اما و اگرهای بیمه زنان خانه‌دار

۱۳۹۲/۱۲/۱۵ - ۰۴:۳۹ - کد خبر: 107141
اما و اگرهای بیمه زنان خانه‌دار

سلامت نیوز :نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه افزایش مرخصی زایمان به ۲ سال عملی نیست، گفت: دولت در لایحه‌ای بیمه‌زنان‌خانه دار را مطرح و ارائه کند.زهره طبیب‌زاده، در خصوص این‌که افزایش مرخصی زایمان به 2 سال و در نظرگرفتن یارانه به عنوان مشوق فرزند‌آوری برای زنان خانه‌دار اظهارداشت: هنوز در خصوص اجرایی شدن قانون افزایش مرخصی زایمان دچار مشکلات بسیاری بوده و در برخی از دستگاه‌ها از جمله آموزش و پرورش و تأمین اجتماعی اجرا نمی‌شود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه حمایت ؛ وی با بیان این‌که افزایش مرخصی زایمان به 2 سال مطلوب است ولی هنوز قانون 9 ماه آن اجرا نمی‌شود، ادامه داد: اگر 2 سال مرخصی زایمان در نظر بگیریم مادر بیش‌تر در کنار فرزند بوده و کودک از آغوش مادر استفاده می‌کند ولی ممکن است هر فردی در سال 3 فرزند به دنیا آورد که به این شکل 6 سال مرخصی زایمان برای آن در نظر گرفته می‌شود که این امر غیر ممکن است.

افزایش مرخصی زایمان به 2 سال امکان‌پذیر نیست
نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که با توجه به شرایط کنونی کشور و تهدید عدم اشتغال برای زنان افزایش مرخصی زایمان به 2 سال امکان‌پذیر و عملی نیست، افزود: افزایش مرخصی زایمان و ارائه یارانه به زنان‌خانه‌دار می‌تواند مشوق مناسبی برای فرزندآوری است ولی به نظر بنده افزایش مرخصی زایمان به 2 سال و ارائه یارانه به زنان‌خانه‌دار با وجود این‌که دولت با کمبود اعتبار مواجه است، امکان‌پذیر نیست. طبیب‌زاده با بیان این‌که ارائه یارانه به زنان‌خانه دار به عنوان مشوق برای فرزندآوری در صورتی باید انجام شود که امکانات برای دولت وجود داشته باشد، بیان کرد: ما با محدودیت اقتصادی مواجه بوده و اکنون ارائه یارانه به زنان‌خانه‌دار غیر ممکن است و مقدور نیستیم.بنابراین باید براساس مقدورات و ضرورت‌ها اقدامات لازم صورت گیرد و اکنون هدف اصلی ما اجرای قانون افزایش مرخصی زایمان از 6 ماه به 9 ماه است.

لغو اعتبار بیمه‌زنان خانه‌دار از سوی شورای نگهبان
وی در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که شورای نگهبان اعتبار 100 میلیارد تومان را برای بیمه زنان‌ خانه دار را لغو کرد، گفت: در ابتدا کوتاهی از دولت بود که مبلغ اعتبار بیمه زنان خانه دار را از 100 میلیارد تومان به 15 میلیارد تومان کاهش داد و بعد با توجه به این‌که این امر اصلاح شد و مجلس شورای اسلامی این اعتبار را به 100 میلیارد تومان پیشنهاد داد شورای نگهبان بعد از بررسی‌ها این اعتبار را لغو کرد.نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: شورای نگهبان معتقد بود که قانون بودجه یک ساله بوده و دائمی نیست و موضوع بیمه‌زنان خانه دار باید در قانون دائمی مطرح شود و برای 30 سال آینده آن را در نظر گرفت همچنین باید موضوع بیمه تکرار شود و در قانون دائمی مطرح شود.

اقدام شورای نگهبان منطقی بود
طبیب‌زاده با بیان این‌که اقدام شورای نگهبان منطقی بود، گفت: اگر دولت تمایل دارد که بیمه زنان خانه‌دار اجرایی شود در لایحه‌ای این امر را مطرح و ارائه کند در واقع با توجه به این‌که در برنامه 5 توسعه موضوع بیمه زنان خانه‌دار از وظایف دولت محسوب می‌شود، می‌تواند این اقدام را انجام دهد.
وی با تأکید بر این‌که باید بیمه‌زنان خانه‌دار باید در قانون دائمی بیاید که از سوی دولت می‌تواند لایحه ارائه شده یا مجلس شورای اسلامی طرحی را ارائه دهد تا در این زمینه قانون شکل گیرد، افزود: دولت می‌تواند در ماده‌ای در بیمه تامین اجتماعی بیمه زنان خانه دار را مطرح کند تا این امر دائمی باشد.

همچنان منتظریم لایحه بیمه‌زنان خانه‌دار از سوی دولت ارائه شود
با این حال فاطمه آلیا از انتظار نمایندگان مجلس برای ارائه این لایحه از سوی دولت به خانه ملت خبر داد. نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی در خصوص آخرین وضعیت بیمه زنان‌خانه‌دار اظهارداشت: باید قانونی دائمی و مستمر در این زمینه شکل گیرد.
وی ادامه داد: با توجه به این‌که در قانون برنامه پنجم توسعه موضوع بیمه‌زنان خانه‌دار مطرح شده است و مقرر بود که یک میلیون نفر طی 5 سال مشمول بیمه زنان خانه‌دار شوند ولی این موضوع به دلیل ایراد شورای نگهبان برای دائمی شدن و مستمر بودن این امر رد شد.وی گفت: مجلس آمادگی بررسی لایحه در زمینه بیمه زنان خانه‌دار را دارد و همچنان منتظریم لایحه بیمه‌زنان خانه‌دار از سوی دولت ارائه شود بنابراین مجلس شورای اسلامی از این موضوع استقبال می‌کند.
آلیا بیان کرد: معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری باید موضوع بیمه زنان ‌خانه‌دار را در اولویت خو قرار داده و این مطالبه زنان را در دولت پیگیری کند .

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.64581s, 19q