45 درصد داروهاي وارداتي مشابه داروهاي توليد داخل است

۱۳۸۷/۰۲/۲۶ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 10719
45 درصد داروهاي وارداتي مشابه داروهاي توليد داخل است

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، دکتر رسول ديناروند روز چهارشنبه در گردهمايي معاونان غذا و دارو دانشگاه هاي علوم پزشکي سراسر کشور که به ميزباني کرمانشاه برگزار شد با اشاره به نوآوري‌هاي کشور در عرصه هاي مختلف، يکي از اين عرصه‌ها را بخش سلامت ذکر کرد و گفت: خوشبختانه با همت محققان کشور طي سال‌هاي اخير موفقيت هاي چشمگيري در زمينه توليد داروهاي جديد در کشور حاصل شده که از آن جمله مي توان به ورود شش محصول بيوتکنولوژي به بازار اشاره کرد.

ديناروند افزود: طي دو سال و نيم گذشته، 160 فرآورده دارويي که قبلا از خارج وارد مي‌شد توسط شرکت هاي دارويي کشور توليد و به بازار عرضه شده است.

وي ادامه داد: با وجود موفقيت هاي زياد حاصله، اما چالش هايي نيز در اين حوزه داريم.

ديناروند با ابراز تاسف از اين كه آمار واردات دارويي کشور با وجود عدم کاهش داروهاي توليد داخل افزايش يافته است، گفت: توسعه بازار دارويي از يک سو نشان دهنده اين است که مردم راحت تر به داروهاي مورد نيازشان دسترسي يافته‌اند، و از سوي ديگر زنگ خطري است كه احتمال دارد وابستگي بيشتري پيدا کنيم.

وي افزود: سال گذشته سهم کمي داروهاي توليد داخل از بازار دارويي کشور کم نشد و کماکان بيش از 95 درصد بازار دارويي در اختيار داروهاي توليد داخل بود، اما از لحاظ ريالي سهم داروهاي توليد داخل کاهش يافت و در مقابل سهم ريالي داروهاي وارداتي از 31 درصد سال 1385 به حدود 35 درصد افزايش يافت.

ديناروند با اعلام اينکه سال گذشته 1200 قلم دارو به ارزش حدود 650 ميليون دلار وارد کشور شد، گفت: بيش از 30 درصد ارزش داروهاي وارداتي کشور مربوط به 13 قلم بوده است.

وي عنوان کرد: حدود 45 درصد داروهاي وارداتي کشور مشابه داروهاي توليد داخل است.

ديناروند در ادامه يکي از چالش‌هاي جدي را تجويز و مصرف غير منطقي دارو دانست و گفت: اگر نتوانيم مشکل تجويز و مصرف غيرمنطقي دارو را در يکي، دو سال آينده حل کنيم، کار از کنترل خارج مي شود.

به گزارش ايسنا، وي گفت: در بحث کنترل تجويز و مصرف دارو نياز به نوآوري جدي داريم، کارهاي خوبي قبلا انجام شده، ولي کافي نبوده و لازم است اين موضوع به يک بسيج کشوري تبديل شود.

ديناروند بر فعال شدن کميته‌هاي تجويز منطقي دارو در تمام استان‌ها تاکيد کرد.

وي در ادامه با بيان اينکه امسال رقم اختصاص يافته به داروهاي يارانه اي به اندازه سال گذشته است، گفت: سال گذشته از محل هايي توانستيم رقم مورد نياز براي داروهاي يارانه اي راتامين کنيم ولي مشخص نيست امسال هم بتوانيم.

وي افزود: يا بايد توزيع داروهاي يارانه دار را محدود کنيم که مشکلاتي براي مردم به وجود مي آيد و يا اينکه نظارت بهتري بر توزيع اين داروها اعمال کنيم که کنترل توزيع دارو از اختيارات معاونان غذا و دارو دانشگاه هاي علوم پزشکي است.

معاون وزير بهداشت بر گسترش نظارت در سطح توزيع و عرضه دارو نيز تاکيد کرد و گفت: اکثريت داروسازان ما درست کارند، ولي يک اقليتي چهره داروسازي را مخدوش مي کنند و اگر نظارت نشود آن اقليت تبديل به اکثريت مي شوند.

ديناروند ادامه داد: در حوزه غذا نيز چند سياست محوري را دنبال مي کنيم که سلامت محوري، تسريع در توليد و توسعه نظارت ها در بازار از جمله اين سياست‌هاست.

وي گفت: کاهش مخاطرات فرآورده هاي غذايي نياز به تدابير جديد دارد و با توجه به ازدياد ترفندهاي فرار از استانداردها بايد از فن‌آوريهاي جديد استفاده کنيم.

ديناروند در پايان گفت: سياست وزارت بهداشت، چه در حوزه دارو و چه در حوزه غذا، واگذاري اختيارات ستادي به استان‌هاست، ولي متاسفانه برخي استان‌ها آمادگي پذيرش اين اختيارات را ندارند. اين واگذاري ها با هدف تسريع در امور است و نبايد باعث پيچيده تر شدن کارها شود.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.76753s, 19q