بيشتر زنان قرباني ايدز هستند

۱۳۹۲/۱۲/۱۷ - ۱۱:۰۸ - کد خبر: 107225
بيشتر زنان قرباني ايدز هستند

سلامت نیوز : همه جاي دنيا به ايدز به عنوان يك تئوري كوه‌يخي نگاه مي‌كنند و برطبق نظريه WHO ميزان مبتلايان به HIV را 10 برابر بيماران ايدزي محاسبه مي‌كنند. مهم‌ترين علت جهش در ايدز زنان به تغييرات كلي اپيدميولوژي در ايران برمي‌گردد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه تهران امروز ؛ تا چند سال پيش راه اصلي شيوع HIV در ايران تزريق بود و معتادان تزريقي جامعه در صف اول بودند ولي در حال حاضر به اين دليل كه شكل انتقال تغيير كرده و رفتارهاي جنسي پرخطر علت اصلي اين بيماري است مي‌توان گفت زناني كه به اين بيماري مبتلا مي‌شوند قرباني هستند. زيرا معمولا ابتلاي اين افراد بيشتر از طريق همسران‌شان صورت مي‌گيرد و در واقع بدون آنكه در رابطه غيرطبيعي شركت داشته باشند، دچار اين بيماري مي‌شوند. موادمخدر صنعتي يا محرك باعث مي‌شود رفتارهاي پرخطر جنسي شيوع بيشتري پيدا كند.

مهم‌ترين مسئله در HIV پيشگيري و آموزش است. در مورد رفتارهاي ناسالم و پرخطر جنسي بايد آموزش‌هاي ويژه به نسل جوان داده شود و در چارچوب ارزش‌هاي خانواده و توحيدي كه به آن اعتقاد داريم و آموزش از خانه براي نوجوانان شروع شود. سن شروع روابط متعارف در خيلي از موارد تا سن دبيرستان هم پايين مي‌آيد و اين پيش‌آگهي خوبي براي ما ندارد. منتهي متاسفانه كساني كه به اين بيماري مبتلا مي‌شوند بيشتر در خانواده‌هاي پاتولوژيك و پرآسيبي هستند و خانواده كانون مناسبي براي انتقال ارزش‌ها نيست. بنابراين در كنار آن لازم است كه حداقل آموزش‌ها را در دبيرستان و مدارس داشته باشيم. روش‌ و ابزارهاي كمرنگ كردن تزريق و رفتارهاي پرخطر را در اختيار افراد قرار دهيم. ولي اين امر بايد به نحوي صورت گيرد كه ارزش‌ و حرمت‌هاي خانوادگي حفظ شود.


دكتر سیامك مره‌صدق

عضو كميسيون بهداشت مجلس

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.60739s, 19q