سوال جنسي کودک جواب ساده مي‌خواهد

۱۳۸۷/۰۳/۰۷ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 10827
سوال جنسي کودک جواب ساده مي‌خواهد

تاثير محيط مدرسه در بچه‌ها نيز بسيار قابل توجه است. آنچه لازم مي‌دانم دوباره يادآوري و تاکيد کنم، اين است که بچه‌ها به اطلاعات صحيح نيازمندند و سوال‌هاي خود را تا رسيدن به جواب قطعي و به بهانه‌هاي متعدد تکرار مي‌کنند. به طور معمول والدين ناآگاه در اين مورد به دو شيوه برخورد مي‌کنند: يا جوابي به اين سوال‌ها نمي‌دهند و يا ذهن کودک را با انبوهي از اطلاعات پر مي‌کنند.

 

دو قاعده کلي براي ارايه اطلاعات جنسي و يا اطلاعاتي درباره مرگ و طلاق يا موارد مشابه به کودکان صدق مي‌کند:


1) کشف و درک آنچه بچه‌ها مي‌دانند و شيوه نگرش آنها به آن موضوع


2) صداقت در بيان مطلب


اگرچه شما نمي‌توانيد در بسياري از موارد به کودک خود که سوال جنسي خود را در اين سن مي‌پرسد اطلاعات دقيق بدهيد ولي مي‌توانيد آنها را از تصورات و افکار غلط رهايي ببخشيد. مثالي را که پيش از اين برايتان گفته بودم، بازگو مي‌کنم. خيلي از کودکان فکر مي‌کنند بچه‌ها از خوردن چيزي از سوي مادر و بزرگ شدن آن در شکم مادر ايجاد مي‌شوند و وقتي والدين اطلاعات درستي در اين باره به کودک ارايه کنند، اين تصور غلط در ذهن آنها از بين خواهد رفت.


بسياري از اطلاعات و آگاهي‌هاي ارايه شده از سوي والدين ممکن است به وسيله کودکان فراموش شده و يا به درستي درک نشود اما مهم اين است که در طول سال‌هاي رشد، درک او از اين مسايل نيز افزايش مي‌يابد و به ارايه اطلاعات صحيح عادت مي‌کند. براي مثال، اگرچه ياد گرفتن نام‌هاي تشريحي دستگاه تناسلي براي بسياري از کودکان دشوار است اما زمينه‌اي را براي دريافت اطلاعات صحيح بعدي او فراهم مي‌کند. نيازي نيست به کودک هشت ساله خود جواب سوالاتي را بدهيد که او هنوز نپرسيده است! تنها بايد جواب همان سوال را به آنها داد و نکته بعدي اينکه بهترين زمان براي آموزش مسايل جنسي به کودک زماني است که خود او سوالي را مي‌پرسد. فهم اين مطلب که به دنيا آمدن بچه ربطي به خوردن و دستگاه گوارش ندارد ولي از جايي نزديک محل دفع رخ مي‌دهد (نه از محل ادرار کردن يا مدفوع کردن)، خيال او را آسوده مي‌کند و تا اين حد کافي است.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.63901s, 19q