برنامه 4 ساله دفتر جمعیت و خانواده وزارت بهداشت اعلام شد

۱۳۹۲/۱۲/۱۹ - ۱۲:۲۲ - کد خبر: 107413
برنامه 4 ساله دفتر جمعیت و خانواده وزارت بهداشت اعلام شد
سلامت نیوز : مدير كل دفتر جمعيت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت توزيع عادلانه خدمات بهداشت و متناسب سازي ساختار نظام سلامت براي ارائه خدمات نوين سلامت را از برنامه هاي چهار ساله اين دفتر عنوان كرد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر ؛ دکتر محمد اسماعیل مطلق گفت: مجموعه رويكرد ها و برنامه هاي دفتر سلامت، جمعيت و مدارس در سال 93 تدوين و به صورت بسته هاي خدمات سلامت در چند بخش ارائه مي شود.

وی ضمن تاكيد بر لزوم همكاريهاي بين بخشي جهت اجراي اين سياستها و برنامه ها گفت: كاهش بي عدالتي در سلامت يك الزام ملي است بنابراين توجه به آن در سياستها و برنامه ريزي هاي سلامت در دستگاه ها و سازمانهاي ديگر ضرورت دارد.

مطلق، اجراي برنامه سطح بندي و ساماندهي خدمات پريناتال را از مهمترين برنامه هاي اين دفتر ذكر كرد و افزود: دسترسي عادلانه همه مادران و نوزادان به خدمات متناسب با ميزان خطر در سراسر كشور، پرداختن به فناوري داده ها، نظام ثبت مواليد داخل و خارج بيمارستاني و نظام ثبت بستري نوزادان در بيمارستان از ديگر برنامه هاي دفتر سلامت جمعيت، خانواده و مدارس در سال آتي است.

وی با تاکید بر اين كه هزار روز اوليه زندگي كودك نقش بي بديلي در آينده فرد، اجتماع و كشور دارد گفت: اين هزار روز طلايي فرصتي بي بازگشت براي دولت، جامعه و خانواده است تا براي آينده كودك سرمايه گذاري كند. اين هزار روز سلامت، تغذيه، آموزش، ايمني و امنيت براي كودك و خانواده وي نقش حياتي و كليدي دارند.

مطلق افزود: مهمترين اقدام دفتر سلامت وزارت بهداشت در اين مورد تدوين بسته خدمات جامعي است كه در كنار خدمات سلامت، تغذيه، آموزش، ايمني و امنيت خانواده به توانمند سازي خانواده در مراقبت از خود به عنوان يك اصل كلي و اساسي ارائه مي شود.

مدير كل دفتر جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت، نظام جامع اطلاعات سلامت جوانان به منظور طراحي مداخلات مبتني بر شواهد، فرزند آوري سالم، به هنگام و به اندازه، نظام ثبت اطلاعات از دوران پيش از بارداري تا پس از زايمان، بسته خود مراقبتي براي سلامت مردان و زنان ميانسال، سالمند سالم و توانا را از ديگر برنامه هاي اين دفتر در سال 1393 عنوان كرد.

مطلق، هدف كلي از تدوين و ارائه برنامه چهار ساله را ارتقاء همه جانبه سلامت جامعه دانست و با تاكيد برلزوم مشاركت مردم در اجراي اين برنامه ها گفت: مشاركت مردم در سلامت تاثير بسزايي در ارتقاء سطح سلامت جامعه دارد.

وي يادآور شد: ضروري است گسترش، اجرا و عملياتي كردن اين برنامه ها و سياستها به عنوان يك اولويت مهم سرلوحه كار سازمانها و دستگاههاي كشور قرار گيرد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.15914s, 19q