مسافرت مريضتان نکند!

26 توصيه تغذيه‌اي به مسافران نوروزي

۱۳۹۳/۰۱/۰۸ - ۱۳:۰۷ - کد خبر: 108269
26 توصيه تغذيه‌اي به مسافران نوروزي

سلامت نیوز: تعطيلات عيد که از راه مي‌رسد، بازار سفرهاي نوروزي گرم مي‌شود. گاهي اين سفرها بسيار کوتاه و حتي يک‌روزه هستند و گاهي هم طولاني و چند روزه. يکي از نکته‌هاي مهمي که بايد در سفرهاي نوروزي به آن توجه داشته‌باشيم،‌ نوع تغذيه است تا به‌واسطه بدخوري يا پرخوري‌، دچار بيماري‌هاي مختلف يا حتي ابتلا به اضافه‌وزن و چاقي نشويم. در این مطلب به چند نکته ساده و کاربردي درباره تغذيه در سفر اشاره‌اي خواهيم كرد...

اگر قصد سفر چند روزه داريد...


اگر از سلامت آب شرب شهري که مي‌خواهيد به آنجا برويد اطمينان نداريد، از نظر گوارشي دچار مشکل هستيد، خانم باردار، کودک، سالمند يا بيماري همسفر شماست، بهتر است به‌جاي مصرف آب لوله‌کشي شهري، از آب‌هاي معدني استاندارد که در تمام شهرها و حتي روستاها هم پيدا مي‌شوند، استفاده کنيد.


به‌علت اينکه نمي‌توان به سلامت لبنيات محلي مطمئن بود،‌ به ‌هيچ وجه اقدام به خريد و مصرف آنها نکنيد. احتمال ابتلا به تب مالت با مصرف لبنيات غيرپاستوريزه محلي وجود دارد.


هرگز با آب نهرها و رودخانه‌ها، دست‌ها يا ميوه‌هاي خود را نشوييد زيرا امکان انتقال آلودگي‌هاي انگلي و ابتلا به بيماري‌هاي گوارشي، حصبه و وبا از طريق آب‌هاي روان آلوده، وجود دارد.


اگر کودک شيرخوار داريد، حتما به اندازه تهيه شيرخشک او، برايش آب جوشيده از منزل همراه ببريد تا بين راه دچار مشکل نشويد.


حتما به اندازه نياز يکي دو روز، ميوه در خانه بشوييد و همراه خود ببريد و خريد و مصرف انواع ميوه در شهرهاي مقصد را هم فراموش نکنيد.


مقداري ميوه و برگه خشک همراه خود ببريد.


اگر مي‌خواهيد در سفر، از وعده‌هاي اصلي غذايي صرف‌نظر کنيد و کمي سبک‌تر باشيد،‌ مقداري مغز خام همراه خود ببريد و آنها را با يکي دو خرما و يک ليوان شير کم‌چرب به‌عنوان يک وعده اصلي غذايي ميل کنيد.


براي پيشگيري از ابتلا به يبوست در سفر، حتما روزي 6 تا 8 ليوان آب بنوشيد. 3 تا 5 وعده ميوه و سبزي بخوريد و مقداري انجير و برگه زردآلوي خشک هم همراهتان داشته باشيد. برگه‌ها و انجيرهاي خشک را شب‌ها خيس کنيد و صبح ناشتا، آنها را با آبشان بخوريد.

اگر قصد سفر يک‌روزه داريد...


معمولا مقصد سفرهاي يک‌روزه، مناطق تفريحي و گردشگري حومه‌ شهر محل سكونت است. اين مناطق هم داراي آب شرب مناسب و در مواردي هم غذاهاي سالم و بهداشتي فراوان و در دسترس نيستند. به همين دليل بايد براي رفتن به سفرهاي يک‌روزه، حتما به اندازه تمام نياز روزانه خود و اعضاي خانواده‌تان،‌ آب شرب سالم از منزل برداريد يا چند بطري آب معدني تهيه کنيد.


يک روز قيد خوردن غذاهاي سنگين را بزنيد. يعني براي داشتن سفري سبک و ساده، نه از منزل با خودتان غذاي سنگين ببريد و نه تصميم به خوردن غذاهاي رستوراني در حومه شهر و مناطق گردشگري بگيريد. يک قالب پنير پاستوريزه همراه نان،‌ خيار، گوجه‌فرنگي و سبزي‌خوردن تازه، يا چند سيب‌زميني و تخم‌مرغ کاملا پخته مي‌توانند بهترين غذا براي سفرهاي يک‌روزه باشند. مي‌توانيد در صورت تمايل، چند کنسرو مختلف را هم در منزل بجوشانيد و همراه خود ببريد. خوردن اين غذاهاي سبک و سالم در سفرهاي کوتاه و در کنار دوستان و اعضاي خانواده، بسيار لذت‌بخش و خاطره‌انگيز خواهد بود.


اگر نمي‌توانيد غذاي سفر يک‌روزه خود را از منزل همراهتان ببريد و به رستوران‌هاي محل اقامتتان هم اطمينان چنداني نداريد، بهتر است از سوپرمارکت‌هاي محلي، خوراکي‌هاي پاستوريزه‌اي مانند پنير، خامه، مربا يا عسل تهيه کنيد.


حتما براي سفرهاي کوتاه‌مدت هم مقداري ميوه با خودتان داشته باشيد. براي سهولت در مصرف ميوه‌ها مي‌توانيد آنها را در خانه پوست بکنيد و همراه تعدادي چنگال تميز، در ظرف دربسته‌اي بريزيد و در طول سفر ميل کنيد.


ميوه‌هاي پوست‌کنده‌اي که با عسل و پودر مغزهاي خام و مختلف، همراه مقداري کنجد و کشمش مخلوط شده‌اند، مي‌توانند جايگزين يک وعده اصلي غذايي در سفرهاي يک‌‌روزه‌ باشند.


از آنجا که وقت زيادي از مسافرت‌هاي يک‌روزه به رفت‌وآمد در جاده‌ مي‌گذرد، بهتر است در طول اين سفرها قيد خوردن خوراکي‌هاي نفاخ،‌ شور، بسيار شيرين، خشک يا نوشيدني‌هاي گازدار را بزنيد. مصرف اين نوشيدني‌ها هم باعث افزايش تشنگي‌ مي‌شود و هم مشکلات گوارشي ايجاد مي‌کند.

اگر مي‌خواهيد غذاي رستوراني بخوريد...


مصرف غذاهاي بين‌راهي و رستوراني چندان توصيه نمي‌شود، اما اگر مي‌خواهيد در رستوران غذا بخوريد، بهتر است غذاهايي مانند کباب کوبيده يا ساير خوراکي‌هاي حاوي گوشت چرخ‌کرده که آگاهي چنداني درباره ترکيب‌هاي موجود در آنها نداريد، سفارش ندهيد.


خريد و مصرف غذاهاي رستوراني سرشار از سس و ادويه هم چندان توصيه نمي‌شود. ادويه‌ها و سس‌ها مي‌توانند رنگ و بوي ناشي از فساد مواد غذايي را بپوشانند.


معمولا بيشتر غذاهاي رستوراني،‌ چرب و در حجم بالا هستند. براي اينکه هم در هزينه‌هاي سفرتان صرفه‌جويي کنيد و هم به سمت پرخوري و ابتلا به اضافه‌وزن نرويد، بهتر است براي هر 3 نفر، 2 پرس غذا سفارش بدهيد.


اگر از سلامت و شستشوي صحيح سبزي‌ها در رستوران‌ها اطمينان نداريد، بهتر است به‌جاي سبزي يا کاهو، يک ظرف ماست کم‌چرب سفارش بدهيد.


براي سالم‌سازي وعده‌هاي غذايي خود در رستوران‌ها، به‌جاي نوشابه، يک بطري آب معدني يا دوغ کم‌نمک سفارش بدهيد.


به‌جاي زيتون پرورده، زيتون ساده سفارش بدهيد.


به جاي سس مايونز، ‌مقداري آبليمو و روغن زيتون روي سالادتان بريزيد. ويتامين C موجود در آبليمو باعث تقويت سيستم ايمني بدن در سفر مي‌شود و روغن زيتون هم مي‌تواند به پيشگيري از ابتلا به يبوست کمک کند.


کره‌هاي همراه برنج را نخوريد.


پوست سوخته گوجه‌فرنگي‌هاي کبابي را پيش از مصرف بگيريد.


غذاهاي رستوراني به اندازه کافي حاوي نمک هستند. از افزودن نمک اضافي به آنها خودداري کنيد.

اگر مي‌خواهيد چاق نشويد...


معمولا به هم خوردن نظم غذايي در مسافرت،‌ يکي از عوامل پرخوري و ابتلا به اضافه‌وزن بعد از تعطيلات محسوب مي‌شود. به ‌همين دليل بايد حتي در سفر، ساعت‌هاي مشخصي را براي خوردن وعده‌هاي اصلي غذايي‌ در نظر بگيريد. اگر ساعت غذا خوردنتان فرا رسيده بود و غذايي در دسترس نداشتيد، يک ماده غذايي پاستوريزه و بسته‌بندي ‌بخريد و بخوريد. به تعويق انداختن زمان صرف غذا، باعث افزايش ولع به خوردن، پرخوري و ابتلا به اضافه‌وزن مي‌شود.


اگر در سفر، ميل زيادي به خوردن خوراکي‌هاي مختلف پيدا کرديد، مقداري سبزي و صيفي‌جات کم‌کالري مانند هويج، خيار، گوجه‌فرنگي و کاهو بخريد و آنها را با آبليمو طعم‌دار کنيد و بخوريد. با اين کار،‌ هم ميل به خوردن در شما فروکش مي‌کند و هم کالري بالايي به بدنتان نمي‌رسد.

منبع:‌هفته نامه سلامت

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.14869s, 18q