چهارشنبه «سوزي» دلهره‌آور ديگري در راه است؟

۱۳۹۲/۱۲/۲۴ - ۱۰:۱۱ - کد خبر: 107690
چهارشنبه «سوزي» دلهره‌آور ديگري در راه است؟

سلامت نیوز : سال‌هاست كه چهارشنبه‌هاي آخر سال ديگر تعداد زيادي از شهروندان به دليل صداهاي گوش خراش ناشي از مواد محترقه و منفجره جديد از خانه‌هايشان بيرون نمي‌آيند. هشدارهاي پليس روز به روز بيشتر مي‌شود و در كنار آن چهره افرادي كه با انواع و اقسام مواد محترقه جديد آسيب مي‌بينند در رسانه‌ها منعكس مي‌شود. اما دوباره هر سال تعداد زيادي از جوانان و نوجوانان قرباني كم توجهي به هشدارهاي پليس و خانواده‌هايشان مي‌شوند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه تهران امروز ؛ دكتر مجيد ابهري آسيب‌شناس اجتماعي درباره بروز چنين رفتارهايي در آخرين چهارشنبه سال مي‌گويد: با نزديك شدن به اين روز دلهره و اضطراب خانواده‌ها زياد مي‌شود. برخي رفتارهاي پرخطر نه تنها سلامت افرادي كه چنين رفتارهايي را توليد مي‌كنند تهديد مي‌كند بلكه سلامت روحي و رواني و جسمي ديگر شهروندان را نيز به چالش مي‌كشد. چهارشنبه آخر سال بر اساس باورهاي سنتي داراي مراسم و تشريفات خاصي است كه امروزه خوردن آجيل شيرين، قاشق زني و ديدار از اقوام و همسايگان و ساير مراسم اين روز به دست فراموشي سپرده شده و تنها توليد صداهاي گوش خراش از آن باقي‌مانده است. متاسفانه طيف سني مجرمان و حتي كشته‌شدگان چهارشنبه آخر سال 12 تا 20 سال و شايد كمتر است. سوختگي‌هاي شديد و نقص عضو،‌ قطع انگشتان، ناشنوايي و از دست دادن بينايي كمترين عوارض بعضي از رفتارهاي پرخطر در چنين روزهايي است. متاسفانه در اين روز جان تمام شهرونداني كه در كوچه و خيابان در حال رسيدگي به امور روزمره خود هستند نيز به خطر مي‌افتد.

او درباره خطرات جسمي ناشي از شوك‌هاي صوتي مواد محترقه به تهران‌امروز مي‌گويد: سالمندان و خانم‌هاي باردار بيشتر از بقيه در معرض خطرات چنين رفتارهايي قرار دارند. چه بسا يك لحظه جواني باعث سقط جنين يا سكته قلبي آنها شود. همچنين تعدادي از نوجوانان و جوانان در چنين شب‌‌هايي خيابان‌ها و كوچه‌ها را تبديل به ميدان جنگ كرده و اين سنت زيبا و فرهنگي را به آييني زشت و آزاردهنده تقليل داده‌اند. پرتاب كردن نارنجك‌هاي بسيار خطرناك كه باعث انفجار خانه و مرگ اشخاص شده نيز از رفتارهايي هستند كه بايد متوقف شوند. متاسفانه با وجود هشدارهاي مسئولين سازمان‌هاي مربوطه مثل پليس و آتش‌نشاني و اورژانس، باز هم شاهد سوانح دلخراش در آستانه سال جديد هستيم.

او براي كاهش بروز چنين رفتارهايي در جامعه پيشنهاد مي‌دهد: نهادهاي فرهنگي با تعيين اماكن ويژه براي چهارشنبه‌ آخر سال و عرضه مواد شادي‌آفرين و بي‌خطر امكان برگزاري اين جشن را فراهم آورند. متاسفانه هر سال ميلياردها تومان سرمايه كشور براي خريد اينگونه اقلام خطرناك و بي‌كيفيت از چين هزينه‌ مي‌شود و قاچاقچيان با وارد كردن اين گونه وسايل جان مردم را به بازي مي‌گيرند. به سنت گذشته خانواده‌هاي همراه با فرزندان در اجراي اين مراسم پيش قدم شوند و به فرزندان خود ياد‌آوري كنند كه هيجان‌طلبي، شادي و سرگرمي هيچ ارتباطي با مردم آزاري و خود‌آزاري ندارد. آنها بايد بدانند كه تمام مجروحان حوادث چهارشنبه‌‌هاي آخر سال گذشته اعتراف مي‌كنند كه باور نمي‌كرده‌اند به آنها صدمه وارد شود ولي متاسفانه چنين اتفاقي افتاده است.

دكتر سپيده خليلي روانشناس نيز درباره انگيزه چنين كودكاني براي ايجاد رفتارهاي پرخطر و خشونت‌آميز به تهران امروز مي‌گويد: معمولا كودكاني كه از لحاظ رواني تربيت سالم داشته باشند از آزار دادن ديگران لذتي نمي‌برند. وقتي كودكي به شكل غيرانساني رفتارهاي خشونت‌زا توليد مي‌كند اين مي‌تواند ريشه در خشونت خانواده و جامعه داشته باشد. معمولا افرادي كه پرخاشگري قرار گرفته‌اند سعي مي‌كنند افراد ضعيف‌تر را انتخاب كرده و مورد آزار و اذيت قرار دهند. اين رفتارها به شيوه‌هاي متفاوت از جمله ديگر‌آزاري‌هايي كه در شب‌هاي چهارشنبه آخر سال با آن مواجه هستيم بروز مي‌كند.

آنها از واكنش افرادي كه به عنوان طعمه خود قرار داده‌اند لذت مي‌برند و همين گرايش آنها را به سمت ديگرآزاري‌هاي حادتر افزايش مي‌دهد. او درباره تبديل شدن چنين رفتارهاي آسيب‌زايي كه به صورت شادي‌هاي دسته جمعي بروز مي‌كند گفت: بچه‌ها بخصوص نوجوانان علاقه‌مند هستند كه در گروه همسالان‌شان محبوب‌تر جلوه كنند. آنها به‌دنبال كساني هستند كه بتوانند در كنار آنها اظهار خودنمايي كنند. به اين ترتيب گروه‌هايي را تشكيل مي‌دهند كه در آنها ابراز وجود كنند و به قول معروف ديده شوند. اگر خانواده يا محيط اجتماعي بتواند شرايطي را فراهم آورد كه امكان ديده شدن چنين بچه‌هايي به جود بيايد كمتر شاهد بروز چنين رفتارهايي خواهيم بود. او درباره نحوه مديريت خانواده در چنين مواقعي براي جلوگيري از چنين رفتارهايي توسط فرزندان‌شان مي‌گويد: اگر به‌طور مثال امكاني وجود داشت كه يك زمين خالي را براي برگزار كردن چنين مراسمي اختصاص دهند اتفاقات غيرقابل كنترل كمتر رخ مي‌داد.

در چنين مكان‌هايي هم نظارت خانواده و پليس وجود دارد و هم شادي بيشتري نصيب همه مي‌شود. او به لزوم حمايت خانواده‌ها از كودكان‌شان در اين مراسم‌ها اشاره كرد و گفت: بهترين كار فرهنگ‌سازي در سنين بسيار پايين است وقتي كه كودك در مراحل كودكستان و پيش دبستاني است. بعضي از کودکان در ۱۲ ماهگي شروع به ابراز رفتار پرخاشگرانه وسيله‌اي مي‌کنند يعني رفتار پرخاشگرانه آنان غالبا به خاطر اسباب بازي و متعلقات ديگر است و در ارتباط با همسالان ابراز مي‌شود. کودکان گاهي اوقات به والدين و کودکان بزرگ‌تر حمله ور مي‌شوند. کودکان همچنان که به سال‌هاي پيش از مدرسه و مدرسه نزديک مي‌شوند، در نوع پرخاشگري آنان هم تغييراتي ايجاد مي‌شود. يعني وقتي که پرخاشگري ابراز مي‌شود غالبا خصمانه است و کمتر «وسيله اي» است. به اين معنا که کودکان براي به دست آوردن هدف‌هاي وسيله‌اي کمتر مستقيما از حربه‌هاي جسماني استفاده مي‌کنند؛ ولي وقتي که به کسي حمله لفظي يا بدني مي‌کنند بيشتر امکان دارد که با قصدي خصمانه اين کار را کرده باشند.

خليلي مي‌افزايد:يكي‌ از دلايل‌ بسيار مهم‌ پرخاشگري‌ در كودكان‌ يادگيري‌ آنها از والدين است. يعني‌ كودكاني‌ كه‌ الگوهاي‌ رفتاري‌ پرخاشگرانه‌ دارند، همانند الگوهاي‌ پدرو مادرشان رفتار مي‌كنند. چنانچه‌ پدر يا مادري‌ خلق ‌و خويي‌ عصباني‌ و پرخاشگر داشته‌ باشند، مسلما فرزندشان‌ نيز پرخاشگر خواهد شد. اين‌ رفتار توسط‌ كودك‌ ياد گرفته‌ مي‌شود. از آنجا كه‌ كودكان‌ با والدين‌ همانند‌سازي‌ مي‌كنند، بنابراين‌ بسياري‌ از رفتارهاي‌ پدر و مادر ناخودآگاه‌ توسط‌ فرزندان‌ فرا گرفته‌ مي‌شود. توضيح‌ اينكه فرايند همانند‌سازي‌ كاملا ناخودآگاه‌ صورت‌ مي‌‌پذيرد. اين روانشناس اجتماعي با بيان اين نكته‌‌ كه‌ حتما لازم‌ نيست‌ والدين‌ با خودِ كودك‌ پرخاشگري‌ كرده‌ باشند تا چنين رفتارهايي نشان دهد مي‌گويد: چنانچه‌ او شاهد رفتارهاي‌ خشونت ‌بار پدر و مادر با افراد ديگر نيز باشد، اينگونه رفتار را فرامي‌ گيرد. بنابراين‌ كودكان‌ از طريق‌ مشاهده، رفتارهاي‌ والدين‌ را مي‌‌آموزند.يعني‌ آنچه‌ را مشاهده‌ مي‌‌كنند، ياد مي‌گيرند؛ حتي‌ اگر آن‌ رفتار به‌طور مستقيم‌ در مورد خود آنها صورت‌ نگيرد. در نهايت همه اين عوامل دست به دست هم مي‌دهند تا كودكان در سني بالاتر براي توليد رفتارهاي پرخطر اقدام كنند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.28712s, 18q