يک ترکيب گياهي جديد ضد مالاريا شناسايي شد

۱۳۸۷/۰۳/۰۶ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 10813
يک ترکيب گياهي جديد ضد مالاريا شناسايي شد
به گزارش سلامت نیوز به نقل از روابط عمومي واحد علوم و تحقيقات ، دکتر "عبدالحسين روستائيان" عضو هيات علمي واحد علوم و تحقيقات گفت، اين ترکيب شيميايي استخراج شده که از گياه «آرتميزيا ديفوزا» استخراج شده، ساختار شيميايي جديدي داشته و به نام"تهرانوليد" نامگذاري شده است.
وي افزود، اين ترکيب که به نظر مي‌رسد اثر ضدمالاريايي آن مربوط به گروه عاملي به نام «ايندوپروکسي» باشد با همکاري انستيتو پاستور در مرحله آزمايش است.
دکتر روستائيان ابراز اميدواري کرد که با ثابت شدن اثر ضد ‌مالاريايي اين ماده ، زمينه استفاده از آن در توليد داروهاي مقابله با اين بيماري خطرناک که سالانه جان هزاران هزار کودک آفريقايي را مي‌گيرد، فراهم شود.
عضو هيات علمي واحد علوم و تحقيقات در عين حال توليد انبوه دارو از اين ترکيب را مستلزم فعاليت‌هاي گسترده و چندين ساله آزمايشگاهي و کلينيکي عنوان کرد.
دکتر روستائيان با اشاره به اهميت و جايگاه علم شيمي گياهي و مواد طبيعي در کشور، سرمايه‌گذاري در اين بخش را لازم دانست و گفت: کارهاي پژوهشي محققان ما عمدتا در حد ارائه مقاله در نشريات بين‌المللي است در حالي که ايران با دارا بودن هشت هزار گونه گياهي دارويي زمينه بسيار مناسبي براي توليد انواع مختلف داروهاي گياهي دارد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.15957s, 19q