خودروها در تعطيلات نوروز باز هم حادثه‌ساز مي‌شوند؟

۱۳۹۲/۱۲/۱۵ - ۰۵:۲۵ - کد خبر: 107156
خودروها در تعطيلات نوروز باز هم حادثه‌ساز مي‌شوند؟

سلامت نیوز : هر ساله 19 هزار نفر براثر تصادف‌ها جان خود را از دست مي‌دهند. درست است كه اكثر اين تصادف‌ها به دليل عدم رعايت نكات ايمني توسط راننده اتفاق مي‌افتد اما ايمني خودروها هم در اين مسئله بسيار موثر است. به زعم كارشناسان برخي خودروهاي توليد داخل از نكات ايمني كاملي برخوردار نيستند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه تهران امروز ؛ سيدهادي هاشمي در مورد امنيت خودروهاي توليد داخل مي‌گويد:در اروپا صد در صد تست‌ها انجام مي‌شود. ضمن آنكه تست‌هايي كه ما بايد همزمان با اروپا انجام دهيم با 15 سال تاخير شروع كرديم. همچنين اصلا استاندارد يورو 3 را در كشور انجام نداديم. بنابراين بايد از موسسه استاندارد پرسيد چرا اين استاندارد را حذف كردند؟

او در پاسخ به اين سوال كه ايمني خودروهاي توليد داخل تا چه اندازه است پاسخ مي‌دهد: ايمني اين خودروهاي ايران پايين است. تصادف در همه جاي دنيا وجود دارد. تصادفاتي كه در ايران منجر به جرح يا فوت مي‌شود به دليل ايمني پايين خودروهاست. در حال حاضر پليس تلاش خود را مي‌كند، مجلس قوانين و مقررات تقريبا خوبي را تصويب كرده، هلال‌احمر و اورژانس هر چند كه عقب ماندگي زياد دارد پاي كار هستند، اما خودروساز پاي كار نمي‌آيد. خودروساز چون از رانت‌هاي دولتي استفاده مي‌كند، درهاي كشور را با گمرك و ماليات بسته‌ و هيچ استانداردي وجود ندارد كه از آنها تست و به مردم اعلام كند، رقابت را از بين برده است.

اين كارشناس ارشد تصادفات در ادامه با بيان اينكه، وزارت صنايع و معادن و موسسه استاندارد با شركت‌هاي خودروساز دوست هستند، مي‌افزايد: كيفيت خودروهاي داخلي به قدري پايين است كه اگر گمرك و ماليات را دولت بردارد و خودروهاي وارداتي آزاد شوند تمام خودروسازهاي ايران در طول سال نمي‌توانند يك خودرو بفروشند و تنها دليلش هم ايمني پايين خودروهاست.

هاشمي در ادامه با اشاره به خودروهاي مونتاژ شده در ايران مي‌گويد: اين خودروها هم بايد تست شود. زيرا قطعات هم قبل و هم بعد از مونتاژ بايد تست شوند تا عملكرد آنها به صورت تجمعي مشخص شود.

وي با اشاره به اين ادعا كه اسكانيا اتوبوس خوبي است يا خير مي‌افزايد: اسكانيا خودرو خوبي است اما اينكه در ايران ساخته مي‌شود از كيفيت آن زده مي‌شود. ما تست كيفيت هم به صورت واقعي نداريم. به دليل آنكه سازمان استاندارد نمي‌تواند اين اتوبوس‌ها را تست كند آنها هم كيفيت اتوبوس‌ها را پايين مي‌آورند. از طرف ديگر سازمان استاندارد مي‌داند. اميدواريم كه مسئولان جديد سازمان استاندارد اينگونه نباشند. تا وقتي كه اينگونه پيش مي‌رويم كيفيت‌ها همين‌گونه خواهد بود. موسسه استاندارد كه متهم رديف يك عدم ايمني و سازگاري وسايط نقليه در ايران است. ما خودروهايي در كشور داريم كه حكم قاچاق دارد ولي پلاك مي‌شود. مانند RD يا PK كه هر يك از قطعات آن متعلق به يك خودرو ديگر است. اين خودرو استاندارد نيست و هيچ كشوري آن را تاييد نمي‌كند در صورتي كه وزارت صنايع و معادن و سازمان استاندارد اجازه مي‌دهند و پليس هم آن را پلاك مي‌كند. چون قوانين و مقررات را رعايت نمي‌كنند و برابر قوانين مجلس و ايمني نمي‌روند هر روزه تعداد كثيري از مردم كشته مي‌شوند و خودروسازان هر كاري دوست دارند مي‌كنند.

سرهنگ هاشمي با بيان اينكه كشورمان تست جاده‌اي ندارد، ادامه مي‌دهد: ما پايين‌تر از كشورهاي آفريقايي قرار گرفته‌ايم زيرا آنها اين تست را در كشورشان دارند. ولي معني نداشتن تست جاده‌اي اين نيست كه خودروساز را به حال خود رها كنند تا هر كاري دلش خواست انجام دهد. مسئولان امر بايد هر شش ماه يك‌بار از بين اتوبوس‌ها رندم چند اتوبوس را پلمب كرده و براي تست به يك كشور اروپايي بفرستند.

به دليل آنكه ما با استانداردهاي اروپايي كار مي‌كنيم. اين پلمب بايد بدون اطلاع كارخانه صورت گيرد نه اينكه كارخانه فقط يك اتوبوس استاندارد براي تست بسازد، ولي معمولا در ايران اين اطلاع‌رساني به كارخانه‌ها صورت مي‌گيرد وگرنه وضع خودروهاي ما به اين وحشتناكي نبود. ايمني خودروهاي ما تاسف‌انگيز است.

مجلسي‌ها به امنيت خودروها اهميت نمي‌دهند

يك كارشناس رسمي تصادفات دادگستري هم در مورد تست‌هايي كه بايد روي اتومبيل‌ها انجام شود، به تهران امروز مي‌گويد: اسكانيا به لحاظ استفاده از موادغيراستاندارد، زودسوز و تند سوز مشكل اساسي دارد.‌ ضمن آنكه سازه اين اتوبوس‌ها بسيار ضعيف است و در سيستم برق‌رساني و ورود و خروج مشكل وجود دارد. تست جاده‌اي يكي از تست‌هايي است كه از اتوبوس‌ها گرفته مي‌شود. تست‌هاي زيادي كه به صورت انفرادي يا به صورت جمعي روي قطعات و كل ماشين انجام مي‌شود كه در كشور ما يا انجام نمي‌شود يا به صورت سطحي، زوري و صوري انجام مي‌شود كه منافاتي هم با توليد ملي و كارخانه ندارد. هر چقدر تلاش كنيم سرمان را زير برف نكنيم و در ارتقاي خودروهايمان واقعيت‌ها را ببينيم، مطمئن باشيد علاوه بر اينكه منافع آن به مردم مي‌رسد از ديد جهاني هم حركت مثبتي را انجام داده‌ايم و در آينده خودروهاي با كيفيت خوب را حتي مي‌توانيم صادر كنيم. اگر بخواهيم بگوييم خودروهاي دنيا را ساخته‌ايم و اين ايرادها را دشمنان درست كرده‌اند، همان سرمان را زير برف كردن است.

ميرفاضل نيكزاد با اشاره به اينكه گفته شده اتوبوس‌هاي درون شهري اسكانيا در جاده‌ها به كار گرفته و باعث حادثه‌سازي شده است، مي‌افزايد: بايد به دوستاني كه مي‌گويند، اتوبوس‌هاي درون شهري و بيرون شهري متفاوت هستند، بگويم كه از نظر ما فرقي نمي‌كند. وقتي قرار است يك جنس مطمئني را توليد كنيم بايد قابليت كار در هر دو حوزه درون و بيرون شهري را با تامين ايمني كافي براي مسافران داشته باشد. چنانچه اين ايمني وجود نداشته باشد نه قابل استفاده در شهر است نه در جاده‌ها. چه بسا اگر خداي نكرده يكي از اين اتوبوس‌ها در شهر آتش بگيرد، عواقب بدتري را هم براي اتوبوس و هم ماشين‌هاي اطراف آن در ترافيك شهري در پي خواهد داشت.

وي با بيان اينكه بعضي از خودروهاي توليد داخل ايمني كاملي دارند و خط توليدشان خط توليد كنترل شده‌اي است، ادامه مي‌دهد: متاسفانه در مقابل برخي ديگر از اتومبيل‌هاي توليد داخل ايمني لازم را ندارند و بارها و بارها اين در صحبت‌هاي مقامات مختلف بيان شده و در آمار تصادف‌هاي ما هم واضح است كه چه خودروهايي فاقد ايمني لازم هستند. وقتي شما در يك سال از يك نوع خودرو يا چند نوع خودرو توليد شده توسط يك شركت حوادث منجر به فوت مي‌بينيد از جمله خودروهايي كه ترمز درستي و ايربگ ندارند، بدنه‌شان در تست ضربه جواب نداده مشخص مي‌شود كه چه خودروهايي ايمني لازم را ندارند. نيكزاد با اشاره به اينكه ضعف قانوني در اين موارد زياد است، مي‌گويد: اگر مسئولان بخواهند جهت ارتقاي سيستم ايمني خودروها و كاهش تلفات جاده‌اي يك حركت اساسي بكنند، اولين قدم اصلاح قوانين است. ما از نظر قوانين مشكل داريم .

متاسفانه در هر زمينه‌اي حتي فوتبال در مجلس بحث مي‌شود ولي در زمينه مسائل اساسي مانند تلفات جاده‌اي، كشته‌هايي كه در آتش‌سوزي اتوبوس‌ها سوختند، نمايندگان حساسيت به خرج نمي‌دهند. نمي‌دانند بايد در اين مورد قوانين تصويب كنند. جان مردم مهم‌تر است و بايد بيشتر به آن توجه شود.

براي اقدام درست نبايد منتظر اتفاق وحشتناك باشيم

سخنگوي کمیسیون عمران مجلس در مورد اتوبوس‌هاي شركت اسكانيا به تهران امروز مي‌گويد: قرار بر اين بود كه كمپاني اين شركت از سوئد اتفاقاتي كه رخ داده را بررسي كند. نتايج آن بررسي قرار بود به كميسيون عمران مجلس ارسال شود كه متاسفانه هيات سوئدي آمدند اما نتيجه و بازخورد آن به كميسيون ارائه نشده است. هفته قبل درخواست كردم كه با حضور وزارت صنعت و معدن، شركت‌هاي سازنده مربوطه و پليس جلسه‌اي داشته باشيم.

مهرداد بائوج لاهوتی با اشاره به اينكه درباره اين اتوبوس همه قبول داريم كه اتفاق مشابه در دفعات اتفاق افتاده است و همه هم منجر به آتش‌سوزي‌هاي شديد يا كمتر شده كه برخي از اين آتش‌سوزي‌ها حادثه‌آفرين بودند، مي‌افزايد: اين نقص فني بايد برطرف شود. چرا نسبت به جان انسان‌ها بي‌تفاوت هستيم. بالاخره حق اين است كه تا روشن شدن دلايل كافي حداقل از شماره‌گذاري آن جلوگيري مي‌شد و نياز به قانون‌گذاري نداشت. ما نبايد منتظر اتفاق شديد‌ و وحشتناك‌تر باشيم و دچار پشيماني شويم كه چرا جدي‌تر با مسئله برخورد نكرديم.

براي خودروهاي سواري معاينات و تست‌هاي كامل ايمني وجود دارد و اگر خودرو عمومي تست نشود فاجعه است. كمپاني مربوطه بايد در مورد كنترل و تست يك اتومبيل پاسخگو باشد. در حادثه‌اي كه براي اتوبوس راهيان‌نور رخ داد، افرادي كه در اتوبوس زنده ماندند افرادي بودند كه روي صندلي‌ها ننشسته بودند به دليل آنكه سقف به صندلي‌ها چسبيد بود خيلي‌ها فوت كردند. يعني استحكام سقف و ستون‌هاي اين اتوبوس به گونه‌اي است كه راحت جوش‌هايش باز مي‌شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.82654s, 18q