جاي خالي اخلاق پزشکي به خوبي در زندگي بشر احساس مي شود

۱۳۸۷/۰۲/۲۹ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 10736
جاي خالي اخلاق پزشکي به خوبي در زندگي بشر احساس مي شود

در اين پيام آمده است: در جهان پرتزاحم امروز كه زرق و برق‌هاي آن چشم‌ها را خيره و عقل‌ها را مسدود كرده است، پيش از همه جاي خالي اخلاق را در زندگي بشر احساس مي‌كند.

انديشمندان جهان، مباحث اخلاقي را از اولويت‌ها برمي‌شمارند، علوم پزشكي كه با جان آدمي و همه ابعاد جسمي، روحي و اجتماعي حتي اعتقادي او سركار دارد، شايد بيش از همه عرصه‌هاي ديگر نياز به رشد پرشتاب در شمارگان مقالات پزشكي و اخلاق زيستي در نيم قرن اخير نمادي از اين قبيل است.

پيچيدگي مباحث سلامت، تنوع براي حل معضلات سلامت در ابعاد فردي و اجتماعي اقتصاد سلامت، ارتباط طبيب با بيمار، سرفصل‌هاي جديدي را گشوده است كه نياز به پاسخ‌هاي روشن دارد.

آنچه امروز در مباحث نظري اخلاق پزشكي شاهد آن هستيم، شيوع دو آفت فراگير است، گروهي كه به اخلاق پزشكي بي‌توجه و به مباني شناختي آن پرداخته‌اند لاجرم همگي دچار پراكندگي شده اند و گروهي كه اخلاق را فقط در مباحث كلان و توصيه‌هاي كلي دنبال كرده‌اند و در برابر وقايع جديد و روزمره حرفي براي گفتن نداشته‌اند.

امروز روزي است كه متفكران ايران اسلامي مي‌توانند و بايد با بهره‌مندي از معارف حقه الهي كه به بركت ولايت اهل بيت عصمت و طهارت(س) در دسترس آنهاست با تبيين مباني شناختي لازم و تبديل آن به معارف كاربردي اين چالش يعني كلي گويي و پراكندگويي را حل نمايند و خلا موجود در اين علم را پر كنند.

ترجمان معارفان نوراني اسلام به علوم كاربردي و زبان امروزي، تكليف انديشمندان توانمند اين عرصه است. اين كار بزرگي كه كاري كارستان است محتاج تعامل جدي بين حوزه‌هاي علميه و دانشگاه‌هاي علوم پزشكي است.

وي تاكيد كرده است: از اين رو برگزاري همايش اخلاق پزشكي در شهر قم در راستاي فعاليتهاي ارزشمندي است كه پيش از اين در ديگر نقاط كشور انجام گرفت و قدمي بلند در راستاي رسيدن به اين هدف بزرگ مي‌باشد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.64381s, 19q