ارتباط كم والدين با كودكان باعث كم تواني ذهني كودكان مي‌شود

۱۳۸۷/۰۲/۲۶ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 10712
ارتباط كم والدين با كودكان باعث كم تواني ذهني كودكان مي‌شود
دكتر فاطمه بهنيا در حاشيه برگزاري ششمين همايش كودكان كم توان ذهني در گفت و گو با ايرنا افزود ارتباط كم والدين با كودكان باعث مي شود كودكان بيشترين زمان خود را صرف تماشاي تلويزيون و يا بازيهاي كامپيوتري كنند كه همين امر در بروز اختلالات ارتباطي كودكان بسيار تاثير گذار است.
وي با بيان اينكه در مقايسه با سال‌هاي گذشته بر تعداد كودكان كم توان ذهني افزوده شده است گفت يكي از كارهاي موثري كه ارتباط پدر و مادر با كودك را تقويت مي‌كند بازي والدين با كودك و مهمتر از آن قصه گفتن براي كودك است كه امروزه بسيار كمر رنگ شده است.
دكتر بهنيا با تاكيد بر اينكه والدين بايد نسبت به رفتار كودك خود توجه داشته باشند افزود وجود علامت‌هايي همچون كاهش ارتباط چشمي كودك، حرف شنوي پايين ، بي‌توجهي به اسباب بازي ، حساسيت بالاي بدن و در مواري هم احساس درد از جمله عوامل وجود كم تواني ذهني كودك به شمار مي‌روند.
عضو هيات علمي دانشگاه علوم بهزيستي و توانبخشي اضافه كرد والدين با مشاهده اين رفتارهاي كودك بايد با مراجعه به روانپزشك علت اين رفتار ها مورد بررسي قرار گيرد و در صورت تشخيص مشكلات ذهني كودك كارهاي توانبخشي لازم براي او صورت گيرد.
وي با بيان اينكه ارتباط يك فاكتور رشدي در يادگيري كودكان محسوب مي‌شود افزود ارتباط كودك با افراد ، محيط و با اشياي پيرامون زمينه‌اي براي تقويت توجه و تمركز و متعاقبا يادگيري كودك است.
دكتر بهنيا يادآور شد يكي از اهداف برگزاري ششمين همايش سراسري كودكان داراي مشكلات ذهني ، آشنايي پزشكان و كارشناسان توانبخشي و مشاوران و خانواده‌ها با اهميت و نقش ارتباط و هوشياري كودك در ميزان يادگيري او است كه در صورت هر گونه مشكلي در اين زمينه بايد با غربالگري هر چه زودتر مشكل تشخيص داده شود و درمان گروهي آغاز شود.
ششمين همايش كودكان كم توان ذهني با رويكرد اختلالات ارتباطي  ۲۴ و ۲۵  ارديبهشت ماه در دانشگاه علوم بهزيستي و توانبخشي برگزار است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.15698s, 19q