عذرخواهی قالیباف بابت حادثه «جمهوری»

۱۳۹۲/۱۲/۲۶ - ۱۳:۰۵ - کد خبر: 107893

سلامت نیوز : شهردار تهران روز گذشته در همایش «بهره‌برداری از 90 خودرو عملیاتی» پس از دوماه به خاطر حادثه آتش‌سوزی خیابان جمهوری که منجر به فوت دو زن کارگر شد، عذرخواهی کرد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه شرق ؛ محمدباقر قالیباف که پس از وقوع حادثه قول داده بود طی مدت 15روز درباره علل و عوامل مرگ دو زن کارگر توضیح دهد، روز گذشته در حاشیه گردهمایی سالانه آتش‌نشانان، در مواجهه با سوالی قرار گرفت که از او درباره مسوولیتش در حادثه خیابان جمهوری می‌پرسید قالیباف نیز پاسخ داد: «پس از وقوع حادثه گزارشی از سوی سازمان بازرسی شهرداری تهران که تحت نظر شهردار تهران فعالیت می‌کند، منتشر شد و این گزارش حامل نظر شهردار تهران نیز بود و همچنین حاصل ساعت‌ها کار کارشناسی».

او از گزارشی صحبت می‌کرد که در آن دوعامل خرابی«نردبام» و «ازدحام» به‌عنوان عوامل تاثیرگذار منفی در حادثه خیابان جمهوری مطرح شده بودند. شهردار با بیان اینکه «به‌خاطر این حادثه تلخ، از مردم و خانواده‌هایی که این اتفاق برایشان رخ داد، عذرخواهی می‌کنم»، گفت: «یکی از اصول مدیریتی این است که اگر قصوری در آن رخ داد، از مردم عذرخواهی شود.» شهردار تهران با اشاره به گزارشی که 15 روز پس از حادثه از سوی سازمان بازرسی شهرداری تهران منتشر شد، گفت: «مشابه این گزارش نیز از سوی وزارت کشور تهیه شده و هر دو گزارش به قوه قضاییه ارسال شده است.»

وی اضافه کرد: «با ارسال این گزارش‌ها به قوه قضاییه، این قوه درباره اینکه آیا جرمی رخ داده یا خیر، تصمیم‌گیری و اعلام‌نظر خواهد کرد، چراکه صلاحیت تعیین جرم با این قوه است، اما ما گزارش دقیقی را آماده کرده و به آنان تحویل داده‌ایم.»

او در پاسخ به سوال «شرق» که آیا مشکل گارانتی‌ای که در زمینه تجهیزات قبلی وجود داشت در خودروها و تجهیزات جدید مرتفع شده است؟ گفت: «این خودروها داخلی است و مشکلی ندارند.» قالیباف همچنین مهم‌ترین موضوع برای مدیریت شهری را موضوع ایمنی و سلامت شهروندان دانست و گفت: «یکی از ماموریت‌های ذاتی شهرداری تهران، موضوع آتش‌نشانی و تامین امنیت شهروندان است تا آتش‌نشانان بتوانند با بهترین و به‌روزترین تجهیزات، در کوتاه‌ترین زمان ممکن به محل‌های حادثه اعزام شوند.»

وی با اشاره به آماده‌سازی و فعال‌بودن 75 ایستگاه آتش‌نشانی در سال‌های گذشته، گفت: «در حال حاضر این ایستگاه‌ها را به بیش از صد ایستگاه رسانده و برنامه داریم تا در آینده شمار این ایستگاه‌ها به 130 برسد تا بتوان با حجم ترافیک پایتخت و شرایط موجود، در کمتر از چهار دقیقه به محل حادثه رسید.» شهردار تهران با اشاره به تجهیزات خریداری‌شده از سوی آتش‌نشانی تهران، گفت: «تجهیزات خوبی خریداری شده و وضعیت آمادگی آتش‌نشانان افزایش یافته است. همچنین آموزش‌های مناسبی نیز به آتش‌نشانان داده شده و آنان نیز از روحیه و ایثارگری بالایی برخوردارند.»

وی با اشاره به افتتاح مرکز آموزش بین‌المللی آتش‌نشانی تهران در صالح‌آباد نیز خاطرنشان کرد: «این مرکز یکی از بهترین مراکز آموزش آتش‌نشانی است و از افتخارات شهرداری تهران و آتش‌نشانی در این دوره به شمار می‌آید.» شهردار تهران با بیان اینکه «امروز آتش‌نشانی شهر تهران واقعا به استانداردهای بین‌المللی نزدیک است»، گفت: «کاهش شاخص‌های فوتی و مجروحی در عین افزایش شمار حریق‌ها و حوادث پایتخت، خود بیانگر این موضوع است.»
رونمایی از 90 خودرو آتش‌نشانی درحالی بود که باوجود گزارش شورای شهر در زمینه ضرورت تغییر و اصلاح مدیریت سازمان آتش‌نشانی، مدیرعامل این سازمان همچنان در سمت خود باقی است و آتش‌نشان‌ها در مراسم روز گذشته استقبال نه‌چندان‌گرمی از وی داشتند. همچنین سوال خبرنگارها درباره اعتبار صرف‌شده برای این خودروها و مرکز صالح‌آباد، بی‌جواب ماند و این درحالی است که در هفته گذشته حرف‌وحدیث‌های زیادی در شورای شهر درباره اعتبار سازمان آتش‌نشانی شهرداری تهران مطرح شده است.

از آن جمله، صحبت‌های رحمت‌الله حافظی بود که گفته است درخصوص پیشنهاد دو‌درصد عوارض ایمنی ساختمان‌ها برای تجهیز و توسعه سازمان آتش‌نشانی، این پیشنهاد را به اعضا و در صحن مطرح کردم که ریاست کمیسیون برنامه‌وبودجه اعلام کردند 110‌میلیاردتومان برای این کار کنار گذاشته‌ایم، ولی در بودجه ابلاغی تنها صد‌میلیاردتومان ثبت شده است.

«دبیر» نیز در پاسخ به این اظهارات گفته بود: مشکل بودجه آتش‌نشانی در تخصیص است. شهرداری در بودجه هزینه‌ای، 210‌میلیاردتومانی درخواست کمک کرد. کمیسیون خدمات شهری این رقم را به 245‌میلیاردتومان افزایش داد و ما هم عینا این رقم را تایید کردیم اما موضوع درآمدها به پیش‌بینی میزان تحقق مربوط می‌شود. رییس کمیسیون برنامه‌وبودجه تصریح کرد: «ما تصویب کردیم دو‌درصد عوارض پروانه‌های ساختمانی به آتش‌نشانی اختصاص یابد اما مشکل در تخصیص این درآمد است. برای مسایل سال گذشته در متمم بودجه من به شدت پیگیری کردم که 90‌میلیارد به آتش‌نشانی اختصاص یابد اما از این 90‌میلیارد33/5میلیارد تخصیص داده شده است.» یکی از نکات دیگر مراسم روز گذشته، رونمایی و بهره‌برداری از دستگاه‌های ایرانی بود چراکه یکی از مباحث مطرح‌شده در حادثه خیابان جمهوری، عدم اجرای گارانتی تجهیزات و عمل‌نکردن نردبام در زمان حادثه و بی‌توجهی آتش‌نشانی به هشدارهای شرکت وارد‌کننده تجهیزات بود. حالا انگار دوماه پس از حادثه خیابان جمهوری درحالی‌که از ابتدای سال‌جاری اعضای شورا تاکید بر تجهیز آتش‌نشانی داشتند و مدیرعامل این سازمان از جلوتربودن تجهیزات آتش‌نشانی از کشورهای اروپایی یاد کرده بود این سازمان نیاز به تجهیز را در خود احساس کرده و برای مرتفع‌کردن آن گام برداشته است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.12452s, 18q