درد را مضاعف نكنیم!

۱۳۹۲/۱۲/۲۱ - ۱۱:۵۹ - کد خبر: 107571
درد را مضاعف نكنیم!

سلامت نیوز : شايد اگر بين بيماري هاي مختلفي كه وجود دارند بگرديم، سرطان خطرناك‌ترين آن باشد، چرا كه اين بيماري يعني احتمال بسيار بالاي مرگ و در كنار آن هزينه سنگين درمان كه اغلب بي فايده هم است.خيلي‌ها مي‌گويند كه سرطان شيوع زيادي دارد كه اگر به آمارها اكتفا كنيم مي بينيم كه اين اتفاق دور از ذهن نيست. يكي از دلايل افزايش سرطان گسترش عواملي است كه به بروز این بيماري منجر مي شود. نكته‌ قابل گلايه اين است كه سياست‌هاي دولت بر اين اساس پايه ريزي شده كه تمام بيماران سرطاني در تهران درمان شوند و ضعف بزرگي براي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه تهران امروز ؛ متاسفانه در سال هاي اخير خيلي از بيماران از شهرستان‌ها به تهران آمده اند تا بيماري شان را درمان كنند و همين موضوع هزينه هاي درمان آنها را اضافه كرده است. در صورتي كه سياست وزارت بهداشت و درمان بايد طوري باشد كه هر استاني يك مركز شيمي‌درماني و راديوتراپي براي خود داشته باشد و پزشك‌هاي خوب نيز تقسيم شوند و فقط در تهران نمانند. اين اقدام باعث مي‌شود كه مردم شهرستان‌ها به تهران نيايند و به دردسر نيفتند. از طرف ديگر براي مردم تهران هم مشكل ساز خواهد بود و باعث شلوغي شهر خواهد شد. موضوعي كه اينجا مي خواهم به آن اشاره كنم بحث زندگي سالم و تغذيه سالم است كه در كاهش بيماري هايي مانند سرطان بسيار تاثير گذار است.

خوشبختانه در سال هاي گذشته با هشدارهايي كه داده شد در سبك غذايي يك بخش‌هايي قوت پيدا كرده و يك بخش‌هايي هم مشكل دارد كه بايد درست شود. يك توصيه هم براي بيماران عزيز و خانواده هايشان دارم كه به داروهاي داخلي هم اطمينان كنند. شايد دارويي گرانقيمت باشد ولي احتمال دارد عكس‌العملي كه بدن بايد به آن نشان دهد را ايجاد نكند. اين تفكر در مردم زياد شده كه داروهاي گرانقيمت بسيار خوب هستند و متاسفانه همه به سمت اين داروها كشيده شده‌اند كه همين يك صف زيادي براي برخي داروهاي خاص ايجاد كرده است كه درست نيست. متاسفانه پشت اين تعريف‌هاي زيادي از يك دارو مافياي دارو خوابيده است كه دارد از تقلاي بيماران براي درمان بيماري بيشترين بهره را مي برد براي همين اگر شهروندان تلاش كنند و داروهاي ايراني باكيفيت تهيه كنند و به اين داروها اطمينان كنند بخش بزرگي از مشكلات دارويي حل خواهد شد.

چند سال پيش يكي از داروهاي سرطاني را بسياري از بيماران استفاده كردند ولي بعد از تحقيق متوجه شديم كه بدن بسياري از بيماران در مقابل اين دارو مقاوم است و پول مملكت در ورود اين دارو به كشور و استفاده از آن حيف و ميل شد. در حال حاضر برخي از داروها در كشورمان توليد مي‌شود و بايد حمايت‌ها صورت بگيرد كه توليد بيشتر در كشور داشته باشيم و البته به تبع توليد بهره مندي بيماران هم بيشتر شود. به هر حال بيماري سرطان خود به اندازه كافي براي بيمار سرطاني و خانواده اش مشكلات دارد. بايد ترتيبي اتخاذ شود كه بيمار فقط به فكر درمان باشد و ساير دغدغه ها از جمله تامين هزينه درمان را نداشته باشد. در اين رابطه بيشترين مسئوليت متوجه دولت است و بايد فرايند درماني ويژه اي براي بيماران سرطاني در نظر گرفته شود.

عبدالرحمان رستمیان

نايب رئيس كميسيون بهداشت مجلس

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.20052s, 19q