تغيير ناگهاني دما و بعضي بيماري هاي ويروسي باعث تشنج مي شود

۱۳۹۲/۱۲/۱۴ - ۱۱:۱۳ - کد خبر: 107085

سلامت نیوز : نه مدت زمان تب و نه درجه بالابه تنهايي باعث تشنج نمي شود بلکه نوسانات ناگهاني دما و بعضي بيماري هاي ويروسي در اين امر موثر است.معمولا مادران، نوزادان را بعد از مرخصي از بيمارستان بسيار مي پوشانند و نوزاد دچار گرمي بيشتر مي شود و تب مي کند؛ شايد يکي از علت هاي مراجعه مادران در روزهاي آغازين زندگي نوزادشان به بيمارستان و اورژانس و ... تب داشتن نوزاد باشد و از آن جا که نوزاد بيشتر از حد پوشانده مي شود، اين تب نوزاد را بدحال مي کند. اما اين امر باعث تشنج نوزاد به ويژه در يک ماهگي نمي شود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه خراسان ؛ دکتر فاطمه مهتا بصير فوق تخصص نوزادان و عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي با بيان اين مطلب مي افزايد: تب هميشه منشاء عفوني ندارد و گاهي خود ما ناخواسته باعث افزايش دماي بدن کودک مي شويم. اين مشکل شايع و گاه پرهزينه است زيرا در برخي موارد پزشک به دليل تشخيص ندادن علت تب، کودک را بستري و آزمايش هاي مختلف تجويز مي کند.وي مي افزايد: تب هايي که در کودکان منجر به تشنج مي شود معمولا از ۳ ماهگي تا ۴ سالگي است. در مواقعي نوسانات دما باعث تشنج کودک مي شود و الزاما تب داشتن به تنهايي باعث تشنج نمي شود مگر زمينه اي قبلي از بيماري وجود داشته باشد. به عنوان مثال وقتي بدن کودک درجه حرارت بالايي دارد، مادر نبايد با آب سرد دما را کاهش دهد؛ به همين دليل تاکيد من بر نوسانات دمايي است نه افزايش دما. وقتي تب به سرعت بالا مي رود يا تب با درجه بالا را به سرعت پايين مي آوريم، اين امر باعث بروز مشکل (تشنج) مي شود.

به همين دليل ترجيح مي دهيم به جاي آسپرين از استامينوفن استفاده کنيم زيرا آسپرين تب را به سرعت پايين مي آورد در حالي که استامينوفن، دماي بدن را به تدريج کاهش مي دهد.اين فوق تخصص نوزادان مي افزايد: لرز همراه تب زماني است که دماي بدن افزايش مي يابد در حالي که دماي اتاق ثابت است.در شيرخواران نوسانات دما به علت عفونت هاي ساده ويروسي باعث افزايش دما مي شود به همين دليل در اين سنين اين امر شايع است.وقتي دماي بدن شيرخواري از ۳۸ درجه بيشتر مي شود، بايد با پزشک مشورت کرد که آيا علاوه بر تب بر نياز به مصرف داروي خاص ديگري هست يا نه؟نکته اي که بايد به خانواده ها توصيه کرد اين است که هر دارويي که به سرعت تب را کاهش مي دهد، داروي خوبي نيست بلکه بايد دماي بدن به تدريج کاهش يابد. همچنين بايد دوز دارو براساس وزن کودک تجويز شود و در زمان توصيه شده، مصرف شود.دارو نبايد در فاصله زماني کمتر به کودک داده شود زيرا باعث مسموميت وي مي شود. همچنين بايد لباس نوزاد را کم کنيم و دماي اتاق را پايين بياوريم و به کودک مايعات بيشتري بدهيم.به ويژه در شب ها، به زمان دادن تب بر توجه شود تا کودک در خواب دچار مشکل نشود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.57483s, 19q