تجويز غير منطقي دارو از چالش هاي نظام سلامت کشور است

۱۳۸۷/۰۲/۲۶ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 10718
تجويز غير منطقي دارو از چالش هاي نظام سلامت کشور است

به گزارش سلامت نیوز به نقل ازايسنا، دکتر باقري لنکراني، وزير بهداشت در يک ارتباط اينترنتي در مراسم افتتاح اين گردهمايي گفت: اين گردهمايي ها فرصت مناسبي براي بازنگري برنامه ها و آماده شدن براي آغاز کارهاي جديد است.

وي با اشاره به نامگذاري امسال به نام سال نوآوري و شکوفايي عنوان کرد: نوآوري وظيفه مديريتي کشور در همه عرصه‌هاست و ما هم به عنوان جزيي از نظام مديريتي کشور موظفيم درعرصه کاري خودمان نوآورانه عمل کنيم.

وزير بهداشت، تشکيل معاونت‌هاي غذا و دارو در دانشگاه هاي علوم پزشکي را از اقدامات خوب در دوره فعاليت دولت نهم دانست و گفت: با اين اقدام شاهد ارتقاي جدي در بحث غذا و داروي کشور بوده ايم.

باقري لنکراني با اشار ه به پيشرفت هاي کشور در زمينه توليد داروهاي جديد، يادآور شد: اين پيشرفت‌ها نبايد فعاليت ما را دچار رکود کند، بلکه بايد در سال جاري با عملي کردن دستاوردهاي چنين گردهمايي‌هايي کارهاي بيشتري انجام دهيم.

وزير بهداشت افزود: امسال بايد کارها با جديت بيشتر و يک نگاه مدبرانه و علاج جويانه پيگيري شوند.

وي با بيان اينکه امسال يارانه دارو به اندازه سال گذشته است، گفت: داروهاي يارانه‌يي نوعي ثروتند و دانشگاه هاي علوم پزشکي بايد از آن حراست و با برنامه ريزي و نظارت دقيق، اطمينان حاصل کنند که به دست مصرف کنندگان واقعي مي رسد.

باقري لنکراني گفت: نظارت ها بايد به هنگام و پيشگيرانه باشد.

وي در ادامه به لزوم حرکت به سمت تجويز منطقي داروها پرداخت و با بيان اينکه تجويز غير منطقي داروها از چالش‌هاي نظام سلامت کشور است، افزود: تجويز منطقي داروها احتياج به يک کار ستادي بين معاونان غذا و دارو، درمان و آموزش وزارت و دانشگاه ها دارد و بدون چنين تعاملي اين مشکل مرتفع نخواهد شد.

وزير بهداشت در پايان بر نظارت بر مصرف منطقي دارو در بيمارستان‌ها تاکيد کرد.

دکتر بابک ايزدي، رييس دانشگاه علوم پزشکي استان کرمانشاه نيز ضمن خير مقدم به ميهمانان گفت: متاسفانه در کشور ما تعداد اقلام دارويي نسخ بالاست که ممکن است عوارض زيادي نيز براي بيماران همراه داشته باشد.

ايزدي افزود: از سوي ديگر شاهديم که در برخي موارد ارز زيادي براي واردات دارو از کشور خارج مي شود که آن دارو شايد نياز 100 درصدي ما نباشد و بايد براي اين موارد راهکارهايي اتخاذ شود.

وي در ادامه با اشاره به مرزي بودن استان کرمانشاه گفت: اين امر باعث ورود داروها و مواد غذايي قاچاق به استان مي‌شود که جا دارد مورد توجه بيشتر قرار گيرد.

مهندس سيد دادوش هاشمي، معاون برنامه ريزي استانداري کرمانشاه نيز گفت: طي دو سال گذشته اقدامات خوبي جهت کوتاه شدن سيکل اعطا مجوزهاي بهداشتي به کارخانه‌هاي توليدي انجام شده که اين امر به توسعه کارآفريني کمک مي کند، اما بايد نظارت بر توليدات قوي تر شود.

هاشمي همچنين از اعلام آمادگي مسوولان استان براي حمايت از تاسيس کارخانه‌هاي داروسازي خبر داد و افزود: به چنين سرمايه گذاراني هم زمين رايگان و هم تسهيلات مي دهيم.

تجويز و مصرف منطقي دارو، چالش هاي موجود در تهيه و توزيع داروها يارانه‌يي، چالش هاي موجود در ارتباط با قاچاق مواد خوراکي، آشاميدني و بهداشتي از محورهاي اين گردهمايي دو روزه است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.45596s, 19q