24 استان كشور در بحران كم‌آبي

۱۳۹۲/۱۲/۲۲ - ۱۰:۰۲ - کد خبر: 107628

سلامت نیوز : مقامات وزارت نيرو مي‌گويند ميزان ذخاير آبي كشور كاهش يافته و كاهش بارندگي‌ها، خشكسالي و در نتيجه افت ذخيره پشت سدها باعث شده تا برخي مناطق كشور از جمله پايتخت در شرايط جدي تنش آبي و بحران قرار بگيرند. در حال حاضر، 79 درصد توان ذخيره سدهاي تهران خالي از آب مانده است، از اين رو مقامات آبفاي تهران هشدار داده‌اند در صورت باقي‌ماندن اين شرايط و عدم تغيير رفتار مصرفي 8.5 ميليون نفر ساكن تهران، ممكن است اين كلانشهر در تابستان امسال جيره‌بندي آب را تجربه كند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه تهران امروز ؛ قائم‌مقام وزير نيرو گفته: «در حال حاضر از 31 استان كشور در 24 استان با مشكل كم‌آبي مواجه هستيم.به گفته ستار محمودي، وضعيت بارندگي‌ها از اول مهرماه تا هجدهم اسفند ماه سال‌جاري مناسب نبود و نسبت به مدت مشابه سال گذشته با كاهش مواجه هستيم، ميانگين بارش‌ها نسبت به مدت مشابه سال گذشته 21 درصد و روان آب‌ها نسبت به سال گذشته 41 در صد با كاهش مواجه شده است.سال آينده با دو دغدغه بحران آب و افزايش تعرفه‌ها مواجه هستيم و اين آزموني براي همكاران خود در وزارت نيرو است. در بخش تعرفه‌ها در حال حاضر قيمت تمام شده آب شهري 710 تومان به ازاي هر مترمكعب بوده و اين در حالي است كه به ازاي هر مترمكعب تنها 320 تومان از مشترك دريافت مي‌شود و اگر 20 درصد افزايش داشته باشيم، ميانگين يك هزار و 500 تومان براي هر مشترك افزايش خواهد يافت.»

محمودي با اشاره به اينكه 65 درصد آب مصرفي كشاورزان از طريق آب‌هاي زيرزميني تامين مي‌شود، گفت: «قيمت تمام شده آب به ازاي هر مترمكعب است آب كشاورزي 130تومان است ولي ميانگين دريافتي از كشاورزان چهار تومان است كه اگر 20درصد هم افزايش يابد 5 تومان به ازاي هر مترمكعب خواهد شد كه هنوز با قيمت تمام شده فاصله زيادي دارد.اگر قرار است 20 درصد در تعرفه‌ها افزايش داشته باشيم بايد 20 درصد نيز خدمات را افزايش دهيم و نبايد در ارتباط با مشتركان نارسايي وجود داشته باشد.» قبل از محمودي، وزير نيرو نيز درباره كاهش شديد ذخاير آبي كشور هشدار داده بود. بنا به گفته چيت چيان،در حال حاضر منابع آب تجديدشونده كشور از 130 ميليارد مترمكعب به 120 ميليارد مترمكعب كاهش يافته و اين امر در آينده نيز تشديد مي‌شود، با اين حال، وضعيت آبي كشور از مرحله بحراني هم عبور كرده است.

اكنون 298 دشت مطالعاتي كشور دچار بيلان منفي در آب‌هاي زيرزميني است و با شرايطي مشابه درياچه اروميه مواجه هستيم. حميدرضا جانباز؛ مشاور وزير نيرو نيز پيش از آن در اظهاراتي از قرار گرفتن بيش از 500 شهر كشور در تنش آبي سخن گفته بود. براساس آخرين گزارش وزارت نيرو در روز 13 اسفندماه امسال، بارش باران تهران در سال آبي جاري كه از ابتداي مهرماه آغاز شد، تنها 130 ميلي‌متر بوده كه اين حجم بارش در استان‌هاي تهران و البرز با 28درصد كاهش در مقايسه با زمان مشابه سال آبي گذشته و 35‌درصد كاهش در مقايسه با دوره بلندمدت 46 ساله همراه بود. پايتخت 8.5‌ميليون نفري و ده‌ها شهر ديگر ايران اين روزها مورد هشدارهاي جدي از سوي مسئولان آبي كشور و وزارت نيرو قرار گرفته است. مقامات وزارت نيرو مي‌گويند وضعيت بي‌آبي و افت شديد ذخيره سدها در بسياري از مناطق كشور و از جمله پايتخت جدي است و بدون همكاري مردم براي كاهش مصرف آب، امكان عبور از فصل گرماي سال آينده كه بزودي از راه خواهد رسيد وجود ندارد.

سدهاي تهران خالي شدند

بارش‌هاي ثبت شده در 12 روز نخست اسفندماه امسال نيز حدود 2.6 ميلي‌متر بوده كه اين ميزان بارش 47 درصد كمتر از ميزان بارش‌هاي گزارش شده در دوره مشابه سال گذشته است. وزارت نيرو در گزارش ديگري در روز 12 اسفندماه به وضعيت نامناسب ذخاير آبي پشت سدهاي 5 گانه تهران اشاره كرد و عنوان شد: حجم فعلي آب موجود در مخازن سدهاي تهران 394 ميليون مترمكعب گزارش شده كه اين ميزان در مقايسه با زمان مشابه سال آبي گذشته، 36درصد كاهش نشان مي‌دهد. به گزارش مهر،حجم آب موجود در مخزن سدهاي تهران در زمان مشابه سال آبي گذشته 617 ميليون مترمكعب ثبت شده بود.

همچنين حجم آب ورودي به مخازن سدهاي تامين‌كننده آب استان تهران از ابتداي سال آبي جاري تاكنون 280 ميليون مترمكعب بوده است.ميزان آب ورودي به مخزن پنج سد زيرپوشش شركت آب منطقه‌اي تهران در زمان مشابه سال آبي گذشته، 343 ميليون مترمكعب بوده است. حجم آب ورودي به مخازن سدهاي تهران از ابتداي سال آبي جاري (مهرماه 92) تاكنون، 18‌درصد در مقايسه با دوره مشابه سال آبي گذشته كاهش يافته است. در حال حاضر تنها 21 درصد از حجم مخازن سدهاي استان تهران از آب پُر شده است.در روزهاي اخير محمد پرورش، مديرعامل شركت آب و فاضلاب استان تهران نيز با هشدارهايي نسبت به جدي بودن مسئله بي‌آبي در تهران و لزوم توجه مردم به كاهش مصرف در اين شهر 8.5 ميليون نفري گفت: با وجود اينكه هنوز در فصل زمستان به سر مي‌بريم، اما در روزهاي گذشته مصرف آب شهر تهران به سطح مصرف در روزهاي گرم تابستان رسيده است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.01058s, 19q