بد‌ترين عادت‌هادر مردان و زنـان

۱۳۹۳/۰۱/۱۰ - ۱۰:۲۰ - کد خبر: 108309
بد‌ترين عادت‌هادر مردان و زنـان

سلامت نیوز:با آنكه آقايان و خانم‌ها در بسياري از موقعيت‌هاي كاري وضعيت مشابهي دارند، اما پژوهش‌ها نشان مي‌دهند كه مردها چهار برابر زن‌ها در اثر كار و استرس‌هاي ناشي از آن دچار بيماري مي‌شوند.


بدترين عادات آقايان


عدم مراجعه به پزشك
پژوهش‌ها نشان مي‌دهند كه آقايان 20 درصد كمتر از خانم‌ها به پزشك مراجعه مي‌كنند. با اينكه آقايان در مقايسه با خانم‌ها عمر كوتاه‌‌تري دارند، اما ظاهراً مراجعه به پزشك، از نظر آنها تجربه ناخوشايندي است. تشخيص برخي از بيماري‌ها و مشكلات در مراحل اوليه احتمال درمان را بالا مي‌برد؛ پس از اين بي‌توجهي دست برداريد و بيشتر به سلامت خود اهميت دهيد.

بي‌اهميتي به چكاپ‌هاي سالانه
آقايان درست به همان اندازه كه در مورد مراجعه به پزشك بي‌توجه و تنبل هستند، اغلب در مورد چكاپ‌هاي سالانه نيز بي‌اهميت‌اند؛ در حالي كه اين كار بسيار ضروري است و هر سال به طور مرتب بايد انجام شود تا هر چه زودتر از بروز بيماري‌ها و پيشرفت آنها جلوگيري شود؛ به‌خصوص در آقايان جوان و ميانسال.

عدم بروز احساسات و طلب كمك
برخلاف خانم‌ها آقايان عادت ندارند از احساسات خود حرف بزنند، حالات دروني خود را بيان كنند و از ديگران كمك بخواهند؛ به همين علت اگر دچار افسردگي و بيماري‌هاي روحي شوند، كمتر تشخيص داده مي‌شود و آثار خودكشي در ميان آنها 77 درصد بيشتر از خانم‌هاست. اين بيماري‌ها در خانم‌ها دو برابر بيشتر تشخيص داده مي‌شود. مردان افسرده دو برابر بيشتر از زنان افسرده به سراغ مصرف الكل و ساير داروها مي‌روند؛ از اين‌رو روانشناسان و پزشكان به مردها توصيه مي‌كنند مشكلات دروني خود را بيان كنند و از ديگران كمك بگيرند تا در اثر كنترل خشم دروني، خطر حملات قلبي در آنها كاهش يابد.

استرس در محيط كار
با آنكه آقايان و خانم‌ها در بسياري از موقعيت‌هاي كاري وضعيت مشابهي دارند، اما پژوهش‌ها نشان مي‌دهند كه مردها چهار برابر زن‌ها در اثر كار و استرس‌هاي ناشي از آن دچار بيماري مي‌شوند. استرس و فشار در محل كار عامل افسردگي، بيماري‌هاي قلبي و سكته است؛ بنابراين بايد هر چه زودتر راه مناسب بيابند تا اين استرس‌ها را كاهش دهند و يا اينكه آنها را مديريت كنند؛ مثلاً با مدير خود حرف بزنند، شغل خود را تغيير دهند و يا از يك مشاور متخصص كمك بگيرند.

عدم استفاده از كرم ضدآفتاب
پژوهش‌ها نشان مي‌دهند كه تعداد كمي از مردم به طور مداوم در برابر نورخورشيد از كرم‌هاي ضدآفتاب استفاده مي‌كنند و اين آمار در ميان آقايان به حداقل مي‌رسد. در فرانسه، آلمان، كانادا و اسپانيا، فقط 52 درصد خانم‌ها از كرم‌هاي ضدآفتاب استفاده مي‌كنند و اين رقم در آقايان به 37 درصد مي‌رسد. اين در حالي است كه آقايان اغلب بيشتر از خانم‌ها اوقات خود را در خارج از خانه مي‌گذرانند؛ بنابراين لزوم بيشتري دارد كه از پوشش‌هاي مناسب و كرم‌هاي ضدآفتاب استفاده كنند.

عدم رعايت نكات بهداشتي
آيا شما عادت داريد بعد از هر بار دستشويي حتماً دست‌هاي خود را با آب و صابون و يا ساير مواد پاك‌كننده بشوييد؟ با توجه به بررسي‌هاي به عمل آمده، از هر سه مرد دو نفر اين كار را انجام مي‌دهند. حدود 30 درصد آقايان از آب و صابون براي شستشوي دست‌هاي خود استفاده مي‌كنند، 30درصد با عجله فقط كمي آب به دست‌هاي‌شان مي‌زنند و 30 درصد مابقي بعد از دستشويي كردن اصلاً دست‌هايشان را نمي‌شويند. عدم شستشوي صحيح دست‌ها بعد از دستشويي كردن باعث انتشار و رشد ميكروب‌ها و عفونت‌ها مي‌شود؛ بنابراين براي حفظ سلامتي حتماً اين عادت را در خود تقويت كنيد.

عدم توجه به مسواك زدن دندان‌ها
حدود 66 درصد از آقايان هر روز دو بار دندان‌هاي خود را مسواك مي‌زنند؛ در حالي كه اين رقم در ميان خانم‌ها به 86 درصد مي‌رسد. در ضمن خانم‌ها بيشتر از آقايان به دندانپزشكي مراجعه مي‌كنند تا مشكلات مربوط به دهان و دندان خود را برطرف كنند (حدود دو برابر بيشتر از آقايان) پژوهش‌ها نشان مي‌دهند كه خطر بيماري‌هاي قلبي، نارسايي‌هاي جنسي و زوال عقل در اثر بيماري‌هاي دهان و دندان بيشتر مي‌شود.

دوش آب گرم
مردها بيشتر از خانم‌ها عادت به دوش گرفتن با آب گرم دارند. تحقيقات نشان مي‌دهد كه دوش گرفتن با آب گرم باعث كاهش باروري آقايان مي‌شود، زيرا اسپرم‌ها در محيط‌هاي سرد بهتر رشد مي‌كنند. در ضمن آقايان بايد از انجام فعاليت‌هايي كه باعث ايجاد گرماي زياد در اين ناحيه مي‌شود نيز خودداري كنند؛ مثل استفاده از جكوزي و استفاده طولاني مدت از لپ تاپ.


بدترين عادات خانم‌ها


استفاده از كفش‌هاي پاشنه بلند
اين روزها استفاده از كفش‌هاي پاشنه بلند در ميان خانم‌ها بسيار شايع‌تر از گذشته است. اين كفش‌ها روي حالت اندام اثر گذاشته، به مفاصل فشار مي‌آورد و باعث بيماري‌هايي مثل آرتروز، چكشي شدن انگشتان پا، كمردرد و آسيب‌هاي تاندوني مي‌شوند.

استفاده از كيف‌هاي دستي بسيار سنگين
بيشتر خانم‌ها عادت دارند هر روز بار سنگيني را روي شانه‌هاي خود حمل كنند و به اين ترتيب سلامت خود را به خطر مي‌اندازند. شايد اثرات اين كار را امروز نبينند، اما به زودي دچار كمردرد شديد، گردن درد و حالت نامناسب اندام مي‌شوند.

غذا خوردن از روي احساسات
مردها معمولاً نسبت به غذا خوردن هميشه احساس مثبتي دارند؛ ولي خانم‌ها وقتي كه ناراحت و غمگين هستند، به سراغ غذا خوردن مي‌روند. آنها بيشتر از آقايان هوس خوردن غذاهاي پر كالري و شيرين مي‌كنند. اما بهتر است وقتي كه دچار ناراحتي‌هاي روحي مي‌شويد، به سراغ انجام كاري برويد كه به شما لذت مي‌دهد و باعث افزايش اندروفين در بدن‌تان مي‌شود تا سلامت‌‌تان به خطر نيفتد.

استفاده از سوتين‌‌هاي نامناسب
70 درصد از خانم‌ها سوتين‌هايي استفاده مي‌كنند كه مناسب سايزشان نيست. به همين دليل، هم لباس‌شان زيبا به نظر نمي‌رسد و هم دچار مشكلاتي مثل گردن درد، كمردرد، بيماري‌هاي تنفسي، حالت نامناسب اندام، مشكلات پوستي (مثل خارش پوست)، عدم گردش مناسب خون در بدن و سندرم روده تحريك‌پذير مي‌شوند.

نگراني، اندوه و پريشاني
استرس هم سلامت جسم و هم سلامت روح را به خطر مي‌اندازد و خانم‌ها دو برابر آقايان دچار استرس و اختلالات مربوط به آن مي‌شوند. عوامل بيولوژيكي نيز در اين مسأله دخالت دارند. خانم‌ها به طور ذاتي بيشتر نگران آينده هستند، بيشتر در اندوه غرق مي‌شوند و به اين ترتيب به مشكلات خود نيز مي‌افزايند. شكست‌هاي عشقي و ناكامي در روابط در خانم‌ها اندوه بيشتري به جا مي‌گذارد و بيشتر از آقايان تأسف مي‌خورند.


خوابيدن با صورت آرايش‌شده
گاهي اوقات پيش مي‌آيد كه ديروقت از مهماني و جشن به خانه برمي‌گرديد و آنقدر خسته هستيد كه ديگر آرايش خود را پاك نمي‌كنيد؛ اما وقتي اين كار زياد تكرار شود، كم‌كم منافذ پوست‌تان بسته مي‌شود، پوست چين و چروك مي‌افتد و لكه‌هاي زيادي روي آن به وجود مي‌آيد. خوابيدن با آرايش چشم و ريمل سلامت چشم‌ها را به خطر مي‌اندازد و باعث خارش و سوزش و حتي عفونت آنها مي‌شود.

توجه بيش از حد به ظاهر
در حالي كه هر دو جنس به ظاهر خود اهميت مي‌دهند، اما خانم‌ها بسيار بيشتر از آقايان درصدد داشتن ظاهري كامل و بي‌عيب هستند. براساس پژوهش‌ها، 16 درصد از خانم‌هاي لاغر و يا دست‌كم با اندام متوسط، حتي خود را سنگين و چاق مي‌دانند. 90 درصد از خانم‌ها دوست دارند ظاهر خود را تغيير دهند و به ظاهر بهتري دست يابند. اين عدم اطمينان از ظاهر روي سلامت روحي رواني آنها نيز اثر مي‌‌گذارد و حتي گاهي اوقات به سلامت جسمي‌شان لطمه مي‌زند؛ مثلاً با رژيم‌هاي سخت و طاقت‌فرسا، دچار برخي اختلالات و در اثر برخي عمل‌هاي زيبايي دچار عوارض جبران‌ناپذيري مي‌شوند.

خواب ناكافي
كم‌خوابي نه تنها روي ظاهر اثر مي‌گذارد، بلكه حالات روحي را نيز تغيير مي‌دهد. علاوه بر آن، باعث افزايش آمار تصادفات، مصرف كالري‌ها و خطر بيماري‌هاي قلبي مي‌شود. آمارها نشان مي‌دهند كه كم‌خوابي روي خانم‌ها بيشتر از آقايان تأثير مي‌گذارد. در ضمن خانم‌ها براي مراقبت از اطرافيان خود خيلي راحت‌تر از آقايان از خواب خود مي‌زنند. كم‌خوابي در خانم‌‌ها افزايش فشار خون را نيز به دنبال دارد.

هميشه آخرين نفر!
خانم‌ها نه تنها به راحتي از خواب و استراحت خود مي‌زنند تا خود را وقف ديگري كنند، بلكه بيشتر از ديگران حاضرند از خواسته‌ها و تمايلات خود به خاطر ديگران بگذرند. آنها به درخواست‌ها به سختي پاسخ منفي مي‌دهند. همچنين كمتر پيش مي‌آيد زماني را به خود اختصاص داده كاري را انجام دهند كه از آن لذت مي‌برند.

منبع:‌دنیای سلامت

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.2474s, 18q