افزایش آگاهی جوانان نسبت به بیماری ایدز یکی از اولویت‌هاست

۱۳۹۲/۱۲/۱۷ - ۱۳:۰۸ - کد خبر: 107252

سلامت نیوز : رئیس اداره کنترل ایدز وزارت بهداشت با اشاره به افزایش تعداد مبتلایان به بیماری اچ آی وی گفت: بر اساس تحلیل کارشناسان، افزایش دانش و آگاهی جمعیت عمومی بویژه جوانان و نوجوانان نسبت به بیماری ایدز ضروری است و این امر یکی از اولویت‌ها به شمار می‌رود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ؛ دکتر عباس صداقت در حاشیه برگزاری اولین کارگاه کشوری پیشگیری از انتقال اچ آی وی از مادر به نوزاد ویژه زنان عضو باشگاه‌های مثبت به میزانی دانشگاه علوم پزشکی کرمان افزود: از این رو به رسانه‌ها و سازمان‌هایی که در این رابطه مسئولیت و ماموریت دارند همانند آموزش و پرورش توصیه می‌کنیم برنامه‌های خود را در این رابطه زیادتر کنند.

وی اضافه کرد: متاسفانه اطلاعات جوان‌ها در زمینه رعایت و راه‌های پیشگیری از بیماری ایدز بسیار پایین است.

صداقت با اشاره به همه‌گیری موج سوم اچ آی وی در جامعه، گفت: موظف هستیم برنامه‌هایمان را اولویت‌بندی کنیم.

رئیس اداره کنترل ایدز وزارت بهداشت در ادامه راه‌اندازی مراکز مشاوره ویژه زنان آسیب‌پذیر را از اولویت‌های وزارت بهداشت مورد اشاره قرار داد و عنوان کرد: در حال حاضر 30 مرکز در سطح کشور در این زمینه فعالیت می‌کنند.

صداقت ادامه داد: از سیاست‌های دیگر وزارت بهداشت افزایش دسترسی به مشاوره و آزمایش اچ آی وی بود که وزارت بهداشت توانست به طور جدی از اوایل امسال تست تشخیص سریع اچ آی وی را در دانشگاه‌های علوم پزشکی حتی در بخش‌های غیردولتی و خصوصی با دستورالعمل مشخص در سراسر کشور ایجاد کند.

وی گفت: در حال حاضر آمارها نشان دهنده این است که دسترسی افزایش یافته است و با این رویکرد فکر می‌کنیم دسترسی مناسبی را برای افرادی که مبتلا هستند و از وضعیت خودشان خبر ندارند فراهم کرده‌ایم.

رئیس اداره کنترل ایدز وزارت بهداشت افزود: پیشگیری از انتقال اچ آی وی از مادران مبتلا به نوزاد سیاست بسیار مهمی است که می‌توان ادعا کرد در زمینه اجرایی شدن آن جزء اولین کشورهایی در منطقه شمال آفریقا و شرق مدیترانه هستیم که این سیاست را به طور جامع دیدیم و آن را در کشور پیاده می‌کنیم.

صداقت در ادامه ضمن هشدار در رابطه با شیوع مصرف روانگردان‌ها و مواد محرک صنعتی بویژه در بین جوانان و زنان، اظهار کرد: مصرف این مواد با ترفندهای مختلف از جمله تناسب اندام در بین زنان، افزایش تمرکز، افزایش قدرت برقراری روابط و افزایش اعتماد به نفس در کشور صورت می‌گیرد.

وی ادامه داد: مواد محرک و روانگردانی که در جامعه امروز به عنوان شیشه، کریستال و یا قرص‌های اکستازی معروف است، علاوه بر آثار بسیار مخربی که بر سیستم اعصاب و روان فرد می‌گذارد زندگی او را به اختلال می‌کشاند.

رئیس اداره کنترل ایدز وزارت بهداشت گفت: ما اعتقاد داریم باید جامعه و جوان سالمی داشته باشیم و جوانان باید بدانند چگونه خودشان را از مخاطراتی که در محیطشان وجود دارد مراقبت کنند.

وی ادامه داد: خوشبختانه وزارت بهداشت توانسته در همه استان‌های کشور حداقل یک مرکز مشاوره بیماری‌های رفتاری راه‌اندازی کند و شماره تلفن و آدرس این مراکز در اطلاعات 118 همان استان ثبت شده و قابل دسترسی است و کلیه خدمات مشاوره آزمایش اچ آی وی، خدمات مراقبت اچ آی وی و بیماری‌های آمیزشی در این مراکز رایگان و محرمانه است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.12137s, 19q