سمينار"زعفران داروي جادويي هزاره سوم"درمشهد برگزار شد

۱۳۸۷/۰۲/۳۱ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 10757
سمينار"زعفران داروي جادويي هزاره سوم"درمشهد برگزار شد

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، دکتر توکل افشاري در اين سمينار که روز گذشته در دانشکده پزشکي دانشگاه علوم پزشکي مشهد برگزار شد، با بيان اين‌که لنفوسيت T به عنوان يكي از مهم‌ترين عوامل ضد سرطاني به شمار مي‌رود، گفت: تحقيقات انجام شده در دانشگاه نشان مي دهد كه زعفران در تکثير و ازدياد لنفويست T موثر است اما مکانيسم سلولي دقيق اثر ضد سرطاني آن مشخص نيست.

وي با بيان اين ‌که اثرات ضد سرطان زعفران در سال 1990 به اثبات رسيده است، گفت: در اين زمينه کارهاي تحقيقاتي گسترده در خصوص اثر عصاره زعفران بر روي سلول‌هاي سرطاني به چاپ و نهايتاً تعدادي از اثرات ضد سرطاني زعفران بر روي حيوانات به آزمايش گذاشته شد.

دبير سمينار زعفران با اشاره به اين پيش فرض که عصاره تام زعفران و يا بعضي مشتقات خاص زعفران مي‌تواند مستقيماً اثر ضد سرطاني داشته باشد، افزود: در دانشگاه علوم پزشکي مشهد با توجه به اين‌ که زعفران يک محصول استراتژيک استان خراسان است، تحقيقات قابل توجهي در رابطه با کاربردهاي پزشکي اين ماده انجام شده است.

وي سرطان کبد را يکي از شايع‌ترين سرطان‌ها دانست و گفت: در تحقيقاتي که در دانشگاه علوم پزشکي بر روي سلول‌هاي سرطاني كبد انجام شده است، اين نتيجه بدست آمد كه اگر سلول‌هاي سرطاني كبد در مقابل عصاره زعفران در غلظت‌هاي مختلف قرار داده شود در درمان اين سرطان مؤثر است.

توکل افشاري تاثير زعفران بر روي سرطان پروستات و سرطان مثانه را به عنوان يكي ديگر از نتايج تحقيقات انجام شده در دانشگاه علوم پزشکي دانست و افزود: تحقيقات اوليه در دانشگاه بيانگر اين است که عصاره زعفران هيچ نوع اثري روي سلول‌هاي طبيعي بدن ندارد اما مي‌تواند رشد سلول‌هاي سرطاني را متوقف کند كه به طور کلي مي‌توان گفت كه عصاره زعفران و مشتقات آن مي تواند خاصيت ضد سرطاني داشته باشد و اين يافته‌ها مي تواند تحقيقات جديد را براي پزشکان داشته باشد.

وي در پايان با بيان اين‌ که جلوگيري از سرطان يکي از چالش‌هاي پزشکان قرن گذشته و قرن 21 مي باشد، تصريح كرد: با توجه به سوق دادن مردم به سوي داروهاي گياهي مي‌توانيم تحقيقات در كشور را بر روي داروهاي گياهي چون زعفران متمرکز کنيم.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.65529s, 19q