گسترش بیمه‌ها در صدر برنامه‌های تامین اجتماعی

۱۳۹۲/۱۲/۲۷ - ۰۹:۵۰ - کد خبر: 107934
گسترش بیمه‌ها در صدر برنامه‌های تامین اجتماعی

سلامت نیوز : طي سال‌هاي گذشته سازمان تامين‌اجتماعي درگير حاشيه‌هاي سياسي شد كه بخش زيادي از بدنه مراجعان اين سازمان را به خدمات و فعاليت‌هاي اين سازمان بدبين كرد. با روي كارآمدن دولت جديد اما تلاش شد كه اين بدبيني‌ها كمتر و كمتر شود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه تهران امروز ؛ دكتر سيدتقي نوربخش مديرعامل سازمان تامين‌اجتماعي جزو افرادي بود كه امسال تلاش زيادي كرد كه ناكارآمدي‌هاي سازمان متبوعش را كم كند. اما هنوز تا رسيدن به آن نقطه مطلوب فاصله زيادي وجود دارد. او ديروز نشستي با خبرنگاران داشت كه در حاشيه‌اش به سوالات خبرنگاران تهران امروز هم پاسخ داد.

بسياري از مراجعان سازمان تامين‌اجتماعي كه از حاشيه‌هاي سياسي فعاليت مديران سابق اين سازمان خسته شده بودند اميدوار بودند با روي كارآمدن دولت جديد اين حاشيه‌ها كمتر شده و بيشتر وظايف خدمت‌رساني آن تقويت شود، براي همين بهتر است براي شروع مصاحبه از اينجا شروع كنيم كه بگوييد مهم‌ترين اقدامي كه شما طي اين چند ماه انجام داديد چه بود؟

طبيعتا ما هم از حاشيه‌هايي كه براي اين سازمان به وجود آمده بود راضي نبوديم، به همين دليل اولين و مهم‌ترين اقدام ما اين بود که طي دوسالي كه سازمان وارد مسائل حاشيه‌اي شده بود، سازمان را از حاشيه‌ها خارج كنيم. همچنين معاونت فرهنگي - اجتماعي را كه فعاليت آن 5 سال متوقف شده بود، دوباره احيا كرديم. ضمن آنكه درمان نازايي و 180 قلم دارو را طي اين مدت تحت پوشش سازمان قرار دادیم و وضعيت آن 180قلم دارو را به وضعيت سال 91 برگردانديم. همچنين فرانشيز درمان بيماران سرطاني را از 30 درصد به 10 درصد كاهش داديم و بسياري از بدهي‌هاي خود را به پزشكان، بيمارستان‌ها، داروخانه‌ها و... تا اول دي‌ماه پرداخت كرديم طبيعتا اين فعاليت‌ها كافي نيست و تلاش مي‌كنيم هر چه سريع‌تر وضعيت را براي افرادي كه از سازمان تامين‌اجتماعي خدمات دريافت مي‌كنند بهتر كنيم.

ولي هنوز به‌نظر مي‌رسد مردم بازهم نگراني‌هایي از بابت نحوه فعاليت سازمان دارند. چون به هر صورت الان سازمان تامين‌اجتماعي به يك بنگاه اقتصادي قدرتمند تبديل شده است؛ شما چگونه مي‌توانيد اين نگراني‌ها را از مردم دور كنيد تا دوباره بتوانند به اين سازمان اطمينان كنند.

ما تلاش مي‌كنيم اين اعتماد مرحله به مرحله به سازمان برگردانده شود. بنابراين در درجه اول تلاش ما اين خواهد بود افرادي را انتخاب ‌كنيم كه پاك‌دست باشند و در سوابق اجرايي - اقتصادي‌شان نقاط ضعفي وجود نداشته باشد. نظارت مستمر و ساختاري هم روي فعاليت‌هايشان انجام مي‌دهيم كه سازمان از مسير سالمي كه پيش گرفته است منحرف نشود.

منظورتان از نظارت چيست؟ اين نظارت‌ها چگونه است؟

علاوه بر مديران بنگاه اقتصاد، هيات مديره‌ها نيز مي‌توانند نظارت كافي را روي تمام فعاليت‌هاي شركت‌ها داشته باشند. در سازمان تامين‌اجتماعي شركت‌هايي را داشتيم كه در طول دو سال يك مجمع هم برگزار نكرده يا با تاخير زياد برگزار مي‌شد. از طريق معاونت اقتصادي سازمان سيستم‌هاي نظارتي پيش‌بيني كرديم كه مجامع‌ آنها به موقع برگزار شود و تا انتهاي سال 93 تاريخ برگزاري مجامع آنها را مشخص كرده‌ايم. خود مجمع و هيات مديره نيز مي‌تواند ناظر خوبي باشد. در سازمان هم براي معاونت اقتصادي نظارت مستمر را تعريف كرديم.

اين روزها زمزمه‌هايي مبني بر اينكه زيرميزي‌هايي توسط پزشكان بيمارستان‌هاي سازمان تامين‌اجتماعي به‌ويژه بيمارستان ميلاد گرفته شده سر زبان‌ها افتاده است. در اين مورد توضيحي داريد؟

در مورد پديده زيرميزي بايد كامل بحث كرد. اين مقوله بايد ريشه‌يابي و آسيب‌شناسي شود كه چرا به وجود مي‌آيد. علي‌اي‌حال در درمان ملكي سازمان ( درماني كه در سازمان رخ مي‌دهد) با پديده زيرميزي به شدت برخورد خواهيم كرد. مكانيسم پرداخت حق‌الزحمه پزشكان، ساير همكاران و حتي هزينه خدمات درماني به نحوي ديده‌ شده كه با توجه به افزايش تعرفه، همچنين جبران كاركرد پزشكان و همكاران از اين موضوع در بخش درمان جلوگيري كنيم. ضمن آنكه 2400 ميليارد تومان هم علاوه بر منابعي كه در بودجه وجود داشته براي جبران حق‌الزحمه پيش‌بيني كرديم تا بتوانيم از اين طريق نظارت بيشتري بر مقوله داشته‌ باشيم.

بحث كسري بودجه سازمان تامين‌اجتماعي كه همچنان وجود دارد؛ آيا اين موضوع را توانستيد جبران كنيد؟

در ابتداي كار دولت اقتصاد رشد منفي 5.6 درصدي داشت، كه البته اكنون به حدود يك‌و‌نيم درصد كاهش‌يافته و متوقف ماندن پروژه‌هاي عمراني، بيكاري و بسياري از مسائل از اين دست در كسري بودجه سازمان نقش بسزايي را ايفا كرد. اما 900 ميليارد تومان اين كسري را با همت و همكاري كارفرمايان كشور و كارگران با پرداخت به موقع حق‌السهم بيمه خود و تلاش همكارانمان محقق كرديم. ضمن آنكه 600ميليارد تومان وزارت بهداشت و درمان مابه‌التفاوت ارز را پرداخت كرد. ضمن آنكه توانستيم سود شركت‌ سرمايه‌گذاري شستا كه در سال‌هاي گذشته با چالش اساسي روبه‌رو بود را به صورت كامل جذب كنيم. همانطور كه اطلاع داريد شركت شستا جزو ذخاير سازمان تامين‌اجتماعي است و سود قابل تقسيم آن نيز بايد به سهامدار آن برگردد به همين دليل با همكاري و هماهنگي توانستيم اين سود را به صورت كامل برگردانيم. در گذشته به دليل آنكه در بانك‌هاي مختلف سهام داشت كسي به‌دنبال كسب سود سهام‌ها نبود، ولي ما بدون آنكه از ذخاير آن استفاده كنيم سود آن را به شركت برگردانديم.

به غير از بحث‌هاي سياسي و موضوعات اقتصادي، يكي از سوالات جدي افراد تحت پوشش سازمان تامين‌اجتماعي بحث بيمه تكميلي است؛ الان امكان اين وجود دارد كه همه افراد تحت پوشش بيمه تكميلي شوند؟

ببينيد سازمان تامين‌اجتماعي در برخي از شركت‌هاي بيمه‌اي معتبر هم سهامي دارد و در حال حاضر اين شركت‌هاي وابسته بيمه تكميلي ارائه مي‌كنند. بنابراين سازمان تامين‌اجتماعي به نوعي ارائه كننده بيمه تكميلي است و ما تمامي درخواست‌ها در اين زمينه را بررسي مي‌كنيم.

ولي چيزي كه شما به اين راحتي مي‌گوييد در برخي شعب مشكلاتي را كاركنان سازمان براي مردم ايجاد مي‌كنند؛ همان بحث بوروكراسي اداري معروف كه در سازمان شما هم كم نيست انگار!

من قبول دارم كه بوروكراسي تامين‌اجتماعي زياد است و اين يكي از چالش‌هاي ماست كه به‌دنبال رفع آن هستيم. براي حل اين مشكل هم اول از همه از تنقيح قوانين و بخش‌نامه‌هاي خود شروع كرديم. بازنگري، ادغام و حتي حذف بعضي از بخش‌نامه‌ها را شروع كرديم. با اين كار بوروكراسي كه به آن اشاره كرديد نيز كم‌كم از بين خواهد رفت. قبول داريم كه طي سال‌ها مشكلات زيادي به وجود آمده اما نمي‌توان معجزه كرد و يك شبه آنها را حل نمود.

دقيقا با وجود همين بوروكراسي، سازمان تامين‌اجتماعي برون سپاري را در دستور كار خود قرار داده است كه باعث پراكندگي بخش‌هاي شعب شد. كارگزاري‌هايي كه به بخش خصوصي سپرده شده باعث سرگرداني مردم شده به دليل آنكه عموما كارگزاري‌ها استيجاري هستند و تغيير مكان مي‌دهند و نزديك شعبه‌ها هم نيستند.

كاري كه انجام داديم خدمات غيرحضوري است. اولين مرحله آن را شروع كرديم كه ليست‌ها به صورت اينترنتي پرداخت شوند. مشاغل آزاد نيز از ابتداي سال 93 فقط يك بار براي عقد قرارداد به شعب بيمه مراجعه مي‌كنند و از آن به بعد نيازي به حضورشان نيست و مي‌توانند از طريق شعب بانك حق‌السهم خود را پرداخت كنند. با فعاليت، پيگيري و هماهنگي‌اي كه با بانك‌ها داشتيم توانستيم كد 9 را براي ATM دريافت كنيم. در حال حاضر مراحل اجرايي خود را طي مي‌كند كه در سال جديد غيرحضوري و راحت‌تر از آن با ATM پرداخت داشته باشند.

با پيري جمعيتي كه در آينده با آن روبه‌رو خواهيم بود تامين‌اجتماعي به مشكل برخواهد خورد، برنامه‌‌اي هم براي آن زمان در نظر گرفته‌ايد؟

من به اين مقوله اينگونه نگاه نمي‌كنم، مي‌گويم افزايش اميد به زندگي و پيري خود سازمان. در مرحله اول سازمان جوان بوده و ورودي‌ها بيشتر از خروجي‌ها بوده، بعد به ميانسالي و در حال حاضر به پيري رسيده‌است. اقدامات فني در سازمان‌هاي اجتماعي انجام مي‌شود مانند سرمايه‌گذاري و قوانيني كه اين پيري را تسريع كند تا نقطه سر به سري را به عقب بيندازيم كه اميدواريم بتوانيم از اين مرحله هم عبور كنيم.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.46492s, 19q