وجود خون در ادرار مردان مي تواند نشان از سرطان باشد

۱۳۸۷/۰۲/۲۹ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 10734
وجود خون در ادرار مردان مي تواند نشان از سرطان باشد

دکتر «سميرا طبيبان» متخصص داخلي و فوق تخصص بيماري هاي کليه و فشار خون و عضو هيات علمي دانشگاه شهيد رجايي در گفت وگو با ايسنا واحد علوم پزشکي ايران، گفت: در برخي موارد وجود خون در ادرار موجب تغيير رنگ آن مي شود که به ندرت خطرناک است، چرا که مقدار خون از دست رفته اندک است.

وي ادامه داد: اما از آنجا که ممکن است هماچوري در اثر يک بيماري زمينه اي جدي مانند سرطان ايجاد شده باشد لذا هماچوري مداوم پاگذرا درمردان بالاي 50 سال نياز به اقدامات تشخيصي دارد که اين اقدامات تشخيصي مي تواند به صورت ماکروسکوپيک (ديدن با چشم غيرمسلح) و يا ميکروسکوپيک ديدن با ميکروسکوپ صورت گيرد.

وي با اشاره به اينکه هماچوري مي تواند به علل مختلفي ايجاد شود، گفت: لذا بسته به عواملي چون شرح حال و سن بيمار وسايل و راه هاي تشخيصي، متفاوت خواهد بود.


دکتر طبيبان در ادامه آزمايش ادرار، تست هاي خوني ، IVP ، سونوگرافي ، سيستوسکوپي و بيوپسي را از جمله اين راه هاي تشخيصي عنوان کرد.

وي در خصوص درمان هماچوري گفت: درمان خاصي براي اين بيماري وجود ندارد، مگر آن که بايد به دنبال يافتن علت زمينه اي براي بيماري بود.

وي در پايان خاطرنشان کرد: عوامل ديگري مانند عفونت مثانه، سنگ کليه همچنين سرطانهاي مثانه، کليه و پروستات در ايجاد هماچوري موثر هستند.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
وجود خون درادراربعداز استمنا
محمد
ضمن عرض سلام
چند سالی است در آزمایشات دوره ای طب کاراینجانب وجود خون در ادرار گزارش شده و مراجعات مکرر بنده به پزشکان و انجام سونو گرافی پاسخ روشنی نداده لذا در ماه رمضان که روزه هستم و چون در خوزستان زندگی و کار میکنم با سوزش شدید مجاری ادراری مواجه هستم سوال بنده این است که اولا روزه ممکن است باعث تشدید بیماری ناشناخته من به دلیل نه نوشیدن آب در گرمای بالا شود و ثانیا چه پیشنهادی برای انجام سایر آزمایشات تشخیصی دارید
با تشکر
0.3757s, 21q