ده توصیه پزشکی برای کاهش خطرات آلودگی هوا

۱۳۹۲/۱۲/۱۸ - ۱۱:۴۶ - کد خبر: 107337
ده توصیه پزشکی برای کاهش خطرات آلودگی هوا

سلامت نیوز: شهروندانی که مجبور به کار و زندگی در شهرهای آلوده هستند، با عمل به توصیه‌های زیر می‌توانند تاثیرات مخرب آلودگی هوا را بر بدن خود کاهش دهند.

با توجه به تداوم آلودگی هوا در چند روز اخیر، در این شرایط افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی یا ریوی، سالمندان و کودکان باید از هرگونه فعالیت فیزیکی خارج از منزل اجتناب کنند و سایر افراد نیز باید از فعالیت‌های طولانی یا سنگین خارج از منزل اجتناب کنند.
به گزارش سلامت نیوز به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی کرمان، با وجودی که مدیریت جامع منشأ آلودگی هوا و رفع این معضل دیرپا در اختیار شهروندان نیست، اما شهروندانی که مجبور به کار و زندگی در شهرهای آلوده هستند، با عمل به توصیه‌های زیر می‌توانند تاثیرات مخرب آلودگی هوا را بر بدن خود "کاهش" دهند:
1- نخستین و مهم‌ترین توصیه در مواقع اضطراری آلودگی هوا «ترک شهر» در صورت امکان است و در صورت نبود این امکان حداقل توصیه این است که افراد حتی المقدور به سطح شهر به ویژه به مراکز آلوده تر مرکزی نروند. .
توصیه اکید این است که کودکان و سالخوردگان و بیماران قلبی و تنفسی اکیدا در سطح شهر تردد نکنند.
‌2- شستشوی روزانه سه مرتبه بینی با محلول سرم ‌یا حتی آب، چرا که بخشی از آلودگی‌ها جذب مخاط بینی می‌شوند. ‌
3- بهتر است روزانه سه مرتبه چشم‌ها را شستشو داد، چون از طریق چشم نیز آلودگی‌ها جذب بدن می‌شوند و البته خود چشم‌ها نیز آسیب می‌بینند.
4- شستشوی دهان قبل از خوردن غذا
5- پس از مراجعت به خانه باید حتما دوش گرفت، چون آلودگی‌ها همان طور که اشاره شد بر روی پوست بدن و موها می‌نشینند و از طریق پوست جذب بدن می‌شوند.
6- شستشوی مداوم دست‌ها و صورت، زیرا دست و صورت، عمدتاً بدون هیچ حفاظی در تماس مستقیم با آلودگی است.
7- مصرف روزانه دستکم سه لیوان شیر.
8- برای دفع بهتر مواد آلوده که وارد بدن شده‌اند، حتما باید روزانه دستکم دو لیوان آب پرتقال طبیعی نوشیده شود. این کار به دفع آلودگی‌هایی که وارد بدن شده‌اند، کمک می‌کند.
9- افزایش مصرف مایعات.
10- استفاده از ماسک‌های فیلتردار مناسب برای کاهش نسبی ورود ریز آلاینده‌ها به دستگاه تنفسی بدن.
در صورت رعایت موارد فوق تاثیرات آلودگی هوا بر سلامت شهروندان به حداقل خود کاهش می‌یابد، هر چند که حتی عمل به این توصیه‌ها نمی‌تواند تاثیرات مخرب آلودگی هوا را بر سلامت شهروندان به صفر برساند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.70654s, 19q