رهگذران؛ 60 درصد آسیب‌دیدگان چهارشنبه‌ آخرسال

۱۳۹۲/۱۲/۲۶ - ۱۶:۱۸ - کد خبر: 107922

سلامت نیوز : رییس بیمارستان فاربی تماشاچیان و رهگذران را بیشترین قربانیان آسیب های چهارشنبه سوری عنوان کرد و گفت: متاسفانه بیش از 60 درصد قربانیان آسیب های چهارشنبه سوری تماشاچیان بخصوص کودکان و افراد سالمندان را تشکیل می دهند بنابراین افراد توجه داشته باشند در چهارشنبه آخر سال از تردد غیرضروری در خیابان ها پرهیز كنند و به هیچ وجه حتی به عنوان تماشاچی نیز در صحنه آتش بازی حاضر نشوند.

دکتر محمود جباروند در گفت و گو با شفقنا ، با تاکید بر اینکه مردم شادی یک شب چهارشنبه سوری را با یک عمر پشیمانی معامله نکنند افزود: متاسفانه بسیاری از افراد در شب چهارشنبه سوری بدون توجه به سلامتی خود، با انواع مواد منفجرجه ی خطرناک به شادی و خوشی می پردازند در صورتی که بسیار اتفاق می افتد بهای این شادی یک شبه، منجر به از دست دادن سلامتی جسمی، روحی و یک عمر پشیمانی آنها می شود.

چشم حساس ترین قسمت بدن در برابر مواد منفجره

وی در ادامه چشم را حساس ترین قسمت بدن در برابر مواد منفجره دانست و گفت: به دلیل خاصیت غیرقابل پیش بینی بودن مواد منفجرجه، بسیاری از مواقع افراد از کنترل آسیب های ناشی از این مواد ناتوان می شوند در نتیجه منجر به آسیب هایی مثل سوختگی صورت، چشم و دیگر قسمت های بدن می شود. بنابراین تمامی مواد محترقه به یک اندازه می تواند سلامتی انسان را تهدید کند و این تصور که برخی افراد این نوع مواد را به دو نوع خطرناک و بی خطر تقسیم بندی می کنند نابجا است و اتفاقا بیشتر آسیب دیدگان، قربانی موادی شده اند که تصور می کردند خطرات کمتر نسبت به سایرین دارد.

تركش هاي ناشي از مواد منفجره در چشم بسيار خطرناك است

جباروند همچنين سوختگي ها و موج انفجار ناشي از مواد منفجره و ترقه ها در چهارشنبه سوری را بسيار خطرناك توصیف کرد و گفت: موج انفجارناشی از این مواد محترقه، باعث خونريزي هاي داخلي چشم، بروز آب مروارید، خشکی سطح چشمی، دررفتگي عدسي، آسيب شبكيه و عصب چشم مي شود. همچنين تركش هاي ناشي از مواد منفجره بسته به اندازه و سرعت نفوذ آن در چشم بسيار خطرناك است و آن باعث پارگي شديد چشم و اثرات جبران ناپذيرش حتي بعد از اعمال جراحي می شود.

به گفته رییس بیمارستان فارابی، دیه چشم معادل دیه نیمی ازدیه بدن است و همین موضوع نشان‌دهنده اهمیت بینایی در انسان است که متأسفانه بیشترین آسیب‌ها و صدمات در شب چهارشنبه آخرسال به چشم وارد می‌شود، بطوریکه در بسیاری از آسیب های چشمی درصدی از بینایی فرد آسیب دیده از دست رفته و اگر بهترین ترمیم ها و جراحی ها نیز بر روی چشم صورت بگیرد باز هم 60 تا 70 درصد بینایی از دست می رود.

این فوق تخصص چشم در خصوص اقدامات اوليه‌ براي جلوگيري از وخيم‌تر شدن آسیب چشمی ناشی از مواد منفجره گفت: آسیب دیدگان اکیدا از خود درمانی پرهیز کرده و به هيچ‌وجه به چشم خود آب نزنند، آن را مالش ندهند و پانسمان نكنند و افراد تنها مجازند محافظ پلاستيكي و یا کف دست خود را به عنوان محافظ بر روي چشم قرار دهند تا به اعضاي داخلي چشم فشاري وارد نشود چرا كه در بسياري از اين آسيبها تركشهايي از انفجار مواد به اطراف پرتاب مي‌شود و ممكن است وارد چشم مصدوم شده باشد.

تماشاچیان و رهگذران بیشترین قربانیان آسیب های چهارشنبه سوری

رییس بیمارستان فارابی تماشاچیان و رهگذران را بیشترین قربانیان آسیب های چهارشنبه سوری عنوان کرد و گفت: متاسفانه بیش از 60 درصد قربانیان آسیب های چهارشنبه سوری تماشاچیان بخصوص کودکان و افراد سالمندان را تشکیل می دهد بطوریکه 8 تا 12 درصد آسيب ديدگان دراين شب را كودكان زير ده سال هستند( که پس از عمل جراحي در آسيب هاي چشمي، بيست تا هفتاد درصد افت بينايي ايجاد شده و در برخي موارد نيز مجبور به تخليه چشم هستيم). بنابراین افراد توجه داشته باشند در چهارشنبه آخر سال از تردد غیرضروری در خیابان ها پرهیز كنند و به هیچ وجه حتی به عنوان تماشاچی نیز در صحنه آتش بازی حاضر نشوند همچنین رانندگان نیز شیشه های ماشین خود را بالا بكشند تا از تركش های ترقه درامان باشند.

آسیب های ناشی از چهارشنبه سوری در سال گذشته به بیش از 50 درصد کاهش یافت

دکتر جباروند در پایان با تاکید بر اینکه چهارشنبه سوری سال گذشته کمترین مراجعه کننده و آسیب دیدگان را در تهران داشتیم خاطر نشان کرد: به دلیل تبلیغاتی که رسانه ها در خصوص خطر ات این شب انجام دادند و همچنین کنترل های شدیدی از سوی نیروی انتظامی صورت گرفت، خوشبختانه آسیب های ناشی از چهارشنبه سوری در سال گذشته به بیش از 50 درصد کاهش یافت بطوریکه برای اولین بار در این سال، هیچ تخلیه چشمی در بیمارستان انجام نشد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.01272s, 18q