بيماريهاي غيرواگير مهمترين قاتل مردم جهان هستند

۱۳۸۷/۰۳/۰۶ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 10808
بيماريهاي غيرواگير مهمترين قاتل مردم جهان هستند

 اين گزارش نشان دهنده روندي است که به موجب آن بيماريهاي عفوني مهم مانند اسهال، ايدز، سل و مالاريا به عنوان عوامل مرگ و مير در سراسر جهان طي 20 سال آينده از اهميت کمتري برخوردار خواهند بود.

اين گزارش جديد با عنوان «آمار بهداشت جهاني 2008» بر اساس داده هاي جمع آوري شده از 193 کشور عضو سازمان جهاني بهداشت تهيه شده است.

تايز بورما، رييس دپارتمان آمار و انفورماتيک سلامت سازمان جهاني بهداشت در اين باره اظهار داشت: ما قطعا شاهد اين روند هستيم که شمار مرگ و مير ناشي از بيماريهاي عفوني در سراسر دنيا رو به کاهش است. ما تمايل داريم با کشورهاي در حال توسعه در زمينه بيماريهاي عفوني مانند ايدز، سل و مالاريا همکاري کنيم. اما در بيشتر کشورها فاکتورهاي اصلي مرگ و مير امروزه بيماريهاي غير واگيردار مانند بيماريهاي قلبي و سکته هستند.

اين گزارش همچنين اسنادي از نرخ مرگ و مير در ميان کودکان و بزرگسالان، الگوهاي بيماري زايي، ارتباط فاکتورهاي خطرزا مانند سيگار کشيدن و مصرف الکل و نيز استفاده و در دسترس بودن خدمات مراقبت هاي بهداشتي، کارکنان و امور مالي تهيه و ارائه کرده است.

اين گزارشات در حالي ارائه شده است که شصت و يکمين مجمع بهداشت جهاني راه کارها و طرح هاي پيشنهادي جديدي را براي مقابله با تهديدات بلند مدت و جديد براي بهداشت عمومي جهاني ارائه کرده است.

در ميان دستاوردهاي اين مجمع مي توان به بررسي مساله بهداشت عمومي، ابداعات و استراتژي مالکيت هوشمند براي برداشتن موانع در زمينه مقابله با تهديدات بهداشت عمومي اشاره کرد. هم چنين استفاده از روشهاي مبتکرانه براي تشويق تحقيقات، توسعه و دسترسي به داروها براي بيماريهاي شايع در جهان در حال توسعه از ديگر راه کارهاي ارائه شده در اين مجمع است.

مارگارت چان، دبيرکل سازمان جهاني بهداشت در اين مجمع خاطرنشان کرد: اين يک پيشرفت بزرگ براي بهداشت عمومي است که ميليونها نفر در سراسر جهان براي سالهاي زياد در آينده از آن بهره مند خواهند شد.

وي در بيانيه اي اعلام کرد: اين يک حضور منسجم و قوي در عرصه سلامت است و بهترين پيش عامل براي فعال سازي بهداشت عمومي است. اين راه کار براي ارتقا رويکردهاي تازه در زمينه تحقيق و توسعه دارويي و افزايش امکان دسترسي به داروها طراحي مي شود.

هيات هاي نمايندگي شرکت کننده دراين اجلاس شش روزه همچنين يک طرح عمل شش ساله براي مقابله با آنچه که بزرگترين تهديد براي سلامت بهداشت بشر توصيف شده و همان بيماريهاي غير واگير است، ارائه کردند.

اين بيماريها بويژه شامل بيماريهاي قلبي - عروقي، ديابت، سرطانها و بيماريهاي مزمن تنفسي است که عامل 60 درصد مرگ و ميرها در سراسر جهان در سال 2007بوده اند.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.66498s, 19q