500 شهر كشور دچار بحران ‌کم‌آبي

۱۳۹۲/۱۲/۲۸ - ۰۹:۴۴ - کد خبر: 108021
500 شهر كشور دچار بحران ‌کم‌آبي

سلامت نیوز : هشدارها در مورد كم‌آبي و به عبارت درست‌تر نزديك شدن به بحران آبي در كشور هر روز جدي‌تر مي‌شود. هنوز يك ماه از هشدار وزير نيرو از رسيدن به مرحله بحران آبي نگذشته كه خبرهاي ديگري از سوي مقامات دولتي و فعالان محيط‌زيست و كارشناسان به گوش مي‌رسد. در تازه‌ترين هشدار روز گذشته ايرنا از قول معاون بهره‌برداري شركت آب و فاضلاب كشور نوشت: به دليل تداوم خشكسالي، 500شهر در كشور دچار تنش آبي است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه تهران امروز ؛ حميدرضا تشيعي گفته: علاوه بر اين تنش، هم‌‌اكنون چهار شهر نيز دچار كم‌آبي شديد است و مشكل اساسي تامين آب دارد كه آب شرب اين شهرها جيره‌بندي مي‌شود.وي ادامه داد: تنش آبي شهرها به دليل نبود تعادل ميان توليد و مصرف ايجاد مي‌شود و انتظار مي‌رود مردم در زمينه مصرف آب صرفه‌جويي پيشه كنند.تشيعي گفت: شركت آب و فاضلاب اقداماتي مانند حفر چاه‌هاي جديد، تجهيز و بهسازي چاه‌هاي موجود، مديريت مصرف و اصلاح شبكه‌هاي توزيع و مديريت فشار شبكه را در دست اجرا دارد تا در تابستان سال آتي مشكل كم‌آبي در كشور شدت پيدا نكند. وي گفت: كلانشهرهاي تهران، مشهد، اصفهان، اراك، همدان و كرمان نيز در معرض تنش آبي قرار دارد كه بايد مديريت مصرف در اين شهرها به‌طور جدي مد نظر قرار گيرد تا توليد و مصرف آب در آنها به تعادل برسد.

كاهش بارندگي در كل كشور نسبت به سال گذشته

اين هشدار معاون بهره‌برداري شركت آب و فاضلاب كشور در حالي است كه شواهد حاكي از كاهش بارندگي در كشور نسبت به سال گذشته است. در همين زمينه رئيس مركز ملي هشدار و پايش خشكسالي سازمان هواشناسي گفته: ميزان بارندگي‌ها، 35.6 درصد نسبت به سال گذشته و 28.2 درصد نسبت به ميانگين بلندمدت كاهش داشته است.شاهرخ فاتح افزود: ميزان بارندگي در كل كشور از ابتداي مهرماه سال 92 تا امروز 23 بهمن ماه معادل 117.6 ميلي‌متر بوده كه اين ميزان نسبت به سال گذشته كه برابر 131.8 ميلي‌متر بوده است 10.8 درصد كاهش و نسبت به ميانگين بلند مدت در اين دوره كه برابر 127.3 ميلي‌متر بوده است 7.6 درصد كاهش نشان مي‌دهد. عليرضا دائمي معاون وزير نيرو هم با اشاره به اينكه كشور ما و اساسا خاورميانه در كمربند خشك جهان قرار گرفته‌اند، گفت: 10 سال پي‌در پي خشكسالي داشتيم و ميزان بارش‌هاي ما به 75 درصد بارش‌هاي نرمال كاهش پيدا كرد كه نشان‌دهنده تغيير اقليمي است كه از شمال آفريقا آغاز شده است.سرپرست امور آب و آبفاي وزارت نيرو گفت: ايران به سمتي مي‌رود كه به زودي جزو كشورهايي خواهد بود كه با بحران و كمبود آب مواجه مي‌شود. به عنوان مثال در سال 1960 به ازاي هر نفر شش هزار متر مكعب آب و در سال 1990 دو هزار متر مكعب آب در اختيار بود و پيش‌بيني مي‌شود در سال 2025 ميلادي حدود هزار متر مكعب آب به ازاي هر نفر در اختيار قرار گيرد. بنابراين سال به سال شرايط ما سخت‌تر مي‌شود.

پايان آب‌هاي زيرزميني تهران در 10 سال آينده

اسماعيل كهرم فعال محيط‌زيست هم با تاكيد بر لزوم برنامه‌ريزي براي بهره‌برداري از آب خصوصا در حوزه كشاورزي مي‌گويد: بيشتر آب در ايران در بخش كشاورزي مصرف مي‌شود كه به دليل استفاده از روش‌هاي سنتي بخش زيادي از آن هدر مي‌رود.اسماعيل كهرم در باره مشكل آب مي‌گويد:‌ در 10 سال آينده ديگر سفره آب زيرزميني براي تامين آب شرب مردم پايتخت وجود نخواهد داشت؛ بنابراين بايد از حالا به فكر سال‌هاي آينده و به فكر جبران كمبود آب باشيم.به گفته كهرم مشكل كم‌آبي در كشور ما به يكي از بحران‌هاي محيط‌زيستي تبديل شده است؛ اما نحوه مديريت درست و برنامه‌ريزي صحيح مي‌تواند از بروز هر بحراني پيشگيري كند؛ اگرچه مسئولان راه‌هايي براي پيشگيري از بحراني شدن وضعيت آب پيشنهاد مي‌كنند، به كار بردن آنها بدون داشتن برنامه درست امكان‌پذير نيست.اين فعال محيط‌زيست با بيان اينكه وضعيت آب و هواي ايران 12 هزار سال ثابت مانده ا

وي با تاكيد بر اينكه نبود مديريت صحيح مشكل زيادي در كم‌آبي ايجاد كرده است، مي‌افزايد: 93 درصد از آب‌هاي ايران در قسمت كشاورزي، 4-5 درصد صنعت و 2 درصد آن نيز در حوزه آشاميدني صرف مي‌شود؛ بنابراين صرفه‌جويي فقط در قسمت آب شرب تصفيه شده كارساز است و در بخش‌هاي ديگر هيچ تاثيري ندارد.به گفته كهرم درصد قابل‌توجهي از منابع آبي در بخش كشاورزي مصرف مي‌شود، بنابراين بايد آبياري گياهان به‌گونه‌اي باشد كه با كمترين ميزان آب، بهترين بهره‌مندي را داشته باشد. به عقيده او در بخش كشاورزي بايد روش‌هاي سنتي آبياري را كنار گذاشت؛ زيرا اكنون از روش‌هاي قطره‌اي و باراني براي آبياري استفاده مي‌شود كه اين روش از تبخير آب و پايين رفتن آن از ريشه گياه جلوگيري مي‌كند.كهرم تاكيد مي‌كند كه اگر اين روش در زمين‌هاي كشاورزي اطراف درياچه اروميه به كار مي‌رفت اكنون شاهد خشك شدن آن نبوديم.وي در پايان تاكيد مي‌كند: بايد به جاي استفاده از آب‌هاي زيرزميني براي درست مصرف كردن آب فكر كنيم.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
7.38678s, 18q