خوش مسافرت باشيد

۱۳۹۲/۱۲/۲۴ - ۱۲:۳۳ - کد خبر: 107719

سلامت نیوز : بعضي از افراد تعطيلات عيد را فرصت مناسبي براي سفر مي دانند. چنين افرادي احتمالا از همين حالا تصميم گرفته اند که براي روزهاي عيد، بار سفرشان را ببندند و با يک سفر لذت بخش خستگي يک سال را از تن شان بيرون کنند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه خراسان ؛ اگر مي خواهيد با مهارت هاي سفر کردن، آثار روان شناختي، حساب و کتاب بهينه و اصلا ملاک ‌هاي همسفر بودن خوب آشنا شويد، با همين ستون تا پايان سال همراه باشيد. امروز قصد داريم احاديثي را درباره سفر و مهارت لذت بردن از سفر خدمت تان تقديم کنيم.

سفر از ديدگاه قرآن

حجت الاسلام سيد هادي حسيني در گفت و گو با خراسان درباره سفر مي گويد: سفر کردن و به مسافرت رفتن با توجه به آثار و فوايد بسياري که دارد، از جمله مسائلي است که دين مبين اسلام به آن پرداخته و مورد بررسي قرار داده است. خداوند متعال در قرآن کريم مومنان را به گردش و سير و سفر فرا مي خواند تا با مشاهده نحوه خلقت موجودات و کيفيت رشد و تعالي آن ها، عظمت پروردگار عالميان را مشاهده کنند و سر تعظيم به پيشگاه خالق يکتا فرود آورند.

با در نظر گرفتن آيات و بررسي آن ها مي توان دريافت هدف نهايي از سير و سفر از ديدگاه قرآن، رشد و تعالي روحي انسان و بالا بردن قدرت تعقل و تفکر در نظام آفرينش است که در نتيجه به ايماني راسخ و استوار منجر خواهد شد.

سفر در روايات ائمه اطهار(ع)

در روايات نيز توجه ويژه اي به مسئله سفر شده است. در ديوان منسوب به امير المومنين چنين آمده است که مسافرت کنيد که در سفر 5 فايده وجود دارد: رفع اندوه و ناراحتي، درآمدزايي و کسب معيشت، علم اندوزي، ادب آموزي و مصاحبت با افراد شرافتمند ( ديوان امام علي(ع) صفحه 139).

سير و سفر هم مانند بسياري از مسائل ديگر آدابي دارد که رعايت آن موجب اطمينان خاطر و بهره مندي حداکثري از سفر خواهد شد.

صدقه دادن: امام صادق (ع) مي فرمايند: سفرهاي خود را با صدقه دادن، آغاز کنيد.(کافي، جلد۸،صفحه ۲۵۵)

دعا کردن: از امام موسي بن جعفر(ع) روايت شده است: هرگاه فردي از شما اراده سفر کرد، سوره فاتحة الکتاب و آية الکرسي را بخواند. سپس فرمودند که اين گونه دعا بخوانيد: پروردگارا مرا و هر فردي که با من هست، حفظ نما و سلامت بدار و به مقصد برسان(الکافي، جلد 4، صفحه 283)

همراه داشتن توشه مناسب: رسول مکرم اسلام همراه داشتن لوازم مناسب براي سفر را از نشانه هاي شخصيت انسان مي دانند زيرا باعث آرامش خاطر و رضايت مندي از سفر مي شود (المحاسن جلد 2، صفحه 360). حضرت محمد(ص) مي فرمايند: توشه مسافر خواندن سرود ها و اشعار دلنشين است مادامي که بيهوده و ياوه گويي نباشد.(بحار الأنوار، جلد 73، صفحه 268). نقل شده است که ايشان هر گاه به اراده سفر مي کردند، 5 چيز را هميشه به همراه داشتند از جمله آيينه، قيچي، سرمه دان، مسواک و شانه.(وسايل الشيعه، جلد 11، صفحه 426)

استفاده از طبيعت در طول مسير: امام باقر(ع) مي فرمايند: هرگاه به سرزميني سرسبز سفر مي کنيد، آرام طي مسير کنيد تا از زيبايي هاي آن لذت ببريد و زمينه سرزندگي و نشاط روحي شما فراهم شود(المحاسن، جلد 2، صفحه 361)

خوش خلقي و مدارا کردن با همسفران: امام صادق (ع) مي فرمايند: جناب لقمان به فرزندش اين چنين نصيحت کرد که اي پسرم به جز در مواردي که نافرماني خدا در آن است، با همسفرانت موافق و هم دل باش( کافي، جلد 8، صفحه 303 )

همه از سفر لذت نمي برند!

دکتر محمد مهدي قاسمي، روان پزشک در گفت و گو با تبيان نيز درباره سفر مي گويد: اين که ما چگونه سفر کنيم بستگي به شخصيت، تربيت و تحصيلات ما دارد. لذت بردن از سفر بيش از آنکه به توانايي اقتصادي و يا ميزان بهره وري از ابزارها و تجهيزات خاص، بستگي داشته باشد، موضوعي حسي، عاطفي و دروني است.

لذت بردن از سفر هنر است

براي مسافرت، شرط اول اين است که لذت بردن از سفر را ياد بگيريم. در واقع بايد به سفر نه به عنوان تفريحي پرهزينه و گاه مشقت بار بلکه به عنوان هنري که کاملا لذت بخش است، بنگريم. هنگامي که اين نوع نگاه کردن را آموختيم، مي توانيم بدون سخت گيري در برنامه ريزي و آماده کردن مقدمات پرهزينه، خود را يک جهان گرد يا يک مسافر بدانيم.

مراقب سقف روان تان باشيد

در نظر داشته باشيد که مسافرت يکي از جذاب ترين تفريحات است که در افزايش سلامت روان به شدت موثر است؛ براي مثال، هنگامي که نخستين باران پاييزي شروع به باريدن مي کند، همه ما سري به پشت بام خانه خود مي زنيم تا مطمئن شويم راه ناودان باز است. دليل وارسي سقف خانه اين است که نم نکشد و خراب نشود. حالا سوال اين است که آيا ما براي حفظ سقف روان خود نيز همين قدر دقت مي کنيم و در صدد بازکردن راهي براي تخليه هيجانات و استرس هاي زندگي هستيم تا سقف روان مان خراب نشود؟

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
7.27643s, 19q