلاع به اين مسئله دامن مي‌زنند.

ريتالين ناياب است!

مرد ديگري وارد داروخانه مي‌شود. ريتالين مي‌خواهد. دارويي كه براي افزايش توجه وتمركز كودكان بيش‌فعال آن هم فقط با تجويز پزشك متخصص استفاده مي‌شود. داروخانه مي‌گويد كه داروي ايراني دارد ولي بدون فتوكپي شناسنامه و دفترچه و تشكيل پرونده دارو را نمي‌دهد. مرد مي‌گويد: چند وقت پيش دكتر 200 عدد ريتالين تجويز كرده بود كه فقط توانستم 60 عدد پيدا كنم و حالا ديگر نمونه خارجي آن را پيدا نمي‌كنم. اينجا هم با گرفتن فتوكپي شناسنامه و دفترچه‌ بيمه فقط 120 عدد از نمونه ايراني اين قرص را پيدا كردم. مي‌گويند ريتالين خارجي 800-900 هزار تومان شده است. گفته مي‌شود علت كمبود ريتالين در داروخانه‌ها، فروش آزاد آن به دانشجويان و مصرف بيش از پيش بين قشر دانشجو خصوصا هنگام امتحانات است!

بازار ايران پر از داروهاي قاچاق است

عضو هيات مديره انجمن علمي داروسازان نيز در مورد كيفيت داروها به تهران امروز مي‌گويد: داروهاي ايراني بعد از كنترل‌هاي ويژه حداقل هر دارويي بعد از 5 مرحله آزمايش‌هاي ابتدايي و پاياني از كارخانه به بازار مي‌آيد و به هيچ‌وجه از لحاظ كيفيت با داروهاي خارجي تفاوتي نمي‌كند. مشكلي كه در سيستم دارويي كشور داريم اين است كه داروهاي ژنريك و حتي برند توليد داخل كشور طبق قوانين سازمان بهداشت جهاني (كه ايران هم عضو آن است) حق هيچ‌گونه تبليغي ندارند. وقتي تبليغ نشود پزشكان دارو را نمي‌شناسند. به‌طور قطع و يقين مي‌توانم بگويم كه از 100 هزار پزشك در تهران 1000 نفر (يك‌درصدشان) نمي‌دانند چه محصولاتي در كارخانه‌هاي دارويي توليد مي‌شود. از دور قضاوت مي‌كنند و دستي بر آتش دارند. برعكس داروهاي خارجي و وارداتي به دليل آنكه سالي چند بار حراجي‌هاي بسيار اغوا كننده، يك هفته گردش و بازديد علمي از كارخانه‌هاي كشورهاي اروپايي مانند سوئيس، آلمان، اتريش و... را دارند.

اين شركت‌هاي دارويي خلاف مي‌كنند. آيين‌نامه‌اي‌ براي پزشكان، شركت‌هاي دارويي و نمايندگان كشورها ابلاغ شده كه اگر پزشكي به بهانه بازديد از كارخانه دعوت شود و هتل 5 ستاره ببريد يعني داريد پزشك را مي‌خريد. ولي اينها وجود دارد. مانند قوانين راهنمايي و رانندگي است كه در همه جا رعايت نمي‌شود. اگر پزشكي به بهانه طبيعي است كه داروهاي ايران را ناشناخته مي‌داند و بر اثر اين تبليغات (كه اين اواخر هم تبليغات ماهواره‌اي هم به آنها اضافه شده) داروهاي خارجي را تجويز مي‌كند فكر مي‌كند كه نمك‌گير شده‌ است. اگر يك قلم از داروهاي توليد داخل ايراد داشته باشد نمونه‌اي كه به آزمايشگاه وزارت بهداشت و درمان مي‌رود، برگشت داده مي‌شود و هرگز به بازار عرضه نمي‌شود.

توليد كم داروهاي ضد سرطاني در ايران

دكتر سيدجمال سعيدواقفي در ادامه با بيان اينكه ما در داخل كشور داروهاي ضد سرطان در حداقل ممكنه توليد مي‌كنيم، مي‌افزايد: اين داروها تيراژي ندارد. تمام آنها وارداتي است. اگر در بيماران خاص و ضدسرطان‌ها همه نسخه‌ها داروهاي خارجي است براي اين است كه توليد داخلي نداريم. 90 درصد بيماران سازگاري داروها را تاييد مي‌كنند. كشور چك كه يك كشور اروپايي است چند دارو كه قابل ارائه در بازارهاي جهاني باشد دارد؟ وقتي مي‌خواستيم در وزارت بهداشت و درمان تصميم بگيريم كه از چه كشورهايي دارو وارد كنيم فقط به 7 كشور رسيديم. يك آسيايي، يك آمريكايي، يك استراليايي و 4 اروپايي. ما در منطقه بهترين كشور توليدكننده دارو هستيم.

وي با اشاره به اينكه داروهاي ما ارزان هستند، ادامه مي‌دهد: ارزاني داروهاي ما به مصداق خانم متولي است كه هر بدلي هم بيندازد به چشم همه جواهر گران‌قيمت مي‌آيد. 95درصد داروي مورد نياز مردم در كشور توليد مي‌شود و در كشور هم مصرف مي‌شود و نتيجه مي‌گيرند. خيلي از پزشكان فقط داروي ايراني تجويز مي‌كنند.

عضو هيات مديره انجمن علمي داروسازان در پاسخ به اين سوال كه ولي داروهاي اروپايي فروش بيشتري دارند، مي‌گويد: همكاران من در داروخانه‌ها مقصر هستند. اگر بيمار خودش درخواست داروي خارجي كند بايد به او اين داروها را ارائه كند. ضمن آنكه بايد دارويي باشد كه از وزارت بهداشت و درمان مجوز ورود داشته باشد نه قاچاق. بازار ايران پر از داروهاي قاچاق است. داروخانه نمي‌داند كه اين دارو قاچاق است. شركت واردكننده دغل‌بازي مي‌كند و مجوز يك قلم مي‌گيرد و 500 هزار عدد بيشتر وارد مي‌كند. قاچاق دارو مانند قاچاق بقيه اقلام صورت مي‌گيرد. بايد سيستم به كل درست شود تا اين ذهنيت بد در پزشكان و مردم درست شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.75959s, 19q