لنکراني خبرداد: تلاش براي رايگان شدن وتحت پوشش بيمه رفتن اسفرال

۱۳۸۷/۰۲/۳۱ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 10771
لنکراني خبرداد: تلاش براي رايگان شدن وتحت پوشش بيمه رفتن اسفرال

 طي کمتر از 3 هفته گذشته انجمن تالاسمي در اعتراضاتي مکرر نسبت به آنچه «کمبود شديد داروي تزريقي بيماران تالاسمي (دسفرال) و هزينه سنگين اسفرال» اعلام کرد، خواستار رسيدگي مسئولان به اين مشکلات شد. مشکلاتي که به گفته محمدرضا مشهدي، عضو هيات مديره انجمن تالاسمي ايران، بيماران را با مشکلات روحي و نگراني‌هايي دست به گريبان کرده است.

مشهدي با بيان اين که استفاده از داروهاي جديد نگراني‌هايي را براي بيماران به دنبال داشته است، گفت: متاسفانه انواع مختلف دارو و با نام‌هاي تجاري متفاوت براي بيماران تالاسمي وارد بازار دارويي کشور شده که اين امر نگراني‌هايي را براي بيماران تالاسمي ايجاد کرده است.


هنگام تغيير دارو بايد به بيماران اطلاع‌رساني شود

وي معتقد است: بيماري که چندين سال از يک دارو استفاده و يک عمر با آن دارو زندگي کرده، با تغيير نوع دارو دچارمشکلات روحي مي شود هرچند که اين داروها از نظر کيفيت در يک حد باشند. «هنگام تغيير دارو بايد به بيماران اطلاع رساني شود. ممکن است تمام داروهاي بيماران تالاسمي از نظر کيفيت در يک سطح باشند اما براي تغيير در نوع داروها بايد بعد رواني بيماران در نظر گرفته شده و اطلاع رساني در اين زمينه صورت گيرد. همچنين ارائه آموزش هاي لازم به بيماران در مورد تغيير داروها ضروري است.»

عضو هيات مديره انجمن تالاسمي ايران گفت: در حال حاضر نوع تزريقي داروي اصلي بيماران تالاسمي (دسفرال) در هيچ داروخانه‌اي توزيع نمي‌شود و داروي مشابه آن به نام دسفوناک در دسترس بيماران قرار دارد که بيماران به اين دارو اعتراض و نسبت به مصرف آن ابراز نگراني کرده‌اند.


25 هزار تومان،هزينه هر روز داروي خوراكي

به گزارش ايسنا ،از سوي ديگر دكتر مينا ايزديار، ريس انجمن حمايت از بيماران تالاسمي نيز دو هفته پيش به ايسنا گفت: داروي خوراكي وارد بازار دارويي كشور شده، اما قيمت آن بسيار گران است؛ به طوري كه يك بيمار تالاسمي با توجه به نياز روزانه به اين دارو بايد در هر روز تقريبا 25 هزار تومان پرداخت كند يعني ماهانه نزديك به 750 هزار تومان.

به گفته ايزديار در حال حاضر اسفرال از پوشش بيمه‌اي برخوردار نيست و طبيعي است كه اين شرايط تهيه آن را براي خانواده‌ها بسيار دشوار مي‌كند.


مشکلات داروي بيماران خاص به نظام توزيع مربوط است


تاکيد بي جا برعناوين خاص داروها نادرست است،به کيفيت داروها توجه شود

اين در حالي است که وزير بهداشت در گفت وگو با ايسنا، بر سياست هاي وزارتخانه متبوع خود مبني بر کاهش مشکلات دارويي بيماران خاص تاکيد و خاطرنشان مي‌کند که در حال حاضر ميزان ذخاير و سفارش واردات داروي اين بيماران نسبت به سال گذشته وضعيت بسيار مطلوب‌تري دارد.

لنکراني در عين حال به مشکلات نظام توزيع به عنوان تنها مانع بهره مندي مطلوب بيماران از داروها اشاره کرد و گفت: در تلاش براي رفع چنين موانعي نيز هستيم.

وزير بهداشت در مورد اعتراض بيماران تالاسمي نسبت به کمبود دسفرال خاطرنشان کرد: عنوان هاي تجاري چندان مهم نيست. در حال حاضر داروي تزريقي اين بيماران با نام دفروکسامين در کشور موجود است و اثر بخشي آن را تضمين مي کنيم.

وي يادآور شد: تاکيد بي جا بر عناوين خاص داروها نادرست است و بايد به کيفيت داروها توجه شود.

وزير بهداشت در مورد قيمت گران داروي خوراکي بيماران تالاسمي (اسفرال) نيز به پوشش يارانه اي براي اين دارو اشاره کرد و از تلاش براي تحت پوشش بيمه قرار گرفتن و رايگان کردن آن خبر داد.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.64965s, 19q