مسافرت دل خوش مي خواهد نه فقط جيب پر

۱۳۹۲/۱۲/۲۵ - ۱۱:۳۳ - کد خبر: 107788
مسافرت دل خوش مي خواهد نه فقط جيب پر

سلامت نیوز : بعضي از افراد با اين که بيشتر شرايط سفر براي شان مهياست اما تمايل چنداني به سفر ندارند. البته افرادي هم هستند که از هر فرصت کوتاهي براي رفتن به سفر استفاده مي کنند.

چه افرادي بيشتر به مسافرت مي روند

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه خراسان ؛ روان شناسان معتقدند وجود ويژگي هاي شخصيتي خاصي در افراد موجب تمايل بيشتر آن ها به سفر مي شود. در ادامه با چند ويژگي شخصيتي افرادي که زياد به سفر مي‌روند، آشنا خواهيد شد.

*کنجکاوي به معناي علاقه مندي به همه آن چيزهايي است که تجربه شان مي کنيم. افراد کنجکاو فعال و در جست وجوي موقعيت هاي چالش برانگيز هستند. اين ويژگي همان چيزي است که در طول قرون دانشمندان، مخترعان و مکتشفان را بر آن داشته است تا به سمت تکامل دانش بشر گام بردارند. شايد يکي از مثال هاي مناسب در اين باره کريستف کلمب باشد، که سفر ماجراجويانه و خطرناکش به کشف قاره اي جديد منجر شد.

* افراد برون گرا، در دنياي بيرون سير مي کنند. آن ها دوست دارند اجتماعي، رقابت جو، سريع و واقع گرا باشند. براي آن ها هر چيزي که شفاف تر و مشخص تر باشد بهتر است. آن ها ابهام را تحمل نمي کنند. برون گرايي رفتاري است که با ديدگاه عيني و خارجي مشخص شده و با فعاليت عملي بالاتري همراه است، به همين دليل افراد برون گرا، نسبت به افراد درون گرا بيشتر به سفر تمايل دارند.

*يک فرد سرزنده زندگي را به صورت سفري پر ماجرا و هيجان انگيز مي بيند که بايد با همه وجود تا اعماق آن پيش برود. سرزندگي به معناي داشتن ديدگاهي نسبت به زندگي است که با انرژي بسيار، زنده دلي و هيجان مشخص مي شود. سرزندگي به فرد کمک مي کند هم ابعاد روان شناختي و هم جسماني رويدادها را تجربه کند و بدين ترتيب استرسش کاهش و سلامتش افزايش يابد.

* افراد منعطف هم درباره دنياي دروني و هم درباره دنياي بيروني، کنجکاو هستند و زندگي آن ها از لحاظ تجربه غني است. آن ها به پذيرش تجربه هاي جديد تمايل دارند و بيشتر و عميق تر از افراد غير منعطف هيجان هاي مثبت و منفي را تجربه مي کنند. از آنجا که اين افراد بيش از حد درگير نظم و مقررات زندگي روزمره نيستند، از کوچک ترين و کمترين امکانات براي مسافرت استفاده مي کنند. ممکن است گذراندن شبي در چادر براي اين افراد، لذتي بالاتر از اقامت در يک هتل پنج ستاره داشته باشد.

چه افرادي مسافرت را نمي پسندند؟

*افرادي که در سفر هم به فکر چشم و هم چشمي هستند، معمولا از سفرهاي خود خاطره خوبي ندارند، نفس سفر رفتن مهم تر است از محل سفر. مقصد مهم نيست مگر اين که بخواهيم با فرهنگ و تمدن هاي ديگر آشنا شويم تا به رشدمان کمک شود. اما بعضي ها بايد حتما به مکان هاي خاصي سفر کنند و چون توانايي تامين هزينه هاي آن را ندارند، از مسافرت منصرف مي شوند.

*بعضي افراد مضطرب که نمي توانند چهارديواري هايشان را رها کنند با تغيير، مشکل دارند و به سختي دل به مسافرت مي دهند. آن ها با تغييرات در روند عادي زندگي آشفته مي شوند و چون نمي توانند امکانات روزمره را درسفر داشته باشند اصولا، با سفر ميانه خوبي ندارند.

* افرادي که سفر را بيش از حد سخت مي گيرند و هزينه را بهانه و با آن مخالفت مي کنند. در حالي که سفر براي کسب انرژي و آزادي از گرفتاري هاي اجتماعي است و بايد تا حد امکان آسان گرفته شود.

*بعضي خانواده هايي که روابط عاطفي خوبي با هم ندارند، به مسافرت هم علاقه زيادي ندارند. در چنين خانواده هايي به قدري روابط ضعيف و بد است که در سفر بيشتر با هم درگير مي شوند و دعوا مي کنند. در اين صورت اعضاي خانواده تمايلي به سفر با يکديگر نخواهند داشت چون روابط عاطفي خوبي ندارند. چنين خانواده هايي بعد از مسافرت، با حال بدتري به خانه بازمي گردند در حالي که دچار افت انرژي هم شده اند!

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.61698s, 19q