نيازمند استقرار نظام جامع سلامت هستيم

۱۳۹۳/۰۱/۰۵ - ۰۹:۰۹ - کد خبر: 108186
نيازمند استقرار نظام جامع سلامت هستيم

سلامت نیوز: شايد طبيعي باشد که واژه سلامت، بيشتر سلامت جسم را در ذهن متبادر کند اما امروزه سلامت در حوزه‌هاي گوناگوني تعريف مي‌شود. در کنار سلامت جسم، سلامت روان نيز از جايگاه بسيار بااهميتي برخوردار شده است. سلامت اجتماعي، سلامت فرهنگي، سلامت اقتصادي، سلامت محيط، سلامت ارتباطات و... بخش‌هاي وسيعي از علوم حوزه سلامت را به خود اختصاص داده‌اند...


به گزارش سلامت نیوز دکتر غلامرضا انصاري، عضو شوراي اسلامي شهر تهران در هفته نامه سپید نوشت: در اين ميان بايد در نظر داشت همه اين حوزه‌ها کاملا با يکديگر مرتبط‌اند و اگر در برنامه‌‌ريزي‌ها به اثرگذاري و اثرپذيري آنها نسبت به يکديگر توجه نشود بدون شک نمي‌توان به کارآمدي تک‌تک آنها مطمئن بود.

اين مقدمه به اين دليل گفته شد که بدانيم يک دستگاه به‌تنهايي نمي‌تواند چشم‌انداز خود را به‌درستي محقق کند مگر اينکه با هماهنگي ديگر حوزه‌ها براي تحقق آن اقدام کند. در بعضي از اين حوزه‌ها مثل سلامت جسم متولي و پاسخگو وجود دارد.

گرچه بين اجزاي اين حوزه مثل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي، سازمان نظام‌پزشکي، سازمان‌هاي بيمه‌گر و... هماهنگي‌هاي بيشتري چه در ابعاد سياست‌گذاري و چه در بعد اجرا نياز است اما در حوزه‌هاي ديگر از جمله سلامت اجتماعي هنوز متولي واحد و پاسخگويي وجود ندارد.

در حوزه سلامت جسمي 3 گروه عمده ذينفعان يعني «سياست‌گذاران»، «متخصصان و ارائه‌کنندگان خدمات» و «مردم» حضور دارند. شايد انسجام‌بخشي و توجه به خواسته‌هاي اين 3 گروه با توجه به تجربه‌هاي گذشته کار سختي به نظر نرسد اما از آنجا که نتيجه کار اين حوزه به حوزه‌هاي ديگر بستگي دارد، حصول نتيجه مورد انتظار را مشکل مي‌کند. آنچه به خوبي مي‌تواند به تحقق چشم‌انداز سلامت کمک کند، استقرار نظام جامع سلامت در کشور است. تمام ساختارها و فعاليت‌ها بايد منطبق با اصول اين نظام باشد تا بيشترين بهره‌وري در حوزه سلامت حاصل شود.

پيش‌بيني، فرهنگ‌سازي، پيشگيري و حذف و کاهش عوامل خطر و مقدار تاثير آنها چه در ابعاد کلان و چه در حد فرد، در حوزه‌هاي گوناگون سلامت نيازمند وجود اين نظام است. در اين نظام است که وظايف و مسئوليت‌هاي هر بخش در ارتباط با بخش‌هاي ديگر و نيز خدمات نهايي آنها مشخص مي‌شود. مهم‌ترين پيش‌شرط تحقق چشم‌انداز هر بخش از حوزه‌هاي مختلف سلامت، هماهنگي در تصميم‌گيري و کار گروهي است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.11484s, 18q