حدود700مبتلا به ايدز تحت پوشش بيمه‌ قرار دارند

۱۳۸۷/۰۲/۳۰ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 10746
حدود700مبتلا به ايدز تحت پوشش بيمه‌ قرار دارند

دكتر حميد رضا سفاري در گفت‌وگو با  ايسنا، در رابطه با پوشش بيمه‌اي داروهاي گران‌قيمت مبتلايان به HIV / ايدز، تصريح كرد: تعداد محدودي از داروهاي ضد ويروس ايدز تحت پوشش بيمه قرار دارد، چرا كه عمده مبتلايان، تحت پوشش برنامه‌هاي مبارزه و كنترل بيماري‌هاي نوپديد و جديدي هستند كه توسط مركز مديريت بيماري‌هاي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي، ايجاد و پروتكل‌هاي علمي خوبي براي اين برنامه‌ها تدوين شده است.

وي ادامه داد: وزارت بهداشت براي ثبت، ‌اداره و درمان مبتلايان به ايدز، مراكز معيني را راه‌اندازي كرده و مبتلايان مي‌توانند، خدمات مورد نياز خود را از اين مراكز دريافت كنند.

به گفته مديركل برنامه‌ريزي بيمه‌هاي درماني وزارت رفاه و تامين اجتماعي، افرادي كه در مرحله شش، هفت و هشت HIV قرار دارند، مي‌توانند برخي از داروهاي ضد سرطان، سل و آنتي بيوتيك را همانند ساير بيمه‌شدگان از طريق پوشش بيمه‌اي دريافت كنند. اين در حالي است كه تنها اقلام محدود و انگشت شماري از داروهاي ضد ويروسي جديد ايدز كه اخيرا وارد بازار شده است، ‌در فهرست اقلام تعهدي بيمه قرار دارد.

وي با بيان اين كه بر اساس مصوبه شوراي عالي بيمه، اخيرا 170 تا 180 قلم داروي ديگر به فهرست تعهدات بيمه اضافه شده است، عنوان كرد: به نظر مي‌رسد اين داروها، نيازهاي تمامي بيماران از جمله مبتلايان به ايدز را تامين مي‌كند، چرا كه بيماران HIV نياز خاص و مجزاي دارويي نسبت به ساير بيماران ندارند. به عنوان مثال اگر مبتلا به ايدز دچار عفونت‌هاي باكتريايي شود، مي‌تواند، آنتي بيوتيك‌هاي خود را مطابق بسته تعهدي بيمه دريافت كند و يا آن كه اگر در بخش هتلينگ بستري شود، هزينه اين بخش را نيز بيمه مي‌پردازد.

دكتر سفاري به ايسنا گفت: همچنين دانشگاه‌هاي علوم پزشكي و وزارت بهداشت نيز رديف اعتباري خاصي براي مبارزه با بيماري‌هاي نوپديد و بازپديد از جمله ويروس ايدز و انواع مختلف هپاتيت اختصاص داده‌اند كه به نظر مي‌رسد، براي تامين نيازهاي آن‌ها كفايت مي‌كند.

وي در پاسخ به اين كه چرا وزارت رفاه و تامين اجتماعي براي پوشش بيمه‌اي مبتلايان به HIV / ايدز وارد عمل نمي‌شود، اذعان كرد: هر چه پوشش‌هاي بيمه‌اي به صورت مجزا از يكديگر و در قالب صندوق‌هاي متفاوت طراحي ‌شود، توانايي و قدرت صندوق در برآورده كردن نياز بيمه‌شدگان كاهش مي‌يابد. از طرف ديگر رويكرد وزارت رفاه به سمت تجميع منابع است، بنابراين در قالب ضوابط و دستورالعمل‌هاي داخلي و بهينه كردن وضعيت صندوق‌هاي بيمه‌اي از حيث تعهدات، مي‌توان نيازهاي جامعه هدف را بيشتر پوشش داد.

مديركل برنامه‌ريزي بيمه‌هاي درماني وزارت رفاه و تامين اجتماعي تصريح كرد: ايجاد صندوق‌ها با پوشش افراد پرريسك و كم ريسك با اصل بيمه منافات دارد، اما با تقويت بحث كنترل هزينه‌ها براساس حمايت‌هاي بيمه‌اي مي‌توان، از سقوط فرد به ورطه فقر و بيماري جلوگيري و سپس با توانمندسازي و سوق دادن آن‌ها به سطوح بالاتر سلامت، درآمد و رفاه، مانع از فقير شدن آن‌ها كرد.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.04332s, 19q