امسال با کمبود دارو مواجه نمي شويم

۱۳۸۷/۰۳/۰۶ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 10809
امسال با کمبود دارو مواجه نمي شويم

دکتر کامبيز امجدي نيک در گفت وگو با ایسنا، افزود: امسال برنامه ريزي دقيقي براي واردات و توليد داروي اين گروه از بيماران انجام داده ايم و در حال حاضر بيش از ميزان مورد نياز دارو تامين شده است.


عدم نيازسنجي مناسب، مشکل عمده کمبود داروي بيماران خاص


اطلاعات بيماران از طريق نرم افزار جمع آوري مي شود

وي با بيان اينکه در سال هاي گذشته ميزان داروي مورد نياز بيماران خاص به طور دقيق مشخص نبود، عمده مشکل کمبود داروي بيماران خاص را نداشتن اطلاعات دقيق در مورد تعداد و پراکندگي اين بيماران دانست و تصريح کرد: در حال حاضر شناخت از بيماران و ميزان پراکندگي آنها مشخص شده و اطلاعات کامل در اختيار اداره مديريت پيوند و بيماريهاي خاص قرار دارد.

وي با يادآوري اين موضوع که در سال گذشته نه تنها آمار مشخصي از تعداد بيماران وجود نداشت بلکه در مواردي با چند آمار متفاوت از يکديگر مواجه بوديم، گفت: علاوه بر مشخص شدن ميزان نياز، مبناي سفارشات دارويي سال 87 نيز از بهمن و اسفند ماه سال گذشته شکل گرفت که اين موجب جلوگيري از مواجهه با کمبود دارويي مي شود.

امجدي نيک در اين رابطه اظهار کرد: براي جمع آوري اطلاعات دقيق بيماران خاص از نرم افزار ويژه اي استفاده مي شود و به اين ترتيب احتمال ورود بيمار جعلي به نظام دارويي به طور کامل از بين مي رود.


تشديد نظارت بر تجويز و مصرف دارو


دست سوداگران دارو کوتاه مي شود

وي همچنين با تاکيد براين که وزارت بهداشت از اين پس بر روند تجويز و نظارت داروي بيماران خاص به شدت نظارت

مي کند به معضل قاچاق داروي بيماران خاص اشاره و اضافه کرد: به علت اختصاص يارانه و در نتيجه در پي کم بودن قيمت فروش و واقعي در بسياري موارد، دارو به صورت قاچاق از کشور خارج مي شود.

وي که اين مشکل را ناشي از ضعف در بعد نظارتي دانست به ايسنا گفت: بر اين اساس از اين پس با تشکيل کميته هاي نظارت بر تجويز و مصرف منطقي دارو، کنترل ها شديدتر مي شود.

مديرکل نظارت بر دارو و مواد مخدر وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: در اين شرايط دست سوداگران دارو کوتاه مي شود و در صورت مشاهده اين افراد، سوداگران به مراجع قضايي معرفي مي شوند.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.61707s, 19q