حمايت صحيح والدين درتقويت اعتماد به نفس فرزندان مؤثراست

۱۳۸۷/۰۲/۳۱ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 10773
حمايت صحيح والدين درتقويت اعتماد به نفس فرزندان مؤثراست

دکتر محمد اربابي عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به نقش مؤثر خانواده در شکل گيري شخصيت اجتماعي و هويت رواني افراد گفت: توجه به سلامت خانواده، به عنوان مهم ترين واحد سازنده جامعه، در نهايت منجر به بهبود سلامت روان در سطح جامعه خواهد شد.

به گفته وي، محيط هاي ناآرام خانوادگي و يا عدم تأمين آرامش و امنيت براي کودکان در سنين رشد، مي تواند منجر به تظاهرات روانپزشکي در سنين بالاتر شود.

اين روانپزشک، گام اول ايجاد خانواده مولد و موفق را برگزيدن فرد مناسب براي ازدواج برشمرد، به گونه اي که زندگي زناشويي کمترين تنش ها را از لحاظ رواني، به فرد وارد آورد.

دکتر اربابي با تأکيد براهميت ارتباط صحيح و مناسب پس از تشکيل خانواده، افزود: رعايت سه اصل جرأت و شهامت، فهم متقابل و مهارت حل مسئله باعث ايجاد صميميت و ارتباط مؤثر خواهد شد.

وي درمورد زمينه هاي يک ارتباط مؤثر توضيح داد: بيان نظرات به طور شفاف، نيازمند مديريت مناسب ارتباط است تا رک گويي، منجر به تخريب رابطه نشود.

عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران افزود: ارتباط براساس فهم متقابل و همدلي زماني امکان پذير است که فرد شرايط روحي- ذهني مخاطب خود را بسنجد و رفتار مناسب را با کلام خود نشان دهد.

وي تصريح کرد: بسياري از افراد در برخورد با مشکلات تصور مي کنند تنها يک راهکار وجود دارد اما چنانچه افراد در زندگي زناشويي به طور خلاق، راه حل هاي مختلف را در نظر بگيرند، مشکلات روزمره کاهش مي يابد.

دکتر اربابي، ارتباط سالم و آرام والدين را عنصر مهمي در تأمين آرامش کودکان در بزرگسالي دانست و اظهار داشت: فرزندان والدين مضطرب و بي قرار در بزرگسالي دچار اضطراب، اعتماد به نفس پايين و وابستگي نابجا خواهند شد.

وي در خاتمه يادآور شد: رفتار خوش بينانه والدين و تقويت رفتارهاي مناسب کودکان، سبب تقويت اعتماد به نفس و رشد شخصيتي آنها مي شود.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.34513s, 19q