دبیرستاد برگزاری هفته سلامت:

راهبرد خودمراقبتی، یک ضرورت در برنامه های آینده وزارت بهداشت

۱۳۹۳/۰۱/۱۰ - ۰۸:۲۹ - کد خبر: 108299
راهبرد خودمراقبتی، یک ضرورت در برنامه های آینده وزارت بهداشت

سلامت نیوز: رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی: آموزش و اطلاع رسانی در گسترش فرهنگ خود مراقبتی و توانمندسازی مردم برای حفظ سلامت خود، نقش بسیار مهم و اساسی دارد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، دکتر زارع نژاد ضمن بیان این مطلب افزود: راهبرد خودمراقبتی، یک ضرورت در برنامه های آینده وزارت بهداشت است که با گسترش این فرهنگ در سایه مشارکت مردمی و همکاری های بین بخشی می توان در پیشبرد برنامه های سلامت جامعه و کاهش مرگ و میر در کشور، گام موثری برداشت.

زارع نژاد خاطر نشان کرد: پیش از این نیز رییس جمهوری با تاکید بر توسعه بهداشت و حرکت به سمت پیشگیری قبل از درمان گفت: دولت در زمینه بهداشت آماده است تمام تلاش خود را به کار گیرد و همه باید تلاش کنیم که در زمینه بهداشت موفق باشیم و پس از آن به سمت درمان برویم. هر مقدار سرمایه‌گذاری در بهداشت بیشتر شود سرمایه‌گذاری در درمان کمتر خواهد شد.

دبیر ستاد برگزاری هفته سلامت تاکید کرد: اطلاع‌رسانی‌ها باید به گونه‌ای باشد که مردم از برنامه‌های اصلاح سبک زندگی استقبال کنند و نگاه قدیمی به سلامت، که آن را تنها در تجویز دارو و بستری شدن در بیمارستان می‌دانند تغییر پیدا کند و مردم توجیه شوند که طراحی و اجرای برنامه‌های پیشگیرانه نتایج زودرس ندارد و برای نهادینه کردن این فرهنگ باید تلاش زیادی صورت گیرد.

زارع نژاد در تعریف مفهوم خودمراقبتی گفت: خودمراقبتی یعنی ما رفتارهایی انجام دهیم که مراقب باشیم بیمار نشویم یا اگر بیمار هستیم سریع‌تر بهبودی حاصل شود و از بروز عوارض بیماری جلوگیری شود، که این کارتابع چارچوب های علمی و مشخص است. وقتی افراد آموزش دیدند که مراقب خود باشند، بخش عظیمی از بیماری های غیرواگیر قابل پیشگیری و عوامل خطرساز، کنترل می‌شوند.

وی در پایان یادآور شد: بر این اساس نظام‌های سلامت به این سمت می‌روند که با رویکردی ارتقایی در سلامت، مردم به دانش و مهارتی دست پیدا کنند که بتوانند سبک زندگی سالمی را تجربه کنند و در اثر هم‌افزایی بر سایر رفتارهایی که در کنار آن قرار می‌گیرد، سلامت جامعه را نیز حفظ کرده و ارتقاء دهند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.35752s, 19q