جايگزين مصنوعي پوست با کمک ليزر ساخته شد

۱۳۸۷/۰۲/۳۱ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 10765
جايگزين مصنوعي پوست با کمک ليزر ساخته شد
روابط عمومي دانشگاه صنعتي امير کبير روز يکشنبه با اعلام اين خبر به نقل از "حميد کشوري" فارغ التحصيل دکتري و مجري اين طرح گفت : پوست گسترده ترين و سنگين ترين عضو منفرد بدن است و واضح ترين عمل آن تامين يک سد فيزيکي محافظتي بين بدن و محيط است که در ضمن اجازه ورود و خروج مواد لازم در حفظ فضاي فيزيولوژيکي داخل بدن نقش را ايفا مي کند.
دکتر کشوري گفت در حس لمس ، تنظيم حرارت بدن ، ايجاد مقاومت مکانيکي مناسب براي اعضاي زيرين ، تنفس ، توليد و ذخيره مواد لازم، دفع مواد زايد و ارتباطات اجتماعي انسان هاي نقش بي بديلي دارد.
وي افزود پوست تنها عضو بدن در ارتباط مستقين با محيط خارج بدن بوده و دقيقا به همين دليل در معرض بيشترين آسيب ها از جمله زخم ها و سوختگي ها به درجات مختلف است.
از اين جهت کوشش هاي زيادي بر پايه ابداع و ابتکارات متنوع و به منظور تهيه و تدارک جايگزين هاي متعدد پوستي با کارايي هاي مختلف به عمل آمده است.
مجري طرح خاطرنشان کرد که هدف از اجراي اين پروژه بزرگ و بديع ، طراحي و ساخت جايگزين مصنوعي پوست به گونه اي بود که در ضمن داشتن حداقل خصوصيات مورد نياز در کوتاه مدت ف در مراحل اوليه آسيب پوستي ف نقش خود را در توليد و بازساي دراز مدت پوست ايفا کند.
وي گفت عملکرد اين جايگزين نبايد خللي در محيط طبيعي بدن ايجاد کند و در نهايت ضوست بازسازي شده شکل و حالت و در نتيجه عملکرد طبيعي خود را بازيابد ، بدون انکه مشکلي را از نظر زيبايي به وجود آورد.
اين دانش آموخته دکتراي دانشگاه صنعتي امير کبير به مراحل پژوهش و ساخت اين پوست جايگزين اشاره کرد و گفت : پيوند پلي اکريليک اسيد بر روي سيليکون با استفاده از ليزر ضربه اي co2 و مطالعه تاثير عوامل مختلف فرايند بر ميزان پيوند و انتخاب نمونه بهينه ، تثبيت کلاژن و کتيوسان با درصذ هاي متفاوت بر سطح نمونه سيليکوني پيوند خورنده با با پلي اکريليک اسيد ، مطالعه چسبندگي ، پهن شدگي و رشد سلول هاي فبر و بلاست به عنوان مهمترين سلول در پوست هاي از دست رفته از رخم هاي تمام ضخامت بر سطوج مختلف به دست امده به عنوان جايگزين پوستي براي درمان زخم هاي تمام ضخامت در موش صحرايي ف نواوري در اين پروژه عمدتا مربوط به استفاده صحيح از مواد مختلف مناسب با هم طي فراندهاي پيچيده موفقي بود که در نهايت نتايج بسيار اميد بخشي را به ارمغان آورد.
مجري طرح امکان ضد عفوني کردن ، شفاف بودن ،چسبندگي مناسب به زخم در طول دوره مورد نياز و برداشت از روي زخم بازسازي شده در موقع مناسب ، کنترل عفونت ، عدم داشتن خاصيت تحريک سيستم ايمني و در نتيجه ايجاد التهاب کمتر در زخم ، عدم سمي و مصر بودن براي سيتسم حياتي ، سرعت تخريب زيستي مناسب در مورد مواد زيستي به کار رفته از جايگزين ، عدم سمي و مصر بودن براي سيستم حياتي ، سرعت تخريب زيستي مناسب در مورد مواد زيستي به کار رفته از جايگزين ، عدم ايجاد انقباض در مدت بازسازي شده نهايي ، تسريع در التيام زخم را از ويژگي هاي پروژه ياد شده ذکر کرد.
مهمترين مزيت جايگزين هاي توليد شده ، امکان استفاده از انها در زخم هاي تمام ضخامت با انتظار عملکرد طبيعي در مراحل اوليه و ايجاد پوست با شکل طبيعي پس از بازسازي است به گونه اي که تفاوتي را با بافت پوست طبيعي اطراف زخم نشان ندهد.
علاوه بر آن ، در اين طراحي ، امکان تغيير کنترل شده عوامل مختلف فرآيند براي توليد نمونه اي متنوع به منظور استفاده از آسيب هاي پوستي با خصوصيات متفاوت وجود دارد.
در ضمن با توجه به مطالعات انجام پذيرفته در آينده مي توان از اين جايگزين به عنوان داربست در مهندسي بافت پوست براي توليد پوست مصنوعي بهره برد.
مجري اين طرح در پايان از راهنمايي هاي دکتر حميد ميرزاده و دکتر پروين منصوري تقدير و تشکر کرد و ياد مرحومه خانم دکتر اورنگ ديبا ر ا به عنوان استاد مشاور گرامي داشت.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.30219s, 19q