نایاب شدن آمپول گلوکاگون در داروخانه ها

۱۳۹۲/۱۲/۲۰ - ۱۱:۲۳ - کد خبر: 107486
نایاب شدن آمپول گلوکاگون در داروخانه ها

سلامت نیوز : رئیس انجمن دیابت ایران از نایاب بودن آمپول گلوکاگون در داروخانه های سطح كشور خبر داد.

"اسدالله رجب" در گفت وگو با ایلنا گفت: ده درصد از جمعیت کشور به دیابت مبتلا هستند و سالی 200 تا 300 هزار نفر به تعداد مبتلایان اضافه می شود.

وی با اشاره به اینکه سن ابتلا به دیابت در کشور نسبت به گذشته پایین آمده است، افزود: در گذشته كودكان زیر 4 سال به ندرت به دیابت مبتلا می شدند اما اکنون بیشتر این موارد را میبینیم.

رجب در مورد وضعیت دارویی بیماران دیابت گفت: بیماران دیابتی مشکل دارویی و درمانی ندارند و ما در پیشگیری مشکل داریم.

وی تصریح کرد: نوارهای تست قند خون هزینه های بسیاری دارد و سازمانهای بیمه گر نیز این هزینه ها را پرداخت نمی کنند که استفاده از این نوارها خود برای پیشگیری است.

وی ادامه داد: اگر یک فرد دیابتی که انسولین تزریق می کند قند خون آن پایین بیفتد و دچار کاهش قندخون شود اگر به موقع درمان نشود دچار تشنج می شود و امکان دارد خطر جانی هم تهدیدش کند و در این شرایط باید آمپول گلوکاگون را به او تزریق کنیم.

به گفته وی همانگونه که به بیمار دیابتی انسولین می زنیم تا قند خون آن را پایین بیاوریم گلوکاگون هم هورمونی مانند انسولین است که در بدن وجود دارد و قند خون را بالا می برد و بیمار دیابتی که قند خونش پایین می افتد باید این آمپول را به او تزریق کنیم که قند خون آن تا حدودی بالا برود.

رجب خاطر نشان کرد: حداقل سه تا چهار ماه است که این آمپول در داروخانه های سطح كشور موجود نیست و همه از این مسئله نگران هستند و با وجود پیگیری هایی که در این زمینه کردیم فعلا جوابی دریافت نکرده ایم.

وی با اشاره به اینکه بیمار دیابتی که تشنج می کند حتما باید این آمپول را بزند، افزود: نبود این آمپول می تواند خطر مرگ را برای بیمار دیابتی به همراه داشته باشد.

رجب با اشاره به اینکه قیمت نوارهای تست قندخون بین 30 تا 60 هزار تومان است افزود: نوارهای تست قندخون در بسته های 50 تایی وجود دارد و توصیه ما این است که هر بیمار دیابتی روزی چهار بار قند خون خود را کنترل کند اما به دلیل گرانی اغلب این اتفاق نمی افتد.

وی تصریح کرد: اندازه گیری قند خون به ویژه در کودکان دیابتی باید انجام شود به طوری كه قبل از خوابیدن کودک در شب و یا قبل از رفتن به مدرسه باید قندخون او اندازه گیری شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.84s, 19q