علل سرطان پستان، علایم و نشانه‌های آن را بشناسید

۱۳۹۳/۰۱/۱۰ - ۱۰:۲۳ - کد خبر: 108310
علل سرطان پستان، علایم و نشانه‌های آن را بشناسید

سلامت نیوز: تغییراتی که باعث می‌شوند سلول‌های طبیعی پستان سرطانی شوند، در مدت طولانی به صورت تصادفی روی می‌دهند. این بدان معنی است که هر چه سن شما بیشتر باشد، احتمال وقوع این تغییرات در سلول‌های پستان شما بیشتر است. اغلب سرطان‌های پستان در زنان بالای 50 سال روی می‌دهد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از (ایسنا)، بافت‌های طبیعی بدن از انواع مختلف سلول تشکیل شده‌اند که در کنار یکدیگر اعضایی مانند پستان را به وجود می‌آورند. سرطان وقتی به وجود می‌آید که ماده ژنتیکی «DNA» که سیستم کنترل‌کننده اعمال سلول است، تغییر کرده و رشد و تقسیم سلول از کنترل خارج شود. سلول‌های سرطانی پستان و سایر ارگان‌ها تغییرات زیادی در DNA خود پیدا می‌کنند، اما تقریبا تمامی سلول‌های سرطانی پستان بعضی از خصوصیات پستان را نیز حفظ می‌کنند.

سرعت رشد تومور (توده سرطانی) پستان بر اساس مدت زمان دو برابر شدن سلول‌ها بررسی می‌شود. به عنوان مثال اگر یک سلول سرطانی ماهی یکبار دو برابر شود و پس از یک ماه دو سلول سرطانی و پس از دو ماه چهار سلول سرطانی و پس از سه ماه هشت سلول سرطانی و ... خواهیم داشت.

کوچکترین توده سرطانی پستان که توسط ماموگرام (عکس مخصوص پستان) قابل مشاهده است، دارای حداقل صد میلیون سلول است. اگر هر سلول در مدت یک ماه «دو سلول» شود، بیشتر از دو سال طول می‌کشد تا این توده توسط ماموگرام قابل تشخیص باشد. اگر زمان دو تا شدن سلول به سه ماه افزایش یابد، قابلیت تشخیص به هفت سال افزایش می‌یابد. سرعت رشد سرطان در اشخاص مختلف متفاوت است.

علل سرطان پستان

اغلب سرطان‌های پستان علتی نامشخص دارند. می‌دانیم که شروع قاعدگی در سنین پایین‌تر، یائسگی در سنین بالاتر و تاخیر در تشکیل خانواده احتمال وقوع سرطان پستان را بالا می‌برند. استفاده از قرص‌های جلوگیری از بارداری و داروهای هورونی، نوع تغذیه و شیوه زندگی ممکن است در این امر موثر باشند.

بین پنج تا 10 درصد سرطان‌های پستان ارثی هستند. در این موارد ژن‌های مشخصی در سلول‌های شما ناسالم هستند. ژن‌های شما از DNA (ماده ژنتیکی) که از والدین خود به ارث برده‌اید، تشکیل شده‌اند. این ژن‌ها چگونگی رشد و عملکرد بدن شما را مشخص می‌کنند.

شایع‌ترین ژن‌های معیوب در این زمینه دو ژن «BRCA1 و BRCA2» هستند. اگر شما یکی از ژن‌های ناسالم را به ارث برده باشید، احتمال وقوع سرطان پستان و سرطان‌های دیگر به خصوص سرطان تخمدان در شما بیشتر خواهد شد. تعداد زیادی از اعضای خانواده‌هایی که ژن‌های BRCA1 و BRCA2 را دارند به سرطان پستان در سنین جوانی دچار می‌شوند. اگر این مشکل در خانواده شما وجود دارد شما به مشاوره با یک متخصص ژنتیک نیاز دارید که در آن صورت ممکن است غربالگری سرطان پستان و آزمایشات ژنتیکی در مورد شما انجام گیرد.

در بسیاری از خانواده‌ها یک یا دو نفر دچار سرطان پستان هستند. احتمال وقوع سرطان پستان در اعضای این خانواده‌ها نسبت به سایر افراد جامعه بیشتر است، اما به ندرت جهش‌های ژنی مرتبط با سرطان پستان در آنها مشاهده می‌شود. در برخی موارد، اعضای این خانواده‌ها نیازمند غربالگری با ماموگرافی در سنین پایین‌تر هستند. اگر شما عضو چنین خانواده‌هایی هستید اکثر درمانگاه‌های پستان می‌توانند شما را راهنمایی کنند.

تشخیص سرطان پستان، علائم و نشانه‌ها

سرطان پستان توسط روش «ارزیابی سه جانبه» تشخیص داده می‌شود. این ارزیابی‌ها شامل معاینه توسط متخصص، تصویربرداری و نمونه‌برداری بافتی و مطالعه آن هستند.

متخصص شما را جهت یافتن احتمالی این نشانه‌ها معاینه می‌کند:

توده سرطانی: بیشتر بیماران مبتلا به سرطان، اولین بار وقتی به پزشک مراجعه می‌کنند که توده‌ای در پستان خود احساس کنند. این توده‌ها اغلب بدون درد و سفت بوده و ممکن است شکل غیرمنظمی داشته باشند.

تغییر در اندازه و شکل پستان: سرطان پستان ممکن است باعث فرو رفتگی در سطح پوست پستان یا فرو رفتگی نوک پستان یا تغییر در اندازه پستان شود. گاهی وریدهای پستان در اثر رشد توده سرطانی برجسته می‌شوند.

خونریزی از نوک پستان: این علامت به ندرت یکی از علائم سرطان پستان است. اگر این علامت همراه با تومور پستان باشد، به احتمال زیاد سرطان است.

درگیری پوست: در موارد پیشرفته سرطان پستان، پوست شروع به زخم شدن می‌کند. بعضی اوقات شبیه پوست پرتغال می‌شود که اصطلاحا آن را «پوست پرتغالی شدن پستان» می‌نامند.

بزرگ شدن غدد لنفاوی: بعضی اوقات تشخیص غده اولیه در پستان غیر ممکن است و تنها علامت تشخیص، بزرگ شدن غدد لنفاوی در زیر بغل خواهد بود.

درد: سرطان پستان به ندرت همراه با درد است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.25502s, 19q