آموزش مهارت‌هاي زندگي به نوجوانان زنداني

۱۳۹۲/۱۲/۲۰ - ۱۰:۵۵ - کد خبر: 107482

سلامت نیوز : يكي از وظايف پيش‌بيني شده براي جمعيت جوانان هلال‌احمر در برنامه‌ پنجم توسعه پيشگيري از جرم است. در حال حاضر 100 كانون در زندان‌هاي نسوان، جوانان و كانون‌هاي اصلاح و تربيت فعاليت مي‌كنند. اين طرح با همكاري صميمانه دستگاه قضايي و سازمان‌زندان‌ها انجام شده است. وظيفه ماست كه جوانان معارض با قانون را با حضور در فعاليت‌هاي بشردوستانه و عام‌المنفعه آموزش دهيم و شرايطي را برايشان فراهم كنيم كه لذت فعاليت‌هاي بشردوستانه را بچشند و وقتي به جامعه باز مي‌گردند به عنوان يك نيروي فعال تلقي بشوند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه وطن امروز ؛ طبق فصل 8 ماده 11 اين وظيفه به عهده ما گذاشته شد. سعي كرديم تمام فعاليت‌هاي جاري و آتي را با سنگ محك اساسنامه جمعيت هلال‌احمر، منشور تربيتي نسل جوان كه مقام معظم رهبري بر آن تاكيد داشتند، سند ملي توسعه ماده 41 برنامه پنجم توسعه تنظيم كنيم و فعاليت‌هايي كه مغاير با اين اصول‌هاست به جاده درست بازگردانيم. يكي از اهداف اصلي ما جلب مشاركت موثر جوانان و آموزش و تربيت آنها براي مشاركت بشردوستانه، عام‌المنفعه و امدادي است. كسب مهارت‌هاي زندگي به افرادي كه در بند هستند، آموزش داده مي‌شود. گروه‌هاي آموزش ديده مداخلات اجتماعي يا همان مددكاران در كانون‌هاي اصلاح و تربيت كودكان، نوجوانان، جوانان و زندان نسوان حضور پيدا كرده و با جوانان و نوجوانان معارض با قانون وارد بحث و گفت‌وگو مي‌شوند و فعاليت‌هاي بشردوستانه و امدادي را به آنها آموزش مي‌دهند.

اين نوجوانان و جوانان آسيب‌رسان به هم‌نوع خود بودند ولي آنها كمك‌هاي اوليه و فعاليت‌هاي بشردوستانه را ياد مي‌گيرند و در داخل كانون‌هاي اصلاح و تربيت با كمك به ساير افرادي كه آنجا نگهداري مي‌شوند، تمرين مي‌كنند. آموزش‌هاي لازم براي پيشگيري از برخي بيماري‌هاي شايع مانند ايدز، هپاتيت و... همچنين مهارت‌هاي آشتي، تفاهم، دوستي، همدلي و گفت‌وگو به آنها آموزش داده مي‌شود. اين افراد گفت‌وگو و درك متقابل را آموزش مي‌بينند و آماده مي‌شوند بعد از خروج از مراكز نگهداري به فعاليت‌هاي انسان‌دوستانه و عام‌المنفعه خود ادامه دهند. براي اين به سراغ مركز اصلاح و تربيت رفتيم كه شاكله جوانان و نوجوانان هنوز شكل نگرفته است. برخي از آنها قرباني بيماري‌هاي اجتماعي جامعه، نداشتن سرپرست مناسب و برخي به اشتباه وارد اين مسير شدند. بايد تمهيداتي بينديشيم كه بعد از خروج آنها از اين كانون‌هاي اصلاح و تربيت و زندان بتوانيم از آنها حمايت اجتماعي كنيم تا با برگشتن به محيطي كه آنها را آلوده كرده دوباره دچار لغزش نشوند. پيش‌بيني ما اين است كه آنها بتوانند در كارهاي انسان‌دوستانه به صورت داوطلبانه حضور داشته باشند. اين طرح براي افرادي كه در معرض آسيب و بيرون از كانون‌ها به سر مي‌برند نيست. ساير آموزش‌ها را براي اين بخش‌ها در نظر گرفته‌ايم. ورود به زندان‌ها مسائل و مشكلات خاص خود را داشته و دارد.


وحید قبادی دانا

رئیس سازمان جوانان هلال‌احمر

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.59234s, 19q