ريفلاکس هاي معده مکرر در نوزادان را جدي بگيريد

۱۳۹۲/۱۲/۲۰ - ۱۶:۱۰ - کد خبر: 107535

سلامت نیوز : يک پزشک متخصص نوزادان گفت: ريفلاکس يا بازگشت شير از معده، يکي از شايع ترين مشکلات نوزادان است که در صورت تکرار زیاد باید جدی گرفته شود .

به گزارش سلامت نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت ؛ دکتر مهناز دهقان نيري گفت: ريفلاکس که شايع ترين شکايت دوره نوزادي است به عوامل مختلفي بستگي دارد و در مراحل خفيف، به درمان خاصي نياز ندارد.

وی يافتن دليل اصلي بروز ريفلاکس معده نوزادان را مهم اعلام کرد و افزود: مهم ترين و شايع ترين دليل برگشت شير از معده، که از دهان يا بيني نوزاد خارج مي شود، پر خوري است.

اين پزشک متخصص تصريح کرد: مادران بايد به نکات مهم در شيردهي دقت کنند و به تدريج به نوزاد شير دهند زيرا معده آن ها کوچک است و بايد کم کم تغذيه شوند و بلافاصله گاز معده آن ها را خارج کنند.

وي ادامه داد: شير دادن هاي مکرر بدون گرفتن باد گلو باعث تجمع گاز، نفخ نوزادان و برگشت شير از معده مي شود.

دکتر نیری تأکيد کرد: اگر بازگشت شير از معده نوزادان پس از تولد و در ساعات نخست رخ دهد، بايد به پزشک متخصص گزارش داده شود تا پزشک علت اصلي آن را بررسي کند.

وي افزود: اگر وزن نوزاد از نظر پزشک متخصص خوب و مناسب است، بازگشت شير از معده به دليل پر خوري است و با شير دادن به شکل تدريجي مشکل برطرف مي شود.

دکتر نيري گفت: استفراغ هاي مکرر و طولاني ممکن است به دليل نحوه شير دادن نامناسب، تشکيل نشدن مري و انسداد مسير معده به مري باشد و بايد جدي گرفته شود.

وي خاطر نشان کرد: در بيشتر مواقع مشکلات ريفلاکس معده به شکل خفيف است و درمان دارويي ندارد و تشخيص علت آن، درمان را راحت تر مي کند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.75642s, 19q