مصرف داروهای ضدالتهاب موجب بروز حساسیت در برخی بیماران می‌شود

۱۳۹۲/۱۲/۱۹ - ۱۶:۵۱ - کد خبر: 107448

سلامت نیوز : یک دکترای داروسازی بالینی با بیان اینکه آسپیرین و داروهای غیراستروئیدی ضدالتهاب در بسیاری از داروهای ضد درد بدون نسخه وجود دارد، گفت: در صورت وجود حساسیت به آسپیرین می توان از استامینوفن استفاده کرد.

دکتر حسین خلیلی در گفت وگو با ایسنا ، با اشاره به اینکه بروز واکنش نسبت به آسپیرین شایع است، گفت: در صورت وجود آلرژی یا حساسیت نسبت به آسپیرین، ممکن ‌است واکنش نسبت به سایر داروهای غیراستروئیدی ضدالتهاب (NSAID) از جمله ایبوپروفن ‌(Motrin, Advil) و ناپروکسن (Aleve ) هم وجود داشته باشد.

وی با تاکید بر اینکه آلرژی یا حساسیت نسبت به آسپیرین یا واکنش نسبت به سایر داروهای NSAID ممکن است سبب بروز نشانه‌های خفیف تا شدید شود، گفت: اغلب ظرف چند ساعت پس از مصرف دارو، واکنش آشکار می‌شود.

خلیلی در خصوص نشانه‌های این واکنش‌ گفت: کهیر، خارش پوست، آبریزش بینی، تورم لب‌ها، زبان یا صورت، سرفه، ویزینگ یا کوتاهی نفس، آنافیلاکسی (واکنش نادر و آلرژیک خطرناک) از جمله واکنش‌ها نسبت به آسپرین می‌توانند باشند.

این دکترای داروسازی بالینی یادآور شد: در صورت وجود آسم، پولیپ‌های بینی، سینوزیت مزمن یا کهیر مزمن در بیمار خطر بروز واکنش نسبت به آسپیرین یا سایر داروهای NSAID افزایش می‌یابد. وقتی این واکنش بروز نماید، نشانه‌های بیماری‌های ذکر شده نیز بدتر می‌شوند.

وی با بیان اینکه ابتلا به آسم یا هر یک از این بیماری‌ها، نشانه‌ واکنش نیست، گفت: واکنش پس از مصرف آسپیرین در بیمار ایجاد می‌شود و یا برای پرهیز از بروز واکنش‌، بیمار باید از مصرف آسپیرین یا سایر داروهای NSAID پرهیز کند.

خلیلی افزود: در صورتی که پس از مصرف داروهای (NSAID) واکنش ایجاد شده باشد، چه این بیماری‌ها وجود داشته باشد و چه وجود نداشته باشد، بهتر است از مصرف تمام انواع داروهای غیراستروئیدی ضدالتهاب پرهیز شود.

وی تصریح کرد: آسپیرین و داروهای غیراستروئیدی ضدالتهاب در بسیاری از داروهای ضد درد بدون نسخه وجود دارد. بنابراین پیش از مصرف دارو باید به دقت برچسب آن خوانده شود. در صورت شک داشتن به بودن یا نبودن داروهای NSAID در داروی مصرفی، باید در مورد آن دارو با پزشک یا داروساز مشورت کرد.

این دکترای داروسازی بالینی با اشاره به اینکه به عنوان جانشین این داروها می‌توان از استامینوفن (Tylenol) استفاده کرد، خاطرنشان کرد: ولی پیش از مصرف باز هم باید نظر پزشک را جویا شد.

خلیلی در پایان تاکید کرد: باید در صورت وجود هر نوع واکنش دارویی به ویژه وقتی شدید است با پزشک مشاوره شود. در موارد وجود آلرژی وخیم، جهت تشخیص و درمان این واکنش ممکن است نیاز به پزشک ایمونولوژیست یا آلرژیست باشد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.44771s, 19q